Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Nejhodnotnější automobilovou značkou je Toyota, Tesla však raketově roste

Ondřej Mára Ondřej Mára 24. 10. 2021 • 19:43
48
1
Zobrazit náhledy (48)
Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Toyota Corolla Sedan Toyota Corolla Sedan Toyota Corolla Sedan Toyota Corolla Sedan Toyota Corolla Sedan Toyota Corolla Sedan Toyota Corolla Sedan Toyota Corolla Sedan Toyota Corolla Sedan Toyota Corolla Sedan Toyota Corolla Sedan Toyota Corolla Sedan Toyota Corolla Sedan Toyota Corolla Sedan Toyota Corolla Sedan Toyota Corolla Sedan Toyota Corolla Sedan Toyota Corolla Sedan Toyota Corolla Sedan Toyota Corolla Sedan Toyota Corolla Sedan Toyota Corolla Sedan Toyota Corolla Sedan Toyota Corolla Sedan

Do první desítky Interbrand Best Global Brands se dostaly jen dvě automobilky. Tesla skončila až v druhé desítce, předvedla však nejrychlejší růst z celé stovky značek.

Přehled stovky nejhodnotnějších značek Best Global Brands, pravidelně sestavovaný organizací Interbrands, i letos ovládli technologičtí giganti jako Apple, Amazon nebo Tesla, jejichž hodnota dosahuje stovek miliard dolarů a meziročně vzrostla v průměru o cca 25 %. Pro nás jsou ale zajímavější spíše automobilky, které se do první desítky dostaly jen dvě.

Jako nejlepší z oblasti automobilového průmyslu se na sedmé příčce umístila značka Toyota, jejíž hodnota by se měla pohybovat kolem 54,1 miliard dolarů a meziročně vzrostla o pět procent. Osmou příčku pak obsadila s hodnotou 50,8 miliardy dolarů značka Mercedes-Benz, která si meziročně polepšila o 3 procenta.

Na dvanácté příčce se umístila automobilka BMW (41,6 miliardy, +5 %) a teprve čtrnáctou příčku obsadila značka Tesla s hodnotou 36,3 miliardy dolarů. Na Tesle je však mnohem působivější meziroční růst hodnoty, který patří na absolutní špičku celého přehledu.

Tesla si totiž v rámci výzkumu Interbrand meziročně polepšila o neskutečných 184 procent. Na druhé pozici, co se meziročního růstu týče, pak skončily značky Adobe a PayPal, které si shodně připsaly růst „pouze“o 36 procent.

Sluší se však dodat, že žebříček Interbrand je jen jedním z mnoha. Například letošní žebříček Kantar BrandZ, který může sledovat odlišné údaje, vyhodnotil Teslu jako nejhodnotnější automobilovou značku s hodnotou 42,6 miliardy dolarů a meziroční růst hodnoty měl údajně dosahovat až 275 procent. Toyota pak podle BrandZ skončila mezi automobilkami druhá s hodnotou 26,9 miliardy dolarů a meziroční ztrátou pěti procent.

Pravdou však zůstává, že se Tesle poslední dobou skutečně daří. Navzdory čipové krizi vykázala automobilka rekordní prodeje ve třetím čtvrtletí a pomalu se chystá zahájení provozu berlínské Gigafactory, která statistikám jistě opět pomůže.

Související články

Témata
Avatar - .StenLi.
25. 10. 2021 15:15
Dost zavadzajuci nadpis.
Toto je len interny rebricek spolocnosti Intergrand, ak zoberieme do uvahy realnu trhovu hodnotu tak Tesla je 7mou najhodnotenjsou spolocnostou sveta s hodnotou $911B a Toyota je daleko vzadu s hodnotou $242B. Toyota nema preco casom rast, lebo ju cakaju velke vydavky na vstup na BEV trh, Tesla nema preco klesat ked ju cakaju len zvysene prijmy v podobe zahajenia vyroby a pradaja aut z GigaBerlin.

Je zaujimave ze ak Tesla dosiahne stratu preto ze si zamerne navysi hotovost v nasobkoch tej straty tak su tu hned prekrutene clanky, ale ked dosiahne rekordne predaje, rekordnu marzu a rekordnu trhovu hodnotu, to uz ACZ nejako zazracne prehliadne :-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud