Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Ott Tänak jako nový mistr světa rallye: Příběh sveřepého buldoka

Michal Štěpanovský Michal Štěpanovský 28. 10. 2019 • 17:03
67
1
Zobrazit náhledy (67)
Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak Ott Tänak

Závodnickou kariéru zahájil aktuálně dvaatřicetiletý Ott Tänak v rodném Estonsku. Poprvé řídil vůz při rallye, když mu bylo třináct a půl roku. S Volkswagenem Scirocco byl čtvrtý mezi juniory. 

Když mu bylo jedenadvacet let, vyhrál v sezoně poprvé národní šampionát a o rok později debutoval v podniku mistrovství světa. Na Portugalské rallye dojel se Subaru Imreza STi N14 dojel dvacátý a devátý v kategorii N4. Už tehdy ho jako mentor vedl první estonský vítěz podniku mistrovství světa Markko Märtin, který stojí nenápadně v pozadí jeho kariéry dodnes. Samotný Märtin ukončil svoji kariéru v polovině září 2005, když na Britské rallye zahynul jeho britský spolujezdec Michael Park. 


Začalo to výhrou


Pro sezonu 2010 vyšel Tänak vítězně ze závodnického talentového konkurzu Pirelli Star Driver díky tomu absolvoval světový šampionát v kategorii produkčních vozů (PWRC). Ve Finsku a Británii vyhrál hodnocení PWRC a konečném pořadí tohoto seriálu byl na čtvrtém místě.


Dalším krokem byl vstup do kategorie SWRC a za volantem Ford Fiesta S2000 zvítězil v Itálii, Německu a Francii. Poslední krok mu nevyšel a právě na Katalánské rallye přišel o titul v klasifikaci SWRC. Přesto svými výkony zaujal legendárního manažera továrního týmu Ford Malcolma Wilsona a mohl usednout poprvé do speciálu WRC. 


Ve druhém podniku sezony ve Švédsku se mu podařilo vyhrát poprvé rychlostní zkoušku. Na předposledním podniku na Sardinii dojel třetí, což byly jeho premiérové stupně vítězů na světovém podniku. Byl to však současně rok havárií a pro rok 2013 se vrátil s vozem Subaru Impreza STi N14 do estonského seriálu.


Jmenuji se TiTänak


V sezoně 2014 se vrátil na světovou scénu. Kombinoval starty s Fordem Fiesta R5 a speciálem WRC od modrého oválu. Dojel pátý ve Švédsku a v Polsku vyhrál hodnocení WRC 2. Pro šampionát 2015 se vrátil, aby zaplnil místo po odcházejícím Finovi Mikko Hirvonenovi. 


Proslul děsivým zážitkem v Mexiku, kde sjel jeho vůz ze srázu, převrátil se do vody a v několika sekundách se potopil pět metrů hluboko. „„Auto se začalo rychle potápět. Když jsme otevřeli dveře, během několika sekund se dostalo pod hladinu. Měl jsem problém s kabelem od interkomu, protože ten se neuvolnil a stahoval mě pod vodu. Šlo o hodně nepříjemný moment. Nepřál bych to nikomu zažít,“ uvedl Tänak, “ vzpomínal na zážitek, pro který dostal přezdívku TiTänak.

Začal se usmívat


Po sezoně odešel od Fordu podruhé a následně startoval v týmu DMACK World Rally Team. Snaha pomoci vyvíjet nové pneumatiky ho často dostávalo do prekérních situací. Asi emocionálně nejsilnější situaci zažil Polské rallye 2016, když se musel loučit s výhrou po defektu na předposlední zkoušce. Tehdy ho vzal na ramena úřadující šampion Sebastien Ogier. 


O půl roku později se oba sešli jako členové továrního týmu Ford, kam se Ott Tänak vracel potřetí. Tentokrát už novým spolujezdcem se stal estonský krajan Martin Järveoja. U Tänaka šlo o vydařený návrat. Na Sardinii se dočkal první výhry v kariéře, další přidal v Německu a v konečném účtování šampionátu skončil na třetím místě.


Přestup do stáje Toyota Gazoo Racing se ukázal jako mistrovský tah. V roce 2018 čtyřikrát vyhrál a do posledního závodu v Austrálii bojoval o titul. Přišel o něj po havárii v závěrečném dni soutěže. Letos si všechno vynahradil. Vyhrál šest světových podniků – ve Švédsku, Chile, Portugalsku, Finsku, Německu a ve Velké Británii. K tomu přidal druhá místa v Mexiku, Katalánsku a třetí na Monte Carlu. 


Cesta svěřepého buldoka z malé země u Baltského moře se vítězně završila. Málokdy se usmívá, ale 27. října se v malém španělském městečku Salou usmíval na všechny. Stal se mistrem světa v automobilových soutěžích, rallye.

Ott Tänak

Narozen  15. 10. 1987
Bydliště  Kärla (Estonsko)
Stav ženatý
Debut v rallye 2001
Debut v MS  Portugalsko 2009 (Subaru Impreza WRX)
Výhry 12
Stupně vítězů 26
Vyhrané RZ 234
Body 870
Největší úspěchy mistr světa (2019), 3. v MS (2017 a 2018)
Země mistra Estonsko

 

Nejseverněji položená pobaltská republika má 1,3 milionu obyvatel. Jedná se o parlamentní republiku a třetím rokem je její prezidentkou Kersti Kaljulaidová. Zemi anektoval v roce 1940 tehdejší Sovětský svaz a svou nezávislost obnovilo Estonsko v červnu 1991. Hlavními odvětvími této země jsou průmysl potravinářský a dřevozpracující, založené na rozvinutém zemědělství, lesnictví a rybolovu. Estonsko je od 2004 členem Evropské unie a NATO, od 2011 se zde platí eurem.


Pokud se jedná o úspěchy estonských sportovců, moc na výběr není. Na zimní olympiádě 2010 byla v běhu na lyžích Kristýna Šmigunová druhá. Na letních olympijských hrách 2012 získal stříbro zápasník Heiki Nabi a bronz Gerd Kanter, 2016 v Riu získali bronzovou medaili v mužské párové čtyřce. V rallye proslavil svou zemi jako první Markko Märtin, který absolvoval v letech 1997 až 2005 celkem 87 startů v mistrovství světa a pět soutěží. V současné době funguje jako mentor svého nadmíru úspěšného následovníka Ott Tänaka, který proslavil Estonsko po celém světě.

Související články

Témata
Avatar - KANKUNEN
28. 10. 2019 22:15
Viděli jste někdo jak ty auta jedou?
Je to šílené, Bravo Ott Seb Evo III.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku