Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Peníze k likvidaci autovraků Senát asi převede na zateplování

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 27. 7. 2011 • 21:48
4
Ministerstvo životního prostředí očekává, že na účtu pro likvidaci autovraků bude na konci letošního roku k dispozici 1,48 až 1,53 miliardy korun.

Senát asi posvětí převod až půldruhé miliardy korun, které nebyly využity k ekologické likvidaci autovraků, do programu Zelená úsporám na zateplování domácností.

Normu už v Poslanecké sněmovně podpořila i opoziční ČSSD, která má v horní komoře parlamentu většinu. Pokud bude souhlasit i prezident, převod by byl umožněn ještě před koncem srpna.

Novelu zákona o odpadech, která s převodem počítá, má Senát schvalovat příští týden. Norma má účinnosti nabýt dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů.

Ministerstvo životního prostředí očekává, že na účtu pro likvidaci autovraků bude na konci letošního roku k dispozici 1,48 až 1,53 miliardy korun. Loni se totiž na likvidaci 89.000 autovraků vyčerpalo jen 38 milionů korun z poplatků, které vybral Státní fond životního prostředí (SFŽP), v nejbližších letech by to mohlo být podle odhadů nejvýše 100 milionů korun.

Nevyužité peníze mají být použity jen na program Zelená úsporám, kde je k dispozici 19 miliard korun. K vyhovění žádostem o dotace na zateplování je ale třeba o osm miliard korun více. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) už získal souhlas vlády k odejmutí podpory pro zateplení veřejných budov, čímž ušetřil čtyři miliardy. Kontrolou žádostí by podle něj měla vzniknout jednomiliardová úspora. Dalších 600 milionů korun plánoval získat z prodeje emisních povolenek do Japonska a Německa a 250 milionů korun ze snížení technické asistence.

Ekologické poplatky na likvidaci autovraků se v Česku platí od roku 2009. Vztahují se na auta, která neplní emisní normu Euro 3 a vyšší, a činí od 3000 do 10.000 korun. Podle dřívějších údajů Sdružení automobilového průmyslu se to dotýká více než poloviny všech osobních aut v Česku, tedy přibližně 2,5 milionu vozů. SFŽP takto předloni vybral 670 milionů korun, loni 606 milionů.

Nyní lze získané peníze podle zákona použít "na podporu sběru, zpracování, využití a odstranění vybraných autovraků". Podle novely budou moci být využity i na likvidaci jednotlivých částí automobilů, které dosloužily.

Program Zelená úsporám je určen na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie v obytných domech. Podpora se poskytuje formou nenárokové dotace. Program je financován z příjmů z prodeje emisních kreditů.

Témata
Avatar - 300-Hurst
27. 7. 2011 23:16
Re: Hovada bez mozku!
Takže, vymysleli to předkladatelé zákona viz odkaz:
[odkaz]
A kdo jak hlasoval viz další odkaz:
[odkaz]

trubkou je bohužel beztresně mlátit nemůžem, jediný co můžem je jednou za čtyři roky křížkovat :-(
27. 7. 2011 21:08
Re: Hovada bez mozku!
Dobre reseni by taky bylo tu dan snizit, aby to bylo vyrovnany- kdyz se ted vidi, ze oskubali lidi az moc. Kdo tohle vymyslel, by potreboval vzit trubkou po hlave.
Avatar - Guttalax
27. 7. 2011 18:10
JJ
;-) Vlivem globálního oteplování se musí zateplovat! >:D
Avatar - Martin911Turbo
27. 7. 2011 17:29
Hovada bez mozku!
Hovada bez mozku! jiný komentář toto nezaslouží
Lidi tady platí jak mourovatí "ekoteroristickou daň" která je k smíchu svojí podstatou a nakonec půjde na zateplení...
Kdyby to stádo negramotů když už rozhazují cizí peníze ty peníze dali na silnice aby se dalo s těmi youngtimery a veterány co platí po nich slušně jezdit...

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud