Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Mýtné pro náklaďáky bude od začátku příštího roku zahrnovat i hlučnost a emise. Jde zase jen o peníze?

Ladislav Černý Ladislav Černý 19. 12. 2020 • 00:03
14
9
Zobrazit náhledy (14)
Mercedes-Benz Actros Mercedes-Benz Actros Mercedes-Benz Actros MAN TGX MAN TGX MAN TGX MAN TGX MAN TGX MAN TGX

Nákladní auta nad 3,5 tuny a autobusy platí mýtné jako poplatek za použití dálnice či jiné určené komunikace. Od ledna však k tomu přibudou položky za hlučnost a znečištění ovzduší. Není to český výmysl, ale implementace evropských nařízení. Jaký mají smysl?

Každé nové břemeno je třeba vyvážit patřičným příslibem, aby se další batoh nesl bez reptání. Příslibem poplatků za hlučnost je vyčlenění financí na stavbu protihlukových stěn. Jak stovky kilometrů českých (evropských) dálnic a zpoplatněných úseků mimo obce souvisí přímo s městským prostředím, kde protihlukové stěny mají smysl? Těžko říci, ale jedno je jasné. Nákladní vozidla zaplatí za užití zpoplatněného úseku až 6,324 Kč/km.

Nové mýtné poplatky se nově diverzifikují mezi denní (5-22 hod.) a noční dobu. Výše zmíněná částka se týká pětinápravového vozidla Euro 0-IV v době noční. Přes den to bude mít dopravce o chlup levnější: 6,295 Kč/km. Nejmodernější kamiony Euro VI nejsou na tom o moc lépe. Ve dne zaplatí 4,969 Kč/km (v noci 4,997).

Řidiči nákladních vozidel si musí od 1. ledna zbystřit při nastavení palubní mýtné jednotky, protože přibyla nová kategorie týkající se počtu náprav. V současnosti se do jedné položky vejdou vozidla se čtyřmi a více nápravami, od ledna přibude sazba pro pět a více náprav.

Vítanou změnu tvoří zavedení dynamické hmotnostní kategorie. Zařazení vozidla do hmotnostní kategorie se bude měnit v závislosti na připojení a odpojení přípojných vozidel. Sazba mýtného za konkrétní jízdu vozidla bude tedy odvozována od aktuální hmotnosti vozidla (jízdní soupravy) v době jízdy. Záleží, do jaké ze tří hmotnostních kategorií (3,5-7,5 t, 7,51-11,99 t a od 12 t) bude aktuálně nákladní vozidlo spadat. Od 1. ledna dojde ještě k rozšíření sítě zpoplatněných komunikací o nové úseky dálnic D48 (Rybí – Příbor Východ v celkové délce 11,53 km) a D6 (Nové Strašecí – Krušovice v celkové délce 9,8 km).

Související články

Témata
20. 12. 2020 18:39
Re: Tedy,
Proti tomu mít to 3 metry od baráku je to čajíček. A těch míst je spousta, stačí se projet po I38. Ale když to je nastaveno taky že z Rakouska do Polska radši jedou po ní než dálnicích, tak to pár stěn nezachrání.
20. 12. 2020 18:36
Re: Dokud se nazavede
Nejsme barbaři, nebudeme je zabíjet. Jen mlátit a mučit. :)
Avatar - JirkaV8
20. 12. 2020 12:22
dej blbci fci a vymyslí lejstro
Není ani tak problém řídit náklaďák jako takhle, ale pomalu se vyznat ve všech těch kravinách. 8-s
Avatar - zaplosak
19. 12. 2020 17:01
Re: Reakce
nic, je jenom blbej... :-!
Avatar - Blue Sun
19. 12. 2020 15:56
Tedy,
ne, že bych nesouhlasil s omezováním hlučnosti, ale co je to za blábol, že protihlukové stěny nemají smysl mimo městské prostředí? Zkusil si pissálek někdy být ve vesnici, která má dálnici třeba 3-4 km daleko, jak krásně se ten zvuk nese? Proti tomuhle ta stěna má taky smysl.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud