Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Paul Bracq a jeho veledíla pro BMW (video)

Aleš Dragoun Aleš Dragoun 23. 12. 2014 • 23:23
5
Francouz Paul Bracq je jednou z nejvýznamnějších postav automobilové historie v oblasti designu. Na začátku 70. let minulého věku posílil coby šéfstylista tým BMW. Měl za sebou tehdy už hodně práce třeba pro Mercedes...

Paul Bracq se narodil 13. prosince 1933 v Bordeaux. Svou profesionální dráhu začínal u Phillippa Charbonneauxe, aby následně přesídlil do Sindelfingenu. Dodnes umí brilantně německy, i když se silným francouzským akcentem. Zde navrhl třeba luxusní Mercedes W100, podílel se na tvarech Pagody SL, sérií W108/109 či W114/115 a dalších modelů. Po angažmá u trojcípé hvězdy se nakrátko vrátil do Francie, jenže nakonec jej zlanařila bavorská konkurence. A právě o ni nám nyní jde.

Té se odvděčil fantastickými stroji, které jsou i dnes považovány za to nejhezčí, co v Mnichově vzniklo. Vyznávají jemné linky bez zbytečné agresivity, kudrlinek a výstřelků. Modrobílá automobilka se k jeho odkazu hrdě hlásí oficiálním videem. Bracq se v něm prochází po firemním muzeu a hovoří o své práci. Jeho nejvýznamnějšími díly jsou pětková řada první generace E12 a ikonický koncept Turbo s kódem E25. Futuristu z roku 1973 poháněl dvoulitrový přeplňovaný zážehový čtyřválec s 206 kW, měl vzhůru výklopné dveře a vznikly dva kusy. Poznáte je od sebe na první pohled, jeden má zakrytá zadní kola. Inspirace předválečným roadsterem 328 je jasná. Bracq studie nakreslil celé včetně kol, můžeme si je prohlédnout i na dobových záběrech. A sám do jedné ve filmu usedá. Ještě přiložil ruku k dílu při vzniku šestky E24 a sedmičky E23. V roce 1974 však přesídlil k Peugeotu, kde se staral pro změnu o interiéry větších modelů.

Bracq za doby svého působení u BMW pochopitelně vycházel z práce jiných. Negativně skloněnou příď i základní linie kupé včetně typických zadních sloupků zavedl už Wilhelm Hofmeister u dvoudveřové Neue Klasse a o jeho výraznou modernizaci E9 se čtyřmi samostatnými světlomety se postaral Giovanni Michelotti. A nezapomínejme na Bertone Garmisch (1970) z pera Marcella Gandiniho. Ten byl sice opět jen dvoudveřový, avšak linie pozdější první pětky jsou z něj jasně patrné. Bracq dokáže její boky, které formoval zase on, připodobnit k současné 5 GT. Ano, aktuální BMW jsou svým předchůdcům z boku stále podobná. Ale jinak?

Dnes jedenaosmdesátiletý Francouz je stále aktivní, protože má podle vlastních slov stále nové a nové nápady. Pochopitelně se prošedivělý pán s knírkem drží osvědčené a léty prověřené metody: fixů a papíru. Žádné počítače, kdepak!

Témata
25. 12. 2014 20:39
Hezký.....
..... jak videoklip, tak článek. Stručné, úderné a obsahově tato forma plně dostačující.

Za mě pochvala panu Dragounovi. :yes:
24. 12. 2014 01:23
starý báva...
.... mají sakra něco do sebe.... :yes: A pán je borec, smekám....
Avatar - Norge
23. 12. 2014 22:24
Re: čiperný pán
..suhlasim, kazdopadne pekny clanok :yes:
Avatar - pumpkin
23. 12. 2014 22:09
čiperný pán
Nech mu zdravie slúži, pre automobilové dejiny odviedol kus skvelej práce. :yes:
Alešovi tiež vďaka. Ja by som tu uvítal viac článkov o príbehoch slávnych dizajnérov, či už tých starších, ale pokojne aj súčasných. Niečo také ako má Petrolicious, tu zhodou okolností tiež o Bracqovi. [odkaz]

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud