Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Nové Mini Cooper dostává pětidveřovou verzi. Je výhradně se spalováky

Lukáš Volšický
Diskuze (9)

Nová generace populárního Mini Cooperu se dočkala praktičtější pětidveřové verze. Hlavní novinkou je nárůst rozměrů.

Rodina nejnovější generace aut Mini se rozrůstá. Britsko-německá značka rozšiřuje portfolio standardního modelu Cooper a několik měsíců po uvedení základní třídveřové verze oficiálně představuje i praktičtější pětidveřovou variantu. Automobilka říká, že novinka spojuje design, tradici, modernu, inovativní technologie i lepší každodenní využitelnost. Nové pětidveřové mini láká hlavně na větší prostornost interiéru a jednodušší přístupnost zadních sedadel.

Mini uvádí, že nová generace pětidveřového Mini Cooperu je 4036 milimetrů dlouhá, 1744 milimetrů široká a 1464 milimetrů vysoká, přičemž je přibližně stejně velká jako předchůdce. Ve srovnání se základním třídveřovým cooperem je rozvor náprav delší o 72 milimetrů a karoserie se prodloužila o 172 milimetrů. To vše se má odrazit na prostornější kabině i příjemnějším komfortu.

Novinka se bude prodávat ve čtyřech výbavách – Essential, Classic, Flavoured a JCW – a v minimalistickém interiéru všech variant je hlavním prvkem centrální kulatý OLED s vysokým rozlišením displej s průměrem 240 milimetrů a operačním systémem 9 pro zobrazení digitálního přístrojového štítu i klasického infotainmentu.

Video se připravuje ...

Na sloupku volantu se v nejnovějších generacích modelů Mini nachází už jen malý head-up displej zobrazující ty nejdůležitější jízdní data, jako jsou aktuální rychlost nebo otáčky/procentuální zatížení motoru. Základní ovládací prvky, jako jsou spínač startování nebo volič jízdních režimů pak najdete na horizontální liště těsně pod ním.

Nový pětidveřový Mini Cooper se v Česku bude prodávat výhradně se dvěma spalovacími zážehovými motory. Standardní varianta Cooper C bude vybavena přeplňovaným tříválcem o 115 kW (156 koních) a 230 newtonmetrech, díky nimž bude zrychlovat z 0 na 100 km/h za 8 sekund a vyvine maximální rychlost 225 km/h.

Sportovnější variantou bude Cooper S s výkonnějším přeplňovaným čtyřválcem o 150 kW (204 koních) a 300 newtonmetrech. Oficiální tisková zpráva uvádí, že silnější mini zrychlí z 0 na 100 km/h za 6,8 sekundy a dosáhne maximální rychlosti 240 km/h. Mini současně dodává, že si u nejnovějšího přírůstku zakládá na charakteristických sportovních jízdních vlastnostech.

Novou pětidveřovou variantu představuje s výkonnými brzdami i tuhými stabilizátory pro minimalizaci náklonů karoserie při průjezdech zatáčkami. K dispozici je i adaptivní podvozek s tlumiči s proměnlivou charakteristickou a dostupná kola mohou mít průměr od 16 do 18 palců.

Lukáš Volšický
Diskuze (9)

Doporučujeme

Avatar - Ja Prvni 123
13. 6. 2024 20:32
Plati to od zacatku: jako male BMW dobry
ale Mini to neni.

Pres 4 metry, patery dvere a rychlost pres 200 km/hod... to uz nema s Mini spolecneho vubec nic.
13. 6. 2024 16:22
Re: Urcite
Mini si nekupuji ani normální lidé.
Když vidím mini, tak to jsou ty staré, toto moderní jsem snad ani neviděl.
Avatar - lamal
13. 6. 2024 15:02
Re: Urcite
Nie si cielovka, Mini si nekupuju zakaznici Skody Fabia.
Avatar - Pepa_007
13. 6. 2024 12:07
Re: V článku se vůbec neuvádí...
Kde prosím?
V odkazu vidím jen automat. Dvakrát. 😅
13. 6. 2024 11:12
Re: V článku se vůbec neuvádí...
3 dverovy Cooper nema moznost vyberu medzi manualom a automatom,takze pochybujem,ze to zmenia pri 5 dveraku.

https://configure.mini.sk/…08R3,S08R9,S08TF