Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Oslava 50 milionů aut GM: Chevy Bel Air ukradli pro zlato, připomíná ho replika

Lukáš Volšický
Diskuze (1)

V Americe se bude prodávat replika zlatého Chevroletu Bel Air, kterým General Motors v padesátých letech oslavoval 50 milionů vyrobených aut. Originál se ztratil už tehdy, protože byl plný pravého zlata.

Americký automobilový průmysl se v padesátých letech zase začal rozjíždět v plných otáčkách. V poválečné éře se v amerických modelech začaly objevovat kultovní vidlicové osmiválce, populární automatické převodovky i komfortní výbava jako klimatizace nebo elektrické stahování oken. O tom všem si tehdy Čechoslováci mohli nechat jen zdát. A jeden z největších výrobců amerických aut v tom desetiletí oslavil významný milník.

Automobilový koncern General Motors z Detroitu už v roce 1954 vyrobil jubilejní padesátimiliontý vůz. Příběh unikátního počinu je navíc zajímavý i skutečností, že se jen krátce po odjezdu z výrobní linky navždy ztratil. Byl jím Chevrolet Bel Air, jedna z největších automobilových ikon své éry, v jedinečné specifikaci, která zřejmě přitáhla nenechavého zloděje. A pokud byl vůz opravdu ukraden, nepochybně jej někdo rozebral a rozprodal, aby vydělal jmění.

Padesátimiliontý vyrobený automobil od General Motors byl kompletně zlatý Chevrolet Bel Air modelového ročníku 1955, který v dnešních dnech připomíná už jen autentická replika. Původní originál se jedinkrát ukázal při oslavách v americkém Michiganu a od té doby jej už nikdo neviděl.

Není přitom těžké pochopit, proč by jej někdo mohl chtít ukrást – jubilejní Bel Air nesl spoustu dílů pokovených skutečným zlatem. To mimochodem ukazuje replika zlatého unikátu, jíž postavili specialisté na chevrolety ze společností Real Deal Steel a Snodgrass Chevy Restoration pro letošní 71. ročník automobilové výstavy Detroit Autorama. A právě teď jej chtějí prodat.

Vzpomínka na padesátimiliontý vyrobený Chevrolet vznikala podle dochovaných historických fotografií a lakýrníci strávili nespočet hodin studováním a testováním vzorkům, než se jim povedlo dosáhnout odpovídajícího zlatého odstínu laku. Tím nejzajímavějším však je skutečnost, že replika nese přes 600 dílů pokrytých pravým 24karátovým zlatem, stejně jako tehdejší originál. A to včetně drobností, jako jsou šroubky a matice.

Vznik jedinečného Chevroletu Bel Air zabral přes 1800 hodin práce a už 18. května se bude prodávat na dražbě Indy 2024 aukčního domu Mecum Actions. Pod kapotou má tradiční vidlicový osmiválec s dvoustupňovou automatickou převodovkou Powerglide.

Video se připravuje ...

Lukáš Volšický
Diskuze (1)

Doporučujeme

Avatar - Barrichello
7. 5. 2024 10:06
Ojeté ameriky a veteráni stále frčí
Duben 2024:
Buick - 1
Cadillac - 6
Dodge - 56
GMC - 1
Hummer - 3
Chevrolet - 30
Chrysler - 32
Jeep - 74
Lincoln - 3
Oldsmobile - 1
Plymouth - 1
RAM - 26
Willys - 1