Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Nejen Tesla. Podivný volant zřejmě nabídne také nový Lexus

Jan Zajíc Jan Zajíc 5. 4. 2022 • 20:29
12
65
Zobrazit náhledy (12)
Lexus RZ 450e Lexus RZ 450e Lexus RZ 450e Lexus RZ 450e Lexus RZ 450e Lexus RZ 450e Lexus RZ 450e

Automobilka Lexus 20. dubna světu odhalí nový elektromobil s označením RZ. Na premiéru láká i pohledem do interiéru. A je to docela šok.

Na fotografii je totiž zachycen podivně tvarovaný volant. Má tvar, který se velice podobá nechvalně proslulému volantu automobilky Tesla. Nejde o kulaté "kormidlo", ale spíš o trochu hranatou věc s plochým spodkem, která vypadá, jako by přišla o horní část věnce.

Předpokládáme, že podivný volant bude součástí příplatkového řízení typu drive-by-wire, tedy "po drátech", bez mechanické vazby mezi koly a volantem. Tohle řešení by teoreticky mohlo přinést velice strmé progresivní řízení, takže by možná zvláštní tvar "věnce" nemusel tak vadit, pokud budou i v ostrých zatáčkách nutné jen menší pohyby volantem. Uvidíme.

Pohled do interiéru dále odhaluje kompaktní digitální přístrojový panel a obrovskou obrazovku infotainmentu, natočenou k řidiči. Provedení kabiny vypadá prémiově, zajímavá je také velká středová konzole.

Elektrické SUV využije architekturu eTNGA určenou pro elektromobily, která debutovala v Toyotě bZ4X. Obrázky exteriéru ukazují vzhled rozvíjející současný designový jazyk značky Lexus, neobvykle však vypadá přední maska, která má sice známý tvar ale je spíš jen "naznačená". Klasická výplň chybí. U elektromobilu ostatně není "gril" potřeba.

Přední světla jasně prozrazují příslušnost k značce, zadní zaujmou štíhlostí a roztažením přes celou záď. Při pohledu z profilu si pak můžeme všimnout svažující se střechy.

O pohon by se měly starat dva elektromotory, zajišťující pohon všech kol. V příbuzné Toyotě bZ4x se čtyřkolkou dává každý elektromotor 80 kW, kombinovaný výkon činí 160 kW. Energii zajišťuje baterie s kapacitou 71,4 kWh. Uvidíme, s čím přijede prémiový Lexus.

Doporučujeme

Témata
6. 4. 2022 20:39
Re: Prakticke
Ano, ta horna a spodna cast volantu nie je najdolezitejsia a tiez ich az tak nevyuzivam. Ale obcas hej a tak sa mi nepozdava odstranit cast volantu. ABS tiez napr. vyuzivam minimalne, vyhrievane sedacky nikdy, a vymyslel by som este kopu podobnych diskutabilnych prikladov, ale asi zbytocne... Asi sa zhodneme, ze volant je tak dizajnovo rokmi overeny, ze ukrajovat z neho v relativne beznom seriovom aute sa nezda ako dobry napad. Ale mozno buducnost ukaze ako to naozaj je. Vela veci bolo v autach v minulosti svatych a dnes uz su raritne. O 20 rokov mozno vsetci budeme mat volanty ako z KITTa 😀
Avatar - Hammunasakra
6. 4. 2022 11:51
Re: EV od Toyoty
Vím když neteta mívala půjčená tady v česku testovací auta na týden = tak to je jen tak tak důkladně poznat. Když kamarád vrátil testovací auto s asi 2 tisíci km = mohli se pos.. :-!

no a teď to podstatné a důležité KDO SE PŘIDÁvá https://www.kurzy.cz/…eakci-na-masakr/ :yes: :yes: :-)
Avatar - Hammunasakra
6. 4. 2022 11:49
Re: Prakticke
hele ZKLIDNI TO = tak jako testy aut i chápání (jiné) reality MÁŠ FURT přesně OPAČNĚ (asi
Vaculíkovo pravidlo;)

JÁ se JÁ a JÁ se k sobě (na rozdíl od multinicků) HLÁSÍM

tak NEŽVAŇ blbokraviny = já sem JEN amaterasu (BAN za nadávání PRO RUSKÝM SVI..NÍM teď PO začátku války) a já. že chybou ajťáků ACZ se mi s novou platformou zpřístupnil účet kylie sem OKAMŽITĚ NAPSAL do diskuze!

Takže nebuď TRAPNĚJŠÍ než je nutný a NEŽVAŇ blbeblbokraviny
6. 4. 2022 11:40
Re: Prakticke
No neviem, ťažko povedať. Môže to byť aj o zvyku. Trebárs dnes máš v autách pedále v poradí zľava spojka, brzda, plyn. Nedávno som mal možnosť zajazdiť si s veteránom z roku 1920 a ten mal plyn v strede a brzdu vpravo - vieš si predstaviť, čo by sa stalo, keby si musel rýchle dupnúť na brzdu? Počítam, že toto bola podobná situácia - ukážka bola možno vopred plánovaná ako úmysel dokázať, že ten volant je proste zlý. V tomto prípade by som sa radšej spoľahol na vlastnú skúsenosť.
6. 4. 2022 11:36
Re: Prakticke
Vzpomeň na video s krizovou situací v Tesle, nevěděl jak to chytit. ;-)