Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Nissan musí šetřit. Skončí opět kvůli tomu levná značka Datsun?

David Bureš David Bureš 25. 10. 2019 • 04:48
25
2
Zobrazit náhledy (25)
Datsun GO Datsun GO Datsun GO Datsun GO Datsun GO Datsun GO Datsun on-DO Datsun on-DO Datsun on-DO Datsun on-DO Datsun on-DO Datsun on-DO Datsun on-DO Datsun on-DO Datsun on-DO Datsun on-DO Datsun on-DO Datsun on-DO Datsun on-DO Datsun on-DO

Oživený Datsun měl být taková Dacia od Nissanu pro východní rozvojové trhy. Po pouhých pár letech by ale mohl opět zmizet ze scény.

Nissan v posledních měsících řeší nejen spory se svým aliančním partnerem, Renaultem, ale také finanční problémy. Jednou z cest, jak si s nimi poradit, je zbavit se jedné značky ze svého portfolia, Datsunu. A informace od osob znalých situace naznačují, že vedení Nissanu nad koncem Datsunu skutečně uvažuje.

Označení Datsun nesly původně vozy japonské automobilky, která se však tohoto jména postupně zbavila a přejmenovala své modely právě na Nissan. Datsun tak ze scény zmizel v průběhu osmdesátých let. V roce 2013 však byl opět oživen, tentokrát jakožto levná značka. Taková Dacia od Nissanu byla originálně zacílena na rozvojové státy Asie, postupně však nabídla své automobily vedle Indie, Indonésie nebo Kazachstánu také třeba v Rusku nebo v Jižní Africe.

Po úspěšném startu se však ukázalo, že Datsun je až příliš velkým konkurentem pro levné modely Nissanu a ubírá mu na těchto trzích prodeje. Taková situace nastala třeba v Indonésii, Nissan ale podobné strasti trápí také v Indii nebo Rusku.

Právě z těchto důvodů automobilka řeší, zda se jí pokračování Datsunu dále vyplatí. Zvlášť když s ohledem na nízkou cenu vozů z dílny Datsunu výrobce na těchto modelech zřejmě tolik nevydělává. A to přestože je vyrábí v zemích s nízkými výrobními náklady, v Indonésii, Indii nebo Rusku.

Ukončení Datsunu by automobilce mělo uvolnit zdroje, aby se mohla zaměřit na klíčové trhy, jako jsou Spojené státy a Čína. Právě důraz na tyto trhy je údajně hlavní cíl nového vedení Nissanu.

Volné prostředky chce ale Nissan hledat i jinými cestami. Už v létě firma dala najevo, že do roku 2023 sníží stavy o nějakých 12.500 pracovníků. Navíc chce snížit až příliš vysokou výrobní kapacitu svých závodů. Takovým krokem může být ovlivněno až 14 továren z různých koutů světa, byť se prý nepočítá s uzavíráním, ale jen snižováním produkce. Ohrožen přitom může být i závod v britském Sunderlandu, a to kvůli hrozícímu brexitu. Už dříve Nissan přehodnotil plány na výrobu nového X-Trailu v této továrně, další budoucnost britské výroby pak hodlá řešit podle dopadů brexitu. Možností je i prodej tohoto závodu.

Vedle toho automobilka hodlá změnit svoji strategii na americkém trhu. Tam se v posledních letech zaměřila na dodávky autopůjčovnám a dalším velkým fleetovým zákazníkům, a to i za cenu velkých slev, což výrazně snížilo prodejní marže značky a navíc podkopalo její image. Na tuto cestu se Nissan vydal pod vedením svého bývalého šéfa, loni zatčeného Carlose Ghosna, což dnešní vedení značky kritizuje.

Otazník pak visí nad budoucností luxusního Infiniti. Ten už byl ohrožen v minulosti, jeho někdejší šéf Andy Palmer (dnešní ředitel Aston Martinu) kdysi přiznal, že měl svolení ho zavřít, k takovému kroku ale nakonec nesáhl. Mezitím se však Infiniti stáhlo z Evropy a raději se zaměřilo na perspektivnější trhy (rozuměj Čínu a USA). Je však otázkou, zda to pro její pokračování bude stačit. Nechme se zatím, překvapit, jak to dopadne. Jedno je však jasné, Nissan čekají změny.

Doporučujeme

Témata
Avatar - 3_diamanty
25. 10. 2019 20:46
nissan
nissan by mal v prvom rade zacat vyrabat opat skutocne nissany a mozno sa mu aj zacne darit...
Avatar - lamal
25. 10. 2019 12:17
Nic nove, po konci 90tok...
sa v r 2019 znovu ocita v podobnej situacii... mal by znovu vyvijat veci podla japonskych hodnot tak ako kedysi, Toyota, Honda, Mazda, Suzuki atd z toho vedia vytazit, preco Nissan nie ?

Prec od Renaultu !