Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

TEST Opel Astra GTC 1,6 Turbo – Vyhrávám barvami

Opel Astra
Opel Astra
Opel Astra
Opel Astra
38 Fotogalerie
Diskuze (40)
Třídveřový Opel Astra jsme tentokrát vyzkoušeli s benzinovým motorem.

Červená je lepší než minerální bílá, to je skoro jasná věc. Jak je to ale s motory? Je 180koňové benzinové turbo lepší, než úderný dieselový dvoulitr?

Po několika testech Astry s 1,4 Turbo se vracíme k motoru, který v hatchbacku od Opelu tvoří vrchol nabídky benzinových čtyřválců. Agregát, přímo odvozený od atmosférické šestnáctistovky, patří do rodiny středních čtyřválců, která má kořeny v polovině devadesátých let. Má nízkou kompresi, standardní ladění (existují i podladěné verze 110 kW a výkonné 141/154 kW) a od loňského roku vylepšení v podobě variabilního časování sacích i výfukových ventilů.

Změna ale nepřináší zásadní rozdíly. Hlavní parametry zůstávají stejné, jen se maximum točivého momentu 230 Nm rozšířilo o 100 otáček a přímo přechází v nejvyšší výkon 132 kW při 5500 min-1.

opel testy nizsistredniopel testy nizsistredni | Zdroj: acz

Příliš pohodový motor

Při klidné jízdě se motor chová způsobně. Vlastně se jedná o ideální pohon do města – objem 1,6 litru je dostačující a malé turbo se probouzí k životu hladce a brzy. Běžné provozní otáčky se proto mohou držet okolo dvou tisíc i níž a bonusem je harmonický a velmi tichý chod lehkoběžného čtyřválce.

Tím ale přednosti přeplňované šestnáctistovky končí. Ve středních a vysokých otáčkách se totiž stává obětí lineární charakteristiky, dlouhých převodů a vysoké provozní hmotnosti. Ta se dle výbavy pohybuje od 1471 do 1613 kg, což je skoro o dva metráky víc než u konkurence.

Jednoduše řečeno, Volkswagen Scirocco s motorem 1,4 TSI Twincharger dokáže svých 240 newtonmetrů prodat mnohem přesvědčivěji. Navíc na rozdíl od něj 1,6 Turbo v Opelu vydává ve vysokých otáčkách málo rázný, až nepříjemný zvuk a pořádně táhne teprve od čtyř tisíc otáček.

opel testy nizsistredniopel testy nizsistredni | Zdroj: acz

V zatáčkách vadí velký přeskok mezi dvojkou a trojkou. Na dvojku je motor v zatáčkách příliš vytočený a na třetí převod se naopak musí zbytečně rozbíhat ze středních otáček. Inu, legislativa a politické tlaky si žádají nastavení, které pak kazí využitelnost auta.

Je to ale úplně špatně? Nikoliv! Myšlenkou modelu GTC je nabídnout design a podvozek sportovního auta a přitom zachovat typické parametry třídveřového kompaktu – tedy prostor, cenu a strukturu výrobního programu.

Mimochodem, spotřeba paliva není silnou disciplínou tohoto třídveřového kupé. Při dálničních 130 km/h sice přeplňovaná šestnáctistovka točí jenom 2900 min-1, ale u toho spaluje 9 l/100 km. Vzácně se sice dá přiblížit až k šesti litrům, běžné zacházení ale znamená desetilitrovou spotřebu a cokoliv víc žene odběr benzinu z nádrže na úroveň silných šesti- a osmiválcových motorů.

Dobře vyladěný podvozek

Na specifický podvozek třídveřové Astry jsme pěli chválu už v předchozím testu. Nová konstrukce s nápravou HiPerStrut, která zlepšuje vedení kola a omezuje reakce nápravy na přidání plynu v zatáčce (torque-steer), je připravena pro tovární instalaci kol o průměru 17 až 20 palců. Testovaný vůz dostal 18palcové obutí, které se z hlediska designu, komfortu i jízdních vlastností zdá být ideálním kompromisem.

opel testy nizsistredniopel testy nizsistredni | Zdroj: acz

Proti pětidveřové Astře byla světlá výška díky sportovnímu podvozku snížena o 15 mm, základní míry podvozku naopak narostly. Prodloužená ramena na zadní nápravě přispěla ke zvětšení rozvoru o 10 mm na 2695 mm. Větší je rozchod kol vpředu (1584 mm, +40 mm) i vzadu (1588 mm, +30 mm).

Výsledek je jedním slovem fantastický. Astra GTC se s nadšením vrhá do zatáček a do řízení nepronikají žádné parazitní síly od pohonného ústrojí. Samotné řízení neoplývá kdovíjakou zpětnou vazbou. Ale GTC je nanejvýš warm hatchem a tomu odpovídá nastavení.

Výrazná je i změna charakteristiky tlumičů. Standardní režim vyhovuje většině provozních podmínek. Na Tour podvozek zvláční, vzroste komfort, ale zpomalí se odezva na změnu směru – tato možnost se hodí pro jízdu ve městě. Sport naopak znatelně přitvrdí, dá pocítit skoro každou nerovnost. I přes nízký profil pneumatik ale podvozek zůstává tichý a neobtěžuje posádku nepříjemnými zvuky.

Paradoxně nejslabším bodem vynikajícího podvozku je nastavení ESP. Elektronika v zatáčkách reaguje příliš hekticky a snaží se postrčit auto směrem k přetáčivosti. S takovým chováním se na limitu obtížně pracuje, proto je jednoznačně lepší ESP deaktivovat. Poté se Astra GTC chová předvídatelněji a její podvozek má téměř nevyčerpatelné rezervy. Široké pneumatiky totiž mají výbornou trakci i směrové vedení.

Závěr

Další vlastnosti se ve srovnání dieselového a benzinového motoru neliší. To znamená prostorný interiér, který nabízí doslova přebytek místa vpředu a dostatek na zadních sedadlech. Dále vynikající adaptivní světlomety AFL+ s natáčením do zatáček a korekcí osvětlené plochy podle rychlosti nebo pestré možnosti příplatkové výbavy, včetně zvýhodněných paketů. V tomto všem je Astra GTC takřka bezkonkurenční.

opel testy nizsistredniopel testy nizsistredni | Zdroj: acz

Jedinou výraznou slabinou testovaného auta, nepočítáme-li hodně špatný výhled šikmo vzad, je proto zvolený motor. Při ostřejší jízdě nepřesvědčí svým projevem ani pružností, takže se vlastně hodí jen pro běžnou jízdu. Vlastně když nechcete Astru GTC s dieselovým dvoulitrem, který je ale paradoxně jednoznačně nejlepší volbou, vyberete mnohem líp se slabšími motory – atmosférickou 1,8 (103 kW) nebo přeplňovaným 1,4 Turbo (88 a 103 kW).

A to jsme ještě nezmínili cenu. Požadovaných 443.900,- je o pouhých 20 tisíc méně než za dvoulitrový turbodiesel, za dieselovou sedmnáctistovku dokonce připlatíte jen jedinou tisícikorunu. Naopak benzinová čtrnáctistovka s turbem je o radikálních 32 tisíc levnější než testovaný vůz a další motory startují rovnou pod hranicí 400 tisíc. A vůbec nejlepším tipem je Astra OPC – má 280koňový motor, bohatší výbavu a není o moc dražší než testované 1,6 Turbo.

opel testy nizsistredniopel testy nizsistredni | Zdroj: acz

První cena vozu350.900,- Kč (1,4 Enjoy)
První cena vozu s testovanou motorizací443.900,- Kč (1,6 Turbo Enjoy)
Základní cena testovaného vozu466.900,- Kč (1,6 Turbo Sport)
Cena testovaného vozu vč. příplatků577.400,- Kč (1,6 Turbo Sport)

Plusy

  • Komfort odpružení, jízdní stabilita
  • Vyspělé chování v zatáčkách, vyvážené jízdní vlastnosti
  • Výkon a dosah adaptivních světel AFL+
  • Čeština v palubním informačním systému
  • Politika výbavových paketů, široké možnosti dovybavení

Minusy

  • Nepřesvědčivý výkon a vysoká spotřeba motoru 1,6 Turbo
  • Vysoká cena ve srovnání s motory 1,4 Turbo a 2,0 CDTI
  • Horší výhled šikmo vpřed
  • Mizerný výhled směrem dozadu
  • Interiér by se mohl více odlišit od pětidveřové Astry
  • Vůči konkurenci vysoká pohotovostní hmotnost

Vstoupit do diskuze (40)