Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Nová aplikace zatroubí před přejezdem jako lokomotiva. Má zachraňovat životy

ČTK ČTK 16. 4. 2019 • 15:57
7

Vážné a časté železniční nehody daly vzniknout zařízení a mobilní aplikaci, která upozorní uživatele na to, že se blíží železniční přejezd, případně projíždějící vlak.

Telefon vydá výstražné zvukové znamení podobně jako lokomotiva a člověk má ještě čas zastavit. ČTK to řekl student doktorského studia Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice Martin Řezáč, který systém a aplikaci pro mobilní telefony se svými kolegy vyvinul.

Aby se ale systém v praxi rozšířil, bylo by nutné vybavit přejezdy speciálním zařízením. Mobilní aplikace i toto zařízení jsou již hotové, nyní je čeká povolovací proces, pak se mohou začít vyrábět. Teprve potom je mohou jejich tvůrci nabídnout do provozu v ČR nebo také v zahraničí.

Student pochází z Prostějova, v posledních letech se tam stalo hodně tragických nehod. Jedna dívka v nedávné době zemřela na železničním přejezdu, možná právě proto, že se sluchátky v uších poslouchala hudbu za svého mobilního telefonu. "Jednomu muži jsem se svými kolegy poskytoval první pomoc po srážce jeho auta s vlakem na přejezdu. Nevím, jestli to přežil, nevím, jestli jsme mu pomohli," dodal Řezáč. Doktorand bydlí v části města, kde jsou blízko přejezdy hned dva.

Aplikace v mobilním telefonu nesupluje výstražná zabezpečení na přejezdech, je možným doplňkem bezpečnosti v dopravě. Mnohdy totiž lidem zabrání ve výhledu počasí, oslní je slunce nebo je mlha, někdy prostě jen nedávají pozor nebo riskují a projedou přejezd, i když bliká červené světlo.

Drtivá většina železničních nehod na přejezdech se stane vinou lidí, světelná zabezpečovací zařízení jsou vždy v pořádku, mají množství kontrolních mechanismů, aby neselhala, řekl Řezáčův školitel a proděkan fakulty Radovan Soušek. "Na fakultě se hodně věnujeme bezpečnosti v dopravě a krizovému řízení v dopravě. Kolegovi se podařila úžasná věc. Může zachránit lidský život," řekl Soušek.

Aplikace několik desítek metrů před přejezdem vydá zvukové výstražné znamení, případně i stáhne hlasitost hudby, kterou třeba uživatel poslouchá. Na displeji se objeví ikona, která oznámí, zda je zabezpečovací zařízení v klidu, nebo ve výstražné poloze a upozorňuje na blížící se vlak.

"Většina přejezdů u nás má zabezpečovací zařízení, které může být vybaveno vyvinutým rádiovým rozhraním. Když bude mít přejezd naše zařízení, aplikace přijme informace a zpracuje je. Systém je nezávislý na internetovém připojení. Využívá běžně používané rozhraní BlueTooth," řekl Řezáč.

Vývoj zařízení s aplikací trval více než rok, další rok ho jeho tvůrci testovali na několika českých železničních přejezdech. Program měly v telefonu desítky lidí a zkoušely, jak funguje, jak jim vyhovuje. "Provedli jsme během ročního testování řadu vylepšení, abychom dosáhli velmi vysoké provozní spolehlivosti celého systému. U aplikace jsme se také snažili, aby byla uživatelsky co nejpřívětivější," řekl Řezáč.

Související články

Témata
Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly
Avatar - JDM
19. 4. 2019 16:44
Bez mozku zato s aplikací
Jojo přesně takový aplikace lidi zabíjí, přenechávají svoji pozornost a myšlení na aplikacích a pak je situace na kterou nemají aplikace stojí život..
Avatar - CICERO
17. 4. 2019 13:47
Re: To je v rámci boje proti diskriminaci,
Slepí mají maximálně právo vidět! Ale nikdy neuvidí to co Ti zdraví... Chápeš? Tak je to stím právem... ;D Proto vládne socialismus... :P
Avatar - Stejsn
17. 4. 2019 08:18
To je v rámci boje proti diskriminaci,
vždyť i slepí mají právo řídit auto!
Avatar - CICERO
16. 4. 2019 15:40
Re: Vývoj aplikace?!?
Protože dneska musí programovat binarni kody na kdejake blbosti od EU a co si nezaplatíš nebo nenařídí to tam není, protože je tam toho moc, takže za všechno navíc si připlať ale protože vše nové je tak zregulované a drahé, že to tam dávat ted se firmám finančně nevyplatí, jen je to zatíží...Takže proto asi řekl bych... A navíc třeba bájný a zde milovaný koncern VW se do budoucna chce profilovat, jako výrobce EV a softwaru spolu s Microsoftem... Takže bude veselo ano, už zase, dočkáš se, neboj ;-) Aplikace tady a tam, až to hezké nebude... I rudou knížku na otisk prstu ve smartphonu s ohebným displayem budeš mít... ;-) Všechno bude, na věčné časy !!! ;-)
16. 4. 2019 15:26
Vývoj aplikace?!?
Když pominu, že to je dobré akorát pro dementy, kteří nevědí jak se chovat u žel. přejezdu, tak tato možnost tu byla už víc než před 10 lety, kdy se dalo na navigaci TT (i jiných) jednoduše zapnout upozornění (nejen) na žel. přejezdy vč ikonky a zvuku houkajícího vlaku a.nastavení vzdálenosti od přejezdu. Na těch navi to funguje dodnes, tak proč kvůli tomu složitě vyvíjet aplikaci?

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku