Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Piëch odchází z vedení Volkswagenu, kvůli sporům s Winterkornem

David Bureš David Bureš 25. 4. 2015 • 17:17
153
Předseda dozorčí rady VW Group se v minulých týdnech snažil odvolat generálního ředitele koncernu Martina Winterkorna. Mocenský boj ale prohrál.

Ferdinand Piëch s okamžitou platností odstupuje z pozice předsedy dozorčí rady koncernu Volkswagen Group a ze všech funkcí souvisejících s tímto titulem. Ze všech pozic ve vedení německého koncernu odstupuje i Piëchova manželka Ursula.

Odvolání Piëcha z čela vedení je reakcí na jeho nedávné snahy o odchod Martina Winterkorna z funkce generálního ředitele VW Group. Ty údajně neskončily ani poté, co zbytek dozorčí rady koncernu dal Winterkornovi důvěru. Sám Piëch přitom snahy o odvolání generálního ředitele popíral.

Důvod odvolání vedení koncernu potvrdilo v oficiálním tiskovém prohlášení: Členové výkonného výboru dozorčí rady VW Group jednomyslně dospěli k závěru, že s ohledem na kontext minulých týdnů vzájemná důvěra nezbytná pro úspěšnou spolupráci už neexistuje.

Piëchův post předsedy dozorčí rady největší evropské automobilky dočasně převezme dosavadní místopředseda rady Berthold Huber. Ten bude předsedat jak zasedání dozorčí rady naplánované na 4. května, tak řádné valné hromadě, která se bude konat o den později. Plnohodnotný Piëchův nástupce má být vybrán na základě dohody mezi zástupci akcionářů a zaměstnanců koncernu. V minulosti se spekulovalo o tom, že Piëchův post předsedy dozorčí rady VW Group by jednou mohl převzít Martin Winterkorn. Tedy osoba, se kterou měl Piëch minulé týdny spory.

Krize ve vedení VW Group odstartovala v polovině dubna prohlášením Piëcha, který v rozhovoru pro magazín Spiegel uvedl, že je mu Winterkorn vzdálen. Média tato slova interpretovala tak, že Winterkorn ztratil důvěru vedení automobilky a bude odvolán. Proto se hned začalo spekulovat o tom, kdo by Winterkorna mohl nahradit. Jako největší adepti na pozici šéfa VW Group se jevili šéfové značek Porsche a Škoda – Matthias Müller a Winfried Vahland.

Boj o moc ale Piëch prohrál. Řídící výbor dozorčí rady totiž udělil Winterkornovi plnou podporu, přičemž výbor v oficiálním prohlášení uvedl, že Winterkorn je pro Volkswagen nejlepší možný předseda představenstva. Výbor navíc chce doporučit, aby Winterkornovi byla prodloužena jeho stávající smlouva, která končí v únoru 2016.

Snahy Piëcha o odvolání Winterkorna ale podle německých médií neskončily ani poté, co se řídící výbor dozorčí rady za generálního ředitele koncernu oficiálně postavil a podpořil ho. To se zbytku vedení koncernu nelíbilo a Piëchovo chování považovalo za neúnosné. Piëch Winterkornovi údajně vyčítal prodejní neúspěchy značky Volkswagen na důležitém americkém trhu.

Osmasedmdesátiletý Piëch je vnukem zakladatele značek Porsche a Volkswagen Ferdinanda Porscheho a v současnosti je patriarchou rodinného klanu ovládajícího 50,7 procenta hlasovacích práv ve Volkswagenu. Ve vedení podniku strávil téměř 22 let, z toho osm let jako generální ředitel.

Témata
Avatar - Emel
28. 4. 2015 12:31
Re: Piech
Moje představy o Korei s názorem na odbory nijak nesouvisí. Ať si čeboly řídí ekonomiku v Korei jak chtějí, na mé vnímání evropského pracovního trhu to nemá vliv. Třeba bych ještě počkal, až podíl odborářů přirozeným úbytkem starých struktur klesne pod 10%... a pak je zrušil.
28. 4. 2015 09:29
Re: Piech
Tvoje představy o Jižní Korei vysvětlují tvůj postor k odborům. Jseš prostě mimoň.
Avatar - Emel
27. 4. 2015 18:01
Re: Piech
Myslíš tu Jižní Koreu, kde je slovo pěti korporací zákonem a zaměstnanci majetkem? Kde dělníci nejen na směny pracují, ale také spí na jedné posteli? No, to už je zase trošku opačný extrém kapitalismu bez hranic.

Mluvil jsem primárně o VW a Německu, ale ČR je na tom v tomhle ohledu celkem podobně... osobně nevidím přínos odborů a klidně bych je jakožto instituci zrušil... možnost jednat hromadně se zaměstnavatelem o mzdách na tom nestojí.
27. 4. 2015 16:43
Re: Piech
Fanatici nic číst a chápat nemusí. Mají ve všem ideologicky jasno.
27. 4. 2015 16:41
Re: Piech
Pokud bereš ČR jako vzor vyspělé a moderní ekonomiky, tak jo. Až se tím budou na západě, v Japonsku, Korei (smozřejmě té Jížní, v KLDR by odboráře pověsili),... řídit, tak nás snad doženou.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku