Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Němci představují svou vylepšenou elektrickou dodávku StreetScooter

Ondřej Mára Ondřej Mára 14. 10. 2019 • 06:58
5
1

Společnost StreetScooter GmbH, která je dceřinou společností německého poštovního podniku Deutsche Post, představuje vylepšenou verzi svých populárních elektrických dodávek Work a Work L.

Elektrická užitkové dodávky StreetScooter jsou dodnes svým způsobem unikátem. Jejich projekt se začal rodit již v roce 2011 a to ve spolupráci německé poštovní společnosti Deutsche Post, univerzity RWTH Cachy a dalších 30 německých společností. O rok později již existoval první prototyp a v roce 2013 byl model homologován pro silniční použití.

Prvním uživatelem se samozřejmě stala německá poštovní společnost, která se po úspěšném testovacím provozu nakonec rozhodla navýšit výrobu a vypustit dodávku i na volný trh. A i když je stroj poměrně spartánský, svou kombinací příznivé ceny a vysoké funkčnosti si rychle našel řadu příznivců i zájemců.

Nyní však StreetScooter představuje modernizovanou verzi dodávek Work a Work L, které by měly nabídnout ještě lepší využitelnost. Díky přepracovanému nákladovému prostoru totiž nyní poberou až čtveřici plně naložených europalet a nosnost se zvýšila z původních 720 kg (Work) až 905 kg (Work L) na více než tunu.

Během převozů nákladu mimo městskou zástavbu pak jistě přijde vhod i zvýšení maximální rychlosti z 85 km/h na 125 km/h. O změnách v oblasti motoru a baterií bohužel nepadlo ani slovo, před modernizací však StreetScooter nabízel elektromotor o výkonu 48 kW (65 k) a baterie měly kapacitu 20 nebo 40 kWh.

Dobíjení modernizované elektrické dodávky by však měla značně urychlit třífázová palubní nabíječka o výkonu až 11 kW s konektorem Type2, která by měla zajistit nabití na 80 % během cca pěti hodin. Před modernizací přitom trvalo plné dobití 20 kWh baterie modelu Work 4,5 až 7 hodin a větší 40 kWh baterie modelu Work L 10 až 13 hodin.

Modernizace se však nedotkla pouze techniky a praktičnosti, ale také komfortu a bezpečnosti posádky. Ta se může těšit na automatickou klimatizaci, boční airbag spolujezdce, systém bezklíčového odemykání a startování, zabudovaný systém automatického nouzového volání e-Call nebo bezpečnostní systém AVAS (Acoustic Vehicle Alerting System).

Cena základního modelu Work (bez daně) by měla činit 38.450 euro (cca 991.500 Kč). Větší varianta Work L s klasickou nástavbou by pak měla začínat na částce 42.750 euro (cca 1.103.000 Kč) – a to opět bez daně.

Modernizované verze populárních dodávek však nejsou jedinou novinkou společnosti StreetScooter. V současnosti se totiž připravuje na svůj vstup na čínský trh, kam chce dodávat elektrické dodávky vyráběné ve společném podniku s čínským Chery. Kromě toho se ale německá pošta chystá otestovat své elektrododávky StreetScooter i na americkém trhu, kde mají fungovat v rámci služby DHL Express.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku