Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Nový Nissan Z oficiálně. Má 400 koní a manuál v základu. V Evropě se však moc netěšte

David Bureš David Bureš 18. 8. 2021 • 05:02
84
156
Zobrazit náhledy (84)
Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z Nissan Z

Nové kupé Nissanu splňuje dřívější očekávání. Pod kapotou trůní dvakrát přeplňovaný vidlicový šestiválec, který je možné párovat s manuální převodovkou.

Nissan konečně oficiálně představuje sériovou verzi nové, již sedmé generace sporťáku řady Z, kterou loni poprvé avizoval koncept Z Proto. Novinka se nakonec jmenuje jednoduše Nissan Z (v Japonsku Fairlady Z) a splňuje očekávání, která se do ní vkládaly.

Při představení se tak potvrdily dřívější zprávy, že pod kapotou bude pracovat motor VR30DDTT z Infiniti Q50. O pohon se tudíž stará vidlicový šestiválec o objemu tří litrů dopovaný dvěma turbodmychadly, v tomto případě naladěný na 405 koní (298 kW) a 475 N.m. To znamená, že oproti dosavadnímu Nissanu 370Z došlo k výraznému nárůstu síly. Konkrétně točivý moment díky použití přeplňovaného šestiválce místo atmosférického vzrostl o 30 %.

Video se připravuje ...

I přes tuto změnu si však „zetko“ uchovává charakter auta pro řidiče. Standardně je totiž motor spárovaný s šestistupňovým manuálem, který podle automobilky zdůrazňuje propojení řidiče a auta, typickou vlastnost řady Z. Komu by však ruční řazení nevyhovovalo, je tu i příplatkový automat, v podobě devítistupňové převodovky, která podle zákulisních zpráv pochází od Mercedesu, v rámci spolupráce mezi ním a aliancí Renault-Nissan-Mitsubishi.

Právě nárůstu výkonu měl být přizpůsoben podvozek. Nissan v tomto směru slibuje předvídatelné a citlivé chování. Schopnostem má pomáhat nejen zvýšená tuhost karoserie, ale také třeba širší přední pneumatiky nebo nové tlumiče. Verze Z Performance pak nabízí rovněž mechanický samosvorný diferenciál.

Ani vnější design není velkým překvapením, protože přímo navazuje na loni odhalený koncept Z Proto. Silueta s dlouho kapotou a krátkou zádí tudíž navazuje na předchůdce, jakožto charakteristický znak řady Z. Jednotlivé detaily 4.379 mm dlouhého kupé však kombinují tradici s moderní technikou, jak říká Nissan.

Diodové světlomety s grafikou připomínající oční řasy tak odkazuje na někdejší Fairlady 240ZG ze sedmdesátých let, zatímco koncová světla jsou jasně inspirovaná modelem 300ZX představeným v roce 1989.

Podobně je tomu také v interiéru, který má podle vyjádření Nissanu padnout řidiči jako rukavice. Centrální konzole s třemi analogovými ukazateli je tak inspirovaná předchůdci, nechybí ji však moderní obrazovka infotainmentu s úhlopříčkou osmi palců, stejně jako digitální přístrojový štít s úhlopříčkou 12,3". Retro tvar má také volant, zatímco sedačky využívají poznatky z vývoje GT-R.

Nissan Z se začne prodávat na začátku roku 2022. To však mluvíme o americkém trhu, do Evropy se vůz podle dřívějších zpráv oficiálně nedostane. Důvodem jsou nejen vysoké emise, ale také malý odbyt pro takový automobil, aby se vyplatilo ho homologovat. Neoficiální dovozci nicméně budou jistě schopni zetko na starý kontinent dovézt.  

Auto je mimochodem v nabídce japonské značky už tradiční. V pořadí jde o sedmou generaci této řady, první na trh dorazila v roce 1969. V Japonsku se jí říkalo Nissan Fairlady Z, dnes známější je však pojmenování pro americký trh Datsun 240Z.

Doporučujeme

Témata
Avatar - lamal
23. 8. 2021 11:55
Re: Vřelé díky ekofašistům a jimi zmanipulované EU....
S tym mas pravdu, 330i som vytiahol ako prvy. Ze to skoncilo u teba pri narodnych urazkach je uz vec ina.
21. 8. 2021 13:22
Re: Podle toho
hoši držte pohromadě protože v tom je vaše síla! když se deset slepic semkne, uklovou i orla :-) :-) :-)
21. 8. 2021 13:21
Re: Vřelé díky ekofašistům a jimi zmanipulované EU....
nejvíc se mi líbí, že jsem napsal prostý fakt, že Nissan sám vyhodnotil, že to auto tady nemá šanci a dočkal jsem se sr.a.ček o tom, jak si obhajuju garáž a podobné čičoviny... pradědek kupuje třetí BMW po sobě ale kupoval by Nissana, kdyby to byl... kašpárci :yes:
21. 8. 2021 13:20
Re: Vřelé díky ekofašistům a jimi zmanipulované EU....
Já jsem celou dobu mluvil o autě, o kterém je tenhle článek, tys tady začal vytahovat, že jezdím 330i a různé pindy o pózérech co si kupují čtyřválec a podobné nesmysly. Mám tu jednu auto, které jsem si koupil po dostavbě domu, protože bylo po ruce a peněz bylo tak akorát na něco podobného. Za dva roky už jsem měl zase jiné - a sorry, vždycky bude asi tak desetkrát dražší, než ty tvoje popelnice. Takže se chytni za nos, jestli ty můžeš někoho kádrovat a zesměšňovat.
Co máme s Pájou je naše věc, jenom slaboch míchá do diskuse další lidi protože si sám nevěří, stejný slaboch se přidává do hejna protože ví, že sám o sobě stojí na psí ***...
A dotyčného Napoleona jsem si dal dávno na hate-list, protože jsem nikoho s těma blábolama nechtěl obtěžovat, že ten dotyčný není sto pochopit, že na to jeho otírání si huby o mě nestojím je jiná věc... až se začnu otírat já o něho, líbít se mi to nebude - přesto si myslím, že tahat sem osobní věc nepatří - a tady konkrétně jsi to udělal první ty...
20. 8. 2021 20:56
Re: Podle toho
Jj přesně tohle jsem čekal :yes: