Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu
Nissan
Nissan
Nissan
Nissan
26 Fotogalerie

Nissan se prý chystá propouštět a zavírat továrny, z části za to může i Ghosn

Druhou největší japonskou automobilku prý čekají rozsáhlá úsporná opatření, která by měla připravit o práce zhruba 4.300 lidí a uzavřít dvě továrny.

Podle informací agentury Reuters, které pocházejí od několika zdrojů blízkých vedení automobilky, zažívá Nissan těžké časy. Kvůli neočekávaným poklesům prodejů a selhání expanzní politiky, za kterou stál bývalý ředitel Carlos Ghosn, se připravují další rozsáhlá úsporná opatření.

Automobilka se prý chystá propustit okolo 4.300 administrativních pracovníků a uzavřít dva výrobní závody, uvedli dva lidé pro agenturu Reuters. Výsledkem těchto opatření by pak měla být úspora zhruba 480 miliard jenů (cca 101 miliard korun) do roku 2023.

Propouštění by se prý mělo dotknout především pracovníků v evropských a severoamerických kancelářích Nissanu. Kromě toho se však opět mluví o zúžení nabídky modelů a omezení výdajů na marketing a propagaci.

Většina návrhů na úsporná opatření měla být představenstvu přeložena již v průběhu listopadu minulého roku a následně většinově schválena, uvádí zdroj agentury Reuters. „Situace je katastrofální,“ uvedl jeden z nejmenovaných zdrojů, který má být blízký managementu automobilky. Opatření popsal jako „Do or die.“ Tedy buď (změny) udělat, nebo zemřít.

Tisková mluvčí automobilky odmítla informace agentury Reuters o restrukturalizaci či neočekávaných propadech prodejů komentovat.

Současné problémy by však měly být z velké části způsobeny právě Ghosnovou globální expanzí, která měla vést k navyšování výrobních kapacit a přidávání nových modelů určených především pro trhy jako je Indie, Rusko, Jižní Afrika nebo jihovýchodní Asie. Dosažení prodejních úspěchů pak měla značka podpořit masivními investicemi do propagace.

Jenže ani to prý nemělo stačit a řada modelů je tak nyní hluboce pod svými prodejními plány. Agentura Reuters pak upozorňuje na odhady vedení automobilky Nissan v Yokohamě, podle kterých je v současnosti zhruba 40 % výrobní kapacity Nissanu zcela nebo částečně nevyužito.

Někteří představitelé automobilky se tak údajně obávají, že Nissan vykáže ztrátu jak v posledním čtvrtletí roku 2019, tak za celé fiskální období roku, které končí v březnu.