Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Mód letadlo v mobilech dobře známe. Chystá se i řidičský mód!

David Bureš David Bureš 28. 11. 2016 • 15:58
5
Řidiči během řízení stále více používají své chytré telefony. To bezpečnosti provozu vůbec nepomáhá, ba naopak. V USA to chtějí změnit.

Chytré telefony v posledních letech výrazně rozšířily své funkce, což ve výsledku znamená, že mnozí se bez nich nemohou obejít. Spoustu lidí je používá pořád, a to třeba i při řízení, což začíná vážně ohrožovat dopravu. Americká agentura pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) by to ráda změnila.

Z toho důvodu NHTSA doporučuje výrobcům chytrých telefonů, aby svá zařízení doplnili o „řidičský mód.“ Ten by fungoval na podobném principu jako dobře známý režim letadlo. V tomto případě by se však nevypnul příjem mobilního signálu, ale funkce, které odvádí pozornost řidiče od řízení. Jmenovitě NHTSA hovoří o zákazu zobrazování videa a obrázků (tedy kromě map), psaní textových zpráv nebo zobrazování internetových stránek a dalších textů.

Podle úřadu by toto nastavení mělo pomoci vyřešit současný problém rostoucího počtu dopravních nehod, do nichž byl zapleten nepozorný řidič. Loni se na amerických silnicích událo 35.092 smrtelných nehod, přičemž v každé desáté hrál roli řidič, který nedával pozor. Výsledkem toho bylo 3.477 úmrtí, o devět procent více než v roce 2014. Z dat navíc vyplývá, že řidiči byli při těchto nehodách často rozptýlení právě přenosnými zařízeními jako mobily.

Omezení funkčnosti chytrých telefonů by mělo platit i v případě spárování zařízení se systémy vozu, které by dle NHTSA mělo být jedinou možností, jak telefon během řízení používat. V takovém případě by navíc bylo jednodušší zajistit automatickou aktivaci řidičského módu. Mobilní zařízení by se totiž do toho režimu přepnulo v případě, že vůz má zařazenou rychlost a nestojí na místě, a to třeba na základě dat z vozu. Využít by se ale dala i data z navigace mobilu.

NHTSA si je ale vědomo, že takové řešení nemusí být spolehlivé, a tak navrhuje doplnění mobilů o manuální možnost zapnutí takového režimu. Agentura však přiznává, že někteří řidiči by tento mód nemuseli při řízení spouštět. S tím souvisí i komentář NHTSA, že řidičský mód by vlastně nebyl vůbec potřeba, kdyby řidiči mysleli na hrozící nebezpečí, byli ostražití a telefony za jízdy zkrátka nepoužívali.

Řidičům pak NHTSA doporučuje, aby cílovou destinaci do navigace zadávali už před jízdou a během řízení nepoužívali mobilní zařízení. Na spolujezdce pak apeluje, aby řidiče kárali za to, že používají mobil, a případně jim nabídli, že textovou zprávu nebo hovor vyřídí za ně.

Zavedení řidičského módu do chytrých zařízeních má v tuto chvíli formu doporučení, pro výrobce tudíž není závazné. Zároveň je ale nutné připomenout, že již před třemi lety NHTSA vydala podobné doporučení týkající se zabudovaných multimediálních systémů aut. Tehdy výrobcům doporučila, aby tyto systémy zakázaly prohlížení internetových stránek nebo sledování videa během jízdy. A toto omezení bylo skutečně zavedeno, ve voze s internetem si za jízdy internetovou stránku obvykle nezobrazíte, stejně tak obraz z TV přijímače se při pohybu vypne.

Související články

Avatar - Stejsn
28. 11. 2016 14:30
Re: Co to sakra..
Copak to, ale proč má na pinďouru víčko?
28. 11. 2016 14:29
Poplatky
Nejdříve zaplatíte za připojení auta k internetu, potom zaplatíte za jeho zablokování během jízdy a nakonec zaplatíte v servisu za odblokování zablokování >:D
Avatar - removed
28. 11. 2016 12:36
Začal bych článek (subjektivně) malým vylepšením...
Začal bych článek (subjektivně) malým vylepšením textu;
HLOUPÍ řidiči během řízení stále více používají své CHYTRÉ telefony...

někdy si říkám, jestli v takových případech není ten telefon opravdu chytřejší, než majitel... Možná příliš silné a emocionální, ale jestli někoho považuji za člověka s absencí zdravého rozumu, tak je to ten, který za jízdy drží v ruce telefon a snaží se do něj něco naťukat. Vnímám to jako projev totální civilizační demence (při dnešních technologických možnostech, kdy lze textovku...vlastně nejen SMS... nastavit tak, aby se přečetla nahlas sama a kdy lze telefonu textovku i nadiktovat).
28. 11. 2016 12:11
Co to sakra..
má ta bejvalá boxerka v ruce? Chleba vidim, ale co je to zelený?
Avatar - Ada je zase tady
28. 11. 2016 12:09
Pokud bych před sebou
viděl tu hrůzu té šílené palubky, také bych se nedokázal soustředit na řízení. :no:

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku