Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Nafouklá bublina, nebo reálná cena? Tržní hodnota Tesly překročila bilion dolarů

ČTK ČTK 26. 10. 2021 • 18:00
80
29
Zobrazit náhledy (80)
Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model S Plaid Tesla Model S Plaid Tesla Model S Plaid Tesla Model S Plaid Tesla Model S Plaid Tesla Model S Plaid Tesla Model S Plaid Tesla Model S Plaid Tesla Model S Plaid Tesla Model S Plaid Tesla Model S Plaid Tesla Model S Plaid Tesla Model S Plaid Tesla Model S Plaid Tesla Model S Plaid Tesla Model S Plaid Tesla Model S Plaid Tesla Model S Plaid Tesla Model S Plaid Tesla Model S Plaid Tesla Model S Plaid Tesla Model S Plaid Tesla Model X Tesla Model X Tesla Model X Tesla Model X Tesla Model X Tesla Model X Tesla Model Y Tesla Model Y Tesla Model Y Tesla Model Y Tesla Model Y Tesla Model Y Tesla Model Y Tesla Model Y Tesla Model Y Tesla Model Y Tesla Model Y Tesla Model Y Tesla Model Y Tesla Model Y Tesla Model Y Tesla Model Y Tesla Model Y Tesla Model Y Tesla Model Y Tesla Model Y Tesla Model Y Tesla Model Y Tesla Model Y Tesla Model Y Tesla Model Y Tesla Model Y Tesla Model Y Tesla Model Y

Bilionovou hranici doposud v USA pokořilo pouze několik veřejně obchodovaných společností, třeba Apple. Nyní se k nim přidal i výrobce elektroaut Tesla.

Tržní hodnota amerického výrobce elektromobilů Tesla dnes poprvé překonala hranici jednoho bilionu dolarů (přes 22 bilionů Kč). Informovala o tom agentura Reuters. Cenu akcií podniku podpořila zpráva o velké zakázce od autopůjčovny Hertz.

Bilionovou hranici doposud ve Spojených státech pokořilo pouze několik veřejně obchodovaných společností. Jako první z nich se nad tuto hranici dostala technologická firma Apple, a to v roce 2018.

Autopůjčovna Hertz oznámila, že si objednala 100.000 vozů Tesla. Zakázka v hodnotě kolem 4,2 miliardy dolarů (zhruba 93 miliard Kč) je největší samostatnou objednávkou, jakou Tesla doposud získala, napsala agentura Bloomberg.

Cena akcií Tesly poprvé překročila hranici 1000 dolarů za kus. Krátce po 20:30 SELČ se akcie prodávaly za zhruba 1040 dolarů za kus, oproti pátečnímu závěru si tak připisovaly přes 14 procent. K jejich růstu kromě zprávy o nové zakázce přispěly rovněž údaje o silném prodeji v Evropě a příznivá hodnocení analytiků, napsal server CNBC.

Analytik Adam Jonas z banky Morgan Stanley například v neděli zvýšil svůj cenový cíl pro akcie Tesly na 1200 dolarů z dřívějších 900 dolarů. Analytická společnost JATO Dynamics navíc oznámila, že nejprodávanějším novým vozem v Evropě byl v září Model 3 právě od Tesly.

Spoluzakladatelem a šéfem automobilky Tesla je známý americký podnikatel Elon Musk, který je aktuálně nejbohatším člověkem na světě. Musk podle údajů společnosti Factset vlastní zhruba 17 procenta automobilky Tesla, upozornila agentura AFP.

Před dnešním posílením akcií Tesly hodnota Muskova jmění podle indexu miliardářů agentury Bloomberg dosahovala 252 miliard dolarů. Na druhém místě byl zakladatel internetového obchodu Amazon Jeff Bezos s majetkem v hodnotě 193 miliard dolarů.

Související články

Témata
27. 10. 2021 06:57
Re: Top spolocnosti rastie trhova hodnota, ake prekvapive :)
Také si myslím, že dnešní současná cena akcií bude jěte procházet velkou změnou a i to, že Tesla je stále v možném ohrožení v případě odhalení nějaké koncepční technické chyby na baterii. Má to z mé strany podstatné ale.

První je to, že Tesla se nedostala do téhle pozice produkcí nějakého šmejdu co prodá pár šílencům jak se snažíš naznačit v úvodním příspěvku.

A druhé, Tesla má obrovský potenciál změnit celý automotiv a už se to pomalu děje. Třeba se jí to nepovede a přejede jí nějaká konkurence. Našlápnuto má ale sakra dobře.
Avatar - Beefcake
26. 10. 2021 21:24
Avatar - Barry Lyndon
26. 10. 2021 19:17
Re: Top spolocnosti rastie trhova hodnota, ake prekvapive :)
Ano, myslím. A to "investorů" bych dal do velkých uvozovek. ;-) :yes:

Jinak i kdyby těch 20 milionů aut skutečně vyráběli (čemuž nevěřím, protože jak se říká "nikdo vám nedokáže dát tolik, kolik vám Elon dokáže slíbit"), tak i tak je dnešní hodnota 1 bilion USD přepálená. Když uvážím rizikovost celého podniku, tak při konzervativním požadavku na 15% zhodnocení ročně by měla být tržní hodnota (v aktuálních nikoliv inflačních cenách) v roce 2030 alespoň 3,5 bilionu USD. Což je i při 20 milionech vyráběných aut naprosto přepálené hausnumero, protože výnosnost (pokud teda vůbec bude někdy Tesla vyplácet dividendy) by byla opět tristní.
26. 10. 2021 17:55
Re: Top spolocnosti rastie trhova hodnota, ake prekvapive :)
Celkem ano.

Opět, Tesla se stala jednou z nejhodnotnějších firem světa. Myslíš si, že tvůj odhad o stavu Tesly je lepší než odhad všech investorů?
Avatar - Barry Lyndon
26. 10. 2021 17:20
Re: Top spolocnosti rastie trhova hodnota, ake prekvapive :)
A jsi si jistý, že umíš číst a psát?

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud