Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Mercedes-Benz třída A E-Cell: Áčko na elektřinu ujede 200 km

16. 9. 2010 • 12:53
15
4
Zobrazit náhledy (15)
Mercedes-Benz A Mercedes-Benz A Mercedes-Benz A Mercedes-Benz A Mercedes-Benz A Mercedes-Benz A Mercedes-Benz A Mercedes-Benz A Mercedes-Benz A Mercedes-Benz A
Mercedes zahajuje novou fázi testování budoucích cest vývoje elektromobilů. Prototyp A E-Cell sdílí karoserii s mikrovanem třídy A, automobilka už chystá jeho malosériovou výrobu a bude jej testovat v reálném provozu.

Mercedes-Benz třídy A v provedení E-Cell je pětidveřovým autem s pětimístným interiérem, zavazadlovým prostorem o objemu 435 až 1370 litrů a užitečnou hmotnost 350 kg. V základních rysech se tedy neliší od běžné třídy A – Mercedes totiž při přestavbě na elektrický pohon plně využil sendvičové konstrukce a všechny komponenty ukryl do dvojité podlahy.

Pohon zajišťuje synchronní elektromotor se špičkovým výkonem 70 kW a dlouhodobě dostupnými 50 kW. Maximum točivého momentu 290 Nm je dostupné napříč celým otáčkovým spektrem. Nejvyšší rychlost je omezena na 150 km/h, zrychlení z klidu na 60 km/h trvá 5,5 sekundy a na stovku se A E-Cell rozjede za 14 sekund.

Elektřina je uložena ve dvou lithium-iontových bateriích. Ve srovnání s NiMH bateriemi dosahuje o 30 % vyšší energetické hustoty a o 50 % vyšší výkonové hustoty. Celková kapacita je 36 kWh, což v evropském normovaném cyklu stačí pro dojezd 200 km. Z běžné sítě se po osmi hodinách dobíjení nabijí baterie na 100 km, na rychlodobíjecí stanici s napětím 400 V lze tento čas zkrátit na 3 hodiny.

Baterie jsou chlazeny samostatným kapalinovým okruhem se směsí vody a glykolu, v extrémních teplotách při chlazení pomáhá také okruh klimatizace. Elektromotor a dobíjecí konektory jsou chlazeny zcela samostatně. Řídící elektronika stále udržuje co nejoptimálnější teplotu pro vhodný kompromis mezi výkonem a účinností.

Výroba malé produkce elektrických Áček bude v Rastattu spuštěna ještě na podzim. Auta budou pronajata vybraným zájemcům v Německu, Francii a Nizozemí, kteří budou provádět praktické testování v běžném provozu.

Témata
16. 9. 2010 22:27
K autu
Cestinu nechame cestinou, kdo chce vypadat chytrej, pouziva anglicky vyrazivo.
Zarazila me doba nabijeni. Doma ze zasuvky za 8 hodin na 100km jizdy. Tedy polovicni nabiti za tak dlouho? Nevim, kolik dela takovej odber pri nabijeni, ale obycejna 230 zasuvka je asi malo . Dokazu si predstavit zasuvku na 380V, ze ktery vede tlustej kabel k autu a hned by byla doba nabijeni jina.
Stejne je to porad mooc dlouho. Dokud nebudou auta alespon na 300-350 km s nabitim do 1 hodiny, nejlepe par minut, nema to krome mesta a kratkych jizd z dediny do prace smysl.
Avatar - twistedTSD
16. 9. 2010 20:11
Re: Cestina
co taky furt všichni máte s tou češtinou, to je snad nakažlivý :-)
16. 9. 2010 10:38
Cestina
nejoptimálnější .... to snad ne