Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Ode dneška se snížila daň u paliv. Některé čerpací stanice už mění ceny

ČTK ČTK Jakub Švec Jakub Švec 1. 6. 2022 • 11:53
15
104
Zobrazit náhledy (15)
Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto

Spotřební daň z nafty a benzinu se ode dneška snížila do konce září o 1,50 koruny na litr. Ministerstvo financí už dříve uvedlo, že ceny u čerpacích stanic by tak mohly klesnout až o 1,80 koruny na litr.

Z litru benzinu se dosud odváděla daň 12,84 koruny a u nafty 9,95 koruny. Vláda snížení zavedla novelou zákona o spotřebních daních v reakci na růst cen pohonných hmot, způsobený inflačními tlaky i důsledky války na Ukrajině. U některých čerpacích stanic už paliva zlevnila. Například síť Benzina Orlen oznámila, že pokles daně promítla do cen pohonných hmot hned od začátku změny.

Společnost Orlen Unipetrol, která provozuje v Česku 426 čerpacích stanic Benzina Orlen, snížila ode dneška ceny benzinu i nafty na všech stanicích o 1,80 koruny na litr. "Rozhodli jsme se reagovat ihned, jakmile vstoupí snížení spotřební daně v platnost," sdělil předseda představenstva a generální ředitel společnosti Tomasz Wiatrak. Síť Benzina Orlen má podle firmy na českém trhu s pohonnými hmotami podíl asi 25 procent.

Ceny pohonných hmot letos prudce vzrostly na přelomu února a března poté, co Rusko zahájilo 24. února vojenský útok na Ukrajinu. Ještě 23. února stál litr benzinu asi 37,40 koruny a litr nafty zhruba 36,40 koruny. Jen během dvou týdnů po začátku ruské invaze ale cena benzinu vyskočila na skoro 47,30 koruny a cena nafty na téměř 49,60 koruny. Od té doby ceny kolísají. Aktuálně jsou u benzinu i nafty nad 46 korunami za litr. Vláda v reakci na růst cen zavedla kontroly marží u prodejců paliv a kromě snížení spotřební daně plánuje třeba ukončení povinného přimíchávání tzv. biosložky do paliv od července.

Video se připravuje ...

Zatím dočasné snížení spotřební daně u paliv by se navíc mohlo u nafty změnit podle dřívějšího vyjádření ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) na trvalé. Případné trvalé snížení sazby daně u nafty bude podle něj záviset na vývoji cen na světových trzích.

Čeští silniční dopravci očekávají podle sdružení dopravců Česmad Bohemia, že snížení spotřební daně z nafty zvýší jejich konkurenceschopnost na trhu vůči firmám ze zahraničí. I proto chtějí jednat s vládou o snížení daně natrvalo. Podle sněmovní opozice je ale pokles spotřební daně nedostatečným opatřením a na cenách paliv se výrazně neprojeví. Analytici oslovení ČTK hodnotí dočasné snížení spotřební daně z paliv různě. Někteří to označili za krok správným směrem v boji proti vysokým cenám pohonných hmot. Podle jiných se ale jedná o úlevu, kterou dopravci ani nepocítí, a hrozí podle analytiků, že si čerpací stanice budou částečně zvyšovat marže.

Předpokládaný výpadek příjmů státního rozpočtu kvůli dočasnému snížení spotřební daně bude podle vlády činit zhruba čtyři miliardy korun. Státnímu fondu dopravní infrastruktury, který dostává 9,1 procenta z této daně, chce vláda jeho podíl nahradit.

Doporučujeme

Témata
2. 6. 2022 14:12
Re: Sleva
Ty velké položky by měl člověk zvládnout dřív než je mu 53 let ;-) . V rentiérském období (tak jak ho mám nastavená já) moc peněz nepotřebuješ.
Avatar - Emel
2. 6. 2022 13:24
Re: Sleva
Inflaci má každý svou... jo, tak se to dá brát, akorát je to nejen dnešní, ale i budoucí spotřební koš. Pokud máš na účtu 10M, tak si za to jednou budeš chtít asi koupit auto nebo zrekonstruovat barák apod... a pak ti najednou do toho spotřebního koše spadne velká položka.
Avatar - Barrichello
2. 6. 2022 11:13
Re: zkušební provoz
V současném Rusku žádný komunismus není, opět to máš nějaké pomotané...

Tam je tvrdý kapitalismus ve stylu urvi co se dá
2. 6. 2022 06:31
Re: Sleva
Mám na většině účtů okolo 4 %. Inflaci má každý svou (podle vlastního spotřebního koše). Ten teoretický výnos je po zdanění - 15 % z 10 mil je 1,5 mil minus 15% daň. Reálné bohatství je v tom, že máš nižší výdaje než příjmy. Pro moje nebo ČNB/státní hospodaření je důležitý selský rozum a péče správného hospodáře bez toho, abych se řídil radami nějakých pofidérních odborníků.
2. 6. 2022 01:33
Re: spotrebni dan
Zijes v dobe pred 10ti lety. Dnesni naftaky nejsou problem.