Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Neobvyklá studie: Co si děti myslí o tom, jak řídí jejich rodiče?

David Bureš David Bureš 11. 4. 2012 • 16:57
8
Přestože němečtí rodiče za volantem nedávají svým ratolestem dobrý příklad, děti se s nimi v autě cítí bezpečně.

Společnost OnePoll se ptala německých dětí, co si myslí o řidičských schopnostech svých rodičů. Z výsledků jasně vyplývá, že rodiče za volantem nejsou pro děti dobrým vzorem. Na studii, zadané výrobcem pneumatik Continental, spolupracovala Nadace pro bezpečnost silničního provozu z Dolního Saska.

V rámci studie bylo dotazováno zhruba 500 dětí ve věku od 4 do 16 let.

Tři čtvrtiny německých dětí tvrdí, že se jejich rodiče za volantem chvástají a vztekají. Více než polovina (54 %) rodičů za volantem křičí, 41 % rodičů se hádá. Pokud se rodiče hádají, cítí se děti rozrušeně (v 22 % případů) nebo nervózně (10 %).

Pětina dětí uvedla, že jejich rodiče během řízení používají mobilní telefon, 45 % dětí si myslí, že se jejich otcové a matky na řízení dostatečně nesoustředí.

I přes tuto kritiku se naprostá většina dětí (94 %) cítí na silnicích bezpečně, 98 % dětí je pak celkově spokojeno s jízdním stylem svých rodičů. Skoro polovina dětí (49 %) tvrdí, že jejich rodiče jezdí lépe než ostatní řidiči.

Jedno z deseti dětí nicméně tvrdí, že se někdy stydí za řidičské návyky svých rodičů. Skoro pětina (17 %) pak říká, že je rodiče svými zvyky za volantem v minulosti vyděsili.

Děti se však nebojí svým rodičům říci, že se jim jejich jízdní styl nelíbí, rodičům by si klidně otevřeně postěžovalo 92 % dětí. Více než polovina (54 %) už si jim na jejich řízení stěžovala. Více než třetina dětí své rodiče už požádala, aby zpomalili, jedno z deseti dětí však rodiče nabádalo, aby jeli rychleji.

Z výsledků studie je rovněž patrné, jak se liší jízdní styl tatínků a maminek. Většina dětí (73 %) říká, že jejich tátové jezdí rychleji než jejich mámy. Více než třetina (37 %) dětí uvedla, že jejich otcové jezdí agresivně, skoro polovina dětí (49 %) ale preferuje jízdní styl svého otce. Řízení své matky na druhou stranu preferuje 39 % dětí.

Odborníci apelují na rodiče, aby za volantem šli svým dětem příkladem. Svým chováním totiž ovlivňují to, jak se jejich děti budou jednou při řízení chovat. Odborníci tvrdí, že pokud se rodiče podíleli na více dopravních nehodách, je pravděpodobné, že i jejich děti budou často bourat.

Podobná studie nedávno proběhla i ve Velké Británii. Podle výsledků této studie jsou matky ohleduplnější k jiným motoristům než otcové, je menší pravděpodobnost, že během jízdy dostanou vztek a tolik nepřejíždějí z jednoho pruhu do druhého.

Na druhou stranu britské děti přiznaly, že maminkám během rozjezdu spíše zhasne motor, také mívají větší problémy s parkováním než tatínkové.

Související články

Témata
11. 4. 2012 16:36
Re: nemecke deti
Me ani tak nejde o to jak lidi jezdej. Uz sem byl i na poli kvuli protijedoucimu praseti ale co hlavne ze jsem tady. Kdyz me predjizdi felicie nebo favorit na "litakach" tak pribrzdim a necham ho, pomalu nejezdim a predjedu je vzdycky v nejblizsim kopci. Ale obcas kdyz clovek, ac opravnene, zatroubi, tak na neho nekdo vyleze. Troubim malo ale i tak je to takova jistota. Samozrejme, ze kdyz do me v rijnu zezadu najel ridic ktery nedobrzdil tak sem nebral tu plynovku a nesel mu udelat bolistku...
11. 4. 2012 16:02
Re: nemecke deti
Ja myslim, ze to je vekem, cim je clovek starsi, tim vic trpi pocitem ohrozeni...
Ja jsem jezdil kdysi systemem brzda plyn, v zatackach vnitrni zadni kolo ve vzduchu a vnejsi dve na poslednim centimetru cesty u skarpy. Ted jsem zbrzdil, ale provoz si uzivam porad stejne.. ja to tem mladym preju, jsem byval v podstate uplne stejny.
Klidne bych si to vyzkousel zas, ale jak clovek starne, ma pomalejsi reakce. A taky ma clovek nejakou zivotni odpovednost a v neposledni rade jezdim v celkem peknem aute, ktere by bylo skoda povesit na prvni lampu. Tempo soucasneho provozu mi nevadi, spis se mi zda, ze to je vsecko desne zpomalene.
11. 4. 2012 14:57
Re: nemecke deti
Presne, vozim plynovku a sem si jistej, ze kdyz na me nekdo vyleze bez pravy zbrane, tak zase zaleze...
Avatar - Machýrek
11. 4. 2012 13:32
Re: nemecke deti
Copak sebou nevozis nejakej kver? Zakladni vybavu ridice nezbytnou k reseni vetsiny problemu na ceste? (samozrejme plati do chvile, nez potkas stejneho magora)
Avatar - Machýrek
11. 4. 2012 13:29
Re: To
:yes: >:D

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku