Naftové speciály Audi ovládly závod 24h Le Mans

Libor Zezulka
Diskuze (115)
Audi napsalo novou kapitolu v historii závodu 24h Le Mans. Na trati vůbec poprvé triumfovaly speciály poháněné vznětovým motorem.

Šlo o ojedinělý a docela odvážným marketingový tah. Audi oznámilo, že se pokusí uspět v legendárním závodu 24h Le Mans se speciálem poháněným vznětovým motorem. Audi chtělo jednou pro vždy umlčet všechny, kteří považovali vznětový motor za cosi méněcenného. Speciál R10 TDI naznačil své schopnosti už v kvalifikaci. Posádka vedená Tomem Kristensenem (Audi) se nakonec prohnala cílem s časem 3:30.466 na kolo, což znamenalo nejlepší výsledek.

Druhý vůz Audi ztratil na vítěze pouze desetinu sekundy. Na třetí a čvrté kvalifikační pozici skončily vozy týmu Pescarolo. V sobotu 17. června v 17 hodin vyrazily posádky Audi na trať znovu, aby se pokusily výsledek z kvalifikace zopakovat v ostrém závodu. O 24 hodin později 235 000 diváků přímo na místě a další miliony u televizních obrazovek sledovaly, kterak se tým Audi složený z jezdců F. Biela, E.Pirro a M.Werner raduje z historického vítězství.

Nejrychlejší čas na kolo měl hodnotu 3:31.211. Naftové speciály Audi s dvanáctiválcem o výkonu přes 478 kW a točivém momentu 1100 Nm dále stanovily například nový rekord v počtu ujetých kilometrů a jako jediné dokázaly na jedno natankování ujet až 16 kol. Na druhém místě skončil tým Pescarolo, třetí místo obsadila další posádka Audi, čtvrté místo vybojoval tým Corvette Racing, páté opět Pescarolo. Na šestém místě skončil Aston Martin.