Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Na dálnici se objevily nové značky. Upozorňují na známý problém

ČTK ČTK 10. 3. 2019 • 09:21
5
15
Silničáři na dálnicích instalovali nové značky upozorňující na jízdu v protisměru. Prvních sedm varovných tabulí osadili na čtyřech místech u dálnic D1, D2 a D6, další mají přibývat.

Důvodem jsou časté situace, kdy řidiči najedou špatně na dálnici a ohrožují sebe i ostatní vozidla. ČTK to řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl.

Nové značky byly osazeny na základě rozhodnutí ministerstva dopravy na nejrizikovějších úsecích. Na D1 je to sjezd na 41. kilometru od Prahy a na 357. kilometru od Brna, na D2 nultý kilometr z centra Brna a na D6 exit 146 od Karlových Varů. "Tato místa byla doporučena policií," uvedl Rýdl.

Varovné tabule přibudou i na dalších sjezdech, nepůjde však o plošné opatření. "Nebude osazena celá dálniční síť, aby u řidičů nedošlo k takzvané provozní slepotě," uvedl mluvčí. Kromě tabulí přibudou i vodorovná dopravní značení a na některých místech se bude uvažovat také o stavebních úpravách křižovatek.

ŘSD podle Rýdla kvůli výrobě nových značek nemuselo vypisovat nové výběrové řízení a využilo dosavadních rámcových smluv. Pořízení jedné tabule vyšlo zhruba na 1500 korun. S podobnými dopravním značením se mohou řidiči setkat na dálnicích v Rakousku, na Slovensku, v Chorvatsku a Slovinsku.

Jízda v protisměru je jedna z nejnebezpečnějších situací, která se může na dálnici přihodit. Policie ročně zaznamená 300 takových případů. Vážné následky měla například loňská nehoda Jana Kočky mladšího, který vjel na dálnici D11 na Nymbursku do protisměru a po několika kilometrech se čelně střetl s protijedoucím nákladním autem. Vozy začaly hořet, oba řidiči na místě zahynuli. Policie později uvedla, že v Kočkově těle bylo nalezeno významné množství alkoholu a drog.

Související články

Témata
11. 3. 2019 09:03
Re: Ach jo, vyhozené peníze...
U nas nemusi ani najizdet na dalnici. U nas je klasicka 2 proudovka, najednou se rozsiruje na dalsi pruhy a prikazova znacka vpravo, vlevo jednosmerka cedule, uprostred zebra a svodidla, proste nemuzete najet do protismeru a stejne se najde kazdy den idiot, co tam najede. To neni o cedulich, ale prave o tech dementech. co by nemeli mit ridicak, vetsinou to jsou stary lidi, taky budeme ano, ale jen papir od doktora je spatne.
11. 3. 2019 09:00
Re: Proč už tam tyto cedělu nevisí dávno?!
Vy jste asi dobry * :-) cedule upozornujici na to, ze jedete v protismeru jednosmerkou jsou davno na silnicich, tyhle jsou jen vice zvyraznene. Ale * co nepozna, ze ma cedule opacne a spravny pruh ma pres svodidla napravo nema na silnici co delat.
10. 3. 2019 22:02
Re: Ach jo, vyhozené peníze...
To nie sú len senily, sú to aj vodiči, ktorí si z nejakého dôvodu nevšimli značku. Druhú a výraznú si možno všimnú. Preto sa vo svete používajú.
10. 3. 2019 21:35
Re: Ach jo, vyhozené peníze...
vy si jako fakt myslite, ze senil, co si vklidu jede po dalnici v prorismeru (cela situace je obracene a jeste, svete div se, proti nemu jede jedno auto za druhym), si vsimne nejake cedule? ... vzdyt tam uz dnes jsou vsude jednosmerky...

a primarne nejde vubec o to, ze to neco stoji, ale o to, ze to ani omylem nic nevyresi.
10. 3. 2019 21:06
Proč už tam tyto cedělu nevisí dávno?!
Opravdu nechápu, proč se s instalací těchto cedulí v ČR muselo otálet až do roku 2019! V Rakousku už je mají po desetiletí! 8-s 8-s 8-s

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud