Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Nový Rolls-Royce Ghost se blíží. Půjde o zmenšený Phantom

David Bureš David Bureš 17. 5. 2019 • 07:53
20
1
Zobrazit náhledy (20)
Rolls Royce Ghost Rolls Royce Ghost Rolls Royce Ghost Rolls Royce Ghost Rolls Royce Ghost Rolls Royce Ghost Rolls Royce Ghost Rolls Royce Ghost Rolls Royce Ghost Rolls Royce Ghost Rolls Royce Ghost Rolls Royce Ghost Rolls Royce Ghost Rolls Royce Ghost Rolls Royce Ghost

Mezigenerační proměna modelové řady Rolls-Royce bude pokračovat v roce 2020, základním modelem.

Rolls-Royce Ghost je tu s námi už od roku 2009. Jestliže u jiných výrobců by 5,4 metru dlouhý sedan fungoval jako vlajková loď, v případě výrobce luxusních aut z Goodwoodu jde o základ nabídky. Nyní se blíží jeho mezigenerační obměna, která je naplánovaná na rok 2020.

Ghost tak bude dalším zástupcem nové generace vozů Rolls-Royce, po Phantomu představeném v roce 2017 a loni uvedeném SUV Cullinan. To znamená zcela novou konstrukci, která je vyhrazena výhradně pro vozy britského krále luxusu. Ghost už tak nebude sdílet základ s BMW řady 7 jako u stávajícího provedení, což bylo mnohými kritizováno – byť změn bylo hodně.

Nová architektura využitá už ve Phantomu a Cullinanu je hliníková, což by mělo prospět hmotnosti automobilu. Ne že by měl nový Ghost vyloženě zhubnout, lehčí konstrukce ale pomůže se zástavbou moderní těžké techniky, a tak by díky hliníku neměl nějak výrazně ztloustnout. Díky novému konstrukčnímu základu by se měla rovněž zvýšit tuhost karoserie.

Pod kapotou bude i nadále pracovat vidlicový dvanáctiválec. Stávající motor o objemu 6,6 litru sdílený s BMW 7 však nahradí dvakrát přeplňovaný agregát o objemu 6,75 litru, použitý už ve Phantomu a Cullinanu, v nichž je naladěn na 420 kW. Kombinován bude s osmistupňovým automatem.

Očekává se i nasazení natáčení zadních kol pro zajištění vyšší agility. Vyloučen není ani příchod pohonu všech kol, architektura je na něj připravena, SUV Cullinan už jej používá.

Naopak design v rámci mezigenerační proměny projde jen evoluční změnou, přece jen je Rolls-Royce stále vyznavačem klasického konzervativního stylu, byť se nevyhnulo nabídnutí SUV. Tvary přitom navrhl ještě odchozí šéfdesignér značky Giles Taylor, který loni odešel k čínské skupině FAW. Jeho nástupce ve funkci Jozef Kabaň se bude zabývat až dalšími projekty. Třeba na zakázku postavenými auty, které Rolls-Royce údajně chystá ve větším měřítku než dosud – i díky nové modulární architektuře v jeho vozech.

Uvnitř pak očekávejme nejvyšší míru luxusu a ty nejvybranější materiály, jak se na Rolls-Royce sluší a patří. Využita bude i moderní technika, jako je třeba head-up displej. K dispozici pak opět mají být dvě délky rozvoru. To na odvozené kupé Wraith a kabriolet Dawn si ještě počkáme, první očekávejme někdy v roce 2022, druhý až tak o rok později.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud