Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Největší automobilky světa v roce 2018. Titul jedničky si přivlastňují VW Group i Renault-Nissan. Jak to?

David Bureš
Diskuze (40)
Boj o největší automobilku světa se loni rozhořel mezi koncernem VW Group a aliancí Renault-Nissan. Postem jedničky se chlubí oba.

O titul největšího výrobce automobilů na světě v minulosti bojovaly především americký koncern General Motors a japonská automobilka Toyota, v poslední době se k nim ale přidala německá skupina Volkswagen Group a po koupení Mitsubishi i francouzsko-japonská Aliance Renault-Nissan. Právě Volkswagen Group a Aliance Renault-Nissan o sobě oba prohlašují, že jsou největší automobilkou světa.

Na základě zveřejněných čísel se to zdá jako jasná partie pro Volkswagen Group. Německá skupina tvrdí, že za rok 2018 dodala zákazníkům 10,83 milionu vozidel, o 0,9 procenta více než o rok dříve, což bylo nejvíce v její historii.

Naopak Aliance Renault-Nissan-Mitsubishi, tvrdí, že její prodeje loni vzrostly o 1,4 procenta na 10.756.875 vozů. To by znamenalo, že je v pořadí automobilek druhá, protože Toyota Motor Corporation hlásí 10,594 milionu automobilů, což je dvouprocentní meziroční nárůst.

Jenže součástí Volkswagen Group jsou též výrobci nákladních vozidel Scania a MAN, po jejichž odečtení skupina prodala 10,6 milionu osobních a lehkých užitkových vozů. A právě v takovém případě je jedničkou Aliance Renault-Nissan-Mitsubishi, která sebe nazývá právě největším výrobcem osobních a lehkých užitkových vozů na světě. Francouzsko-japonská aliance nákladní vozy vůbec nevyrábí, společnost Renault Trucks je totiž majetkem Volvo Group, švédského výrobce nákladních vozů a autobusů, který dnes už není součástí stejnojmenné automobilky.

Po odečtení nákladních vozidel zůstává Toyota na třetí příčce. Součástí japonského koncernu je totiž i divize nákladních vozů Hino. Bez ní loni Toyota prodala 10,39 milionu automobilů (osobních a lehkých užitkových).

General Motors z boje o největší automobilku světa po prodeji Opelu do francouzských rukou, Skupině PSA, vypadl. Detailní statistiky o loňských prodejích však americký koncern dosud nezveřejnil.

Na výsledcích nejlepších je přitom zajímavé to, že rostly navzdory zažívaným potížím. Volkswagen Group bojoval s novými emisními normami, na které nestihl včas reagovat a jeho značky musely kvůli nim razantně omezit nabídku svých modelů, což prodeje skupiny negativně ovlivnilo. Navíc se očekává, že tím budou ovlivněny i letošní prodeje, spolu s problematickým čínským trhem, kde se loni po letech zastavil růst prodejů nových aut. Šéf aliance Renault-Nissan-Mitsubishi Carlos Ghosn byl zase v listopadu zatčen kvůli podezření z finančních podvodů. Ghosn kvůli tomu zůstává v japonské vazbě, a tak aliance musela změnit nejvyšší vedení.

Letos tak může být boj o největšího výrobce automobilů na světě ještě zajímavější než loni a my jsme hodně zvědavi na to, jak dopadne!

David Bureš
Diskuze (40)

Doporučujeme

Avatar - Emel
1. 2. 2019 08:25
Re: Renault- Nissan
No jenže O Renault tu nejde, jde o to, že francouzská vláda řídí teď už dvě japonské automobilky (zjednodušeně, korektní by bylo říct, že má významný vliv). Že prosazovali nějaký zákon, který by zdvojnásobil hlasovací práva stálých akcionářů je jen třešnička.
Avatar - woody-alien
31. 1. 2019 23:31
Re: Renault- Nissan
Pokud se nepletu, tak francouzská vláda drží v Renaultu 15% akcií, což je méně než třeba Dolní Sasko ve VW ( 21%). Ale možná maj frantíci větší tendenci do řízení kecat, to se zase nehádám. Jinak mi to ale s Ghosnem poněkud zavání.
Avatar - woody-alien
31. 1. 2019 23:25
Re: Wvw
No tak z výšin superpoctivé Mazdy se na to dobře hledí, viď. ;-)
[odkaz]
Avatar - woody-alien
31. 1. 2019 23:19
Re: Renault- Nissan
>:D >:D >:D >:D Tak ty už jsi fakt úplně mimo. Už se těším na Boží soud se všemi šéfy automobilek, které kdy vytvořily nějaký nepovedený model. Jak se objeví kapička vody na bočním okénku, šup s ním do pekla. >:D
Avatar - _Karel_
31. 1. 2019 22:57
Re: Renault- Nissan
To myslíš vážně? Fakt? Tohle je důvod, proč jsou Ghosnova obvinění určitě oprávněná a jen neznalí neví? Tvůj nepovedený Scénic?