Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Nebuďte ignoranti a myslete při parkování na hasiče! Jinak najdete za stěračem dáreček…

Marek Bednář
Diskuze (10)

Třebaže je parkování na sídlištích mnohdy náročné, je třeba pořád myslet na to, aby zůstaly zachovány tři metry pro průjezd hasičské techniky. Pomůže to třeba i popelářům.

Parkování na sídlištích či v jiných hustě obydlených oblastech je mnohdy problematické, protože bývá méně parkovacích míst, než by potřebovalo zaparkovat aut. Zejména ve staré zástavbě či na sídlištích z dob komunistické totality, v nichž nemají domy vlastní podzemní parkoviště, bývá auty přeplněno.

Při, řekněme, kreativním parkování je ovšem nutno dbát na jednu zásadní věc – průjezdnost pro hasičskou techniku. Připomíná to na Facebooku sbor dobrovolných hasičů obce Nehvizdy na Praze-Východ: „Naše tatra má hmotnost 22.500 kg, šířku 2,5 m a délku 9 m. Pro průjezd potřebujeme minimálně 3 metry prostoru.“

To poslední číslo je klíčová informace – pro průjezd je nutné ponechat alespoň tři metry prostoru. Nejde jen o hasiče, taky o popeláře či další nákladní auta, ovšem kromě hasičů mohou všichni chvíli počkat, přinejhorším než přijede odtahovka, potřebují-li skutečně projet. Když ale hoří, počítá se každá sekunda.

Video se připravuje ...

Kromě třímetrového průjezdu je nutné, zejména na sídlištích, dbát také pravidla neparkování v křižovatkách či na dalších místech označených žlutou čárou na silnici či obrubníku. A už vůbec nepoužívat k parkování plochy označené jako nástupní místa pro hasiče. V nedávno zveřejněném videu důvody vysvětlují hasiči Moravskoslezského kraje.

Hasičské sbory napříč Českem čas od času zkouší projet úzkými místy se svou technikou. Když najdou špatně parkující vůz, pokuty zpravidla nepadají. Podobně to bude i v případě již zmíněných Nehvizd, v nichž se chystá taková zkouška během následujících týdnů. Špatně parkující auta dostanou za okno „dáreček“ v podobě lístku s vysvětlením.

Anketa

Dbáte při parkování na to, aby zůstaly 3 metry pro průjezd hasičů?

Ano, vždy a důsledně
Většinou ano
Pokud to nejde, prostě to nejde
Ne, je mi to jedno
Parkuji na vlastním dvorku/v garáži

Marek Bednář
Diskuze (10)
25. 6. 2024 14:46
Přidání komentáře
Test mobil
Avatar - Mikesus
16. 6. 2024 17:29
Re: pokud to není jednosměrka,
Taky nevím proč to rovnou neodtahnou. Překážka provozu.
Avatar - Zetti
16. 6. 2024 15:15
Re: Zpoplatneni parkovani je prostě nevyhnutelné
Na tohle jsou přece páky, staci povoleni omezit na 2, nebo 2,5 tuny, na M auta, na soukroma auta a nevim co jeste.
Avatar - Barry Lyndon
16. 6. 2024 11:47
Re: Zpoplatneni parkovani je prostě nevyhnutelné
Tak zrovna parkovací domy jsou docela drahé řešení. Nicméně zrovna na českých sídlištích jsou zpravidla nekonečné lány jakéhosi "veřejného prostoru", kde zpravidla není vůbec nic kromě bordelu a psích hoven. Nejsou tam většinou ani stromy (ty si sídlišťané "chytře" nasázeli do pěti metrů od svých paneláků). Tam by mohlo být parkovacích míst.... :-)
Avatar - Barry Lyndon
16. 6. 2024 11:43
pokud to není jednosměrka,
mělo by tam při parkování zůstat zachováno 6 metrů :D :D :D :D :D