Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Podívejte se, jak Delahaye USA a Deco Rides nádherně přenáší eleganci let třicátých do současnosti

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 24. 12. 2018 • 11:11
101
Zobrazit náhledy (101)
Delahaye USA Bugnaughty Delahaye USA Bugnaughty Delahaye USA Bugnaughty Delahaye USA Bugnaughty Delahaye USA Bugnaughty Delahaye USA Bugnaughty Delahaye USA Bugnaughty Delahaye USA Bugnaughty Delahaye USA Bugnaughty Delahaye USA Bugnaughty Delahaye USA Bugnaughty Delahaye USA Bugnaughty Delahaye USA Bugnaughty Delahaye USA Bugnaughty Delahaye USA Bugnaughty Delahaye USA Bugnaughty Delahaye USA Bugnaughty Delahaye USA Bugnaughty Delahaye USA Bugnotti Delahaye USA Bugnotti Delahaye USA Bugnotti Delahaye USA Bugnotti Delahaye USA Bugnotti Delahaye USA Bugnotti Delahaye USA Bugnotti Delahaye USA Bugnotti Delahaye USA Bugnotti Delahaye USA Bugnotti Delahaye USA Bugnotti Delahaye USA Bugnotti Delahaye USA Pacific Delahaye USA Pacific Delahaye USA Pacific Delahaye USA Pacific Delahaye USA Pacific Delahaye USA Pacific Delahaye USA Pacific Delahaye USA Pacific Delahaye USA Pacific Delahaye USA Pacific Delahaye USA Pacific Delahaye USA Pacific Delahaye USA Pacific Delahaye USA Pacific Delahaye USA Pacific Delahaye USA Pacific Delahaye USA Pacific Delahaye USA Pacific Delahaye USA Pacific Delahaye USA Pacific Deco Rides Boattail Speedster Deco Rides Boattail Speedster Deco Rides Boattail Speedster Deco Rides Boattail Speedster Deco Rides Boattail Speedster Deco Rides Boattail Speedster Deco Rides Boattail Speedster Deco Rides Boattail Speedster Deco Rides Boattail Speedster Deco Rides Boattail Speedster Deco Rides Boattail Speedster Deco Rides Boattail Speedster Deco Rides Boattail Speedster Deco Rides Boattail Speedster Deco Rides Boattail Speedster Deco Rides Boattail Speedster Deco Rides Boattail Speedster Deco Rides Boattail Speedster Deco Rides Boattail Speedster Deco Rides Boattail Speedster Deco Rides Boattail Speedster Deco Rides Boattail Speedster Deco Rides Boattail Speedster Foose Design Deco Rides Boattail Speedster Foose Design Deco Rides Boattail Speedster Foose Design Deco Rides Boattail Speedster Foose Design Deco Rides Boattail Speedster Foose Design Deco Rides Boattail Speedster Foose Design Deco Rides Boattail Speedster Foose Design Deco Rides Boattail Speedster Foose Design Deco Rides Boattail Speedster Foose Design Deco Rides Boattail Speedster Foose Design Deco Rides Boattail Speedster Foose Design Deco Rides Boattail Speedster Foose Design Deco Rides Boattail Speedster Foose Design Deco Rides Boattail Speedster Foose Design Deco Rides Boattail Speedster Foose Design Deco Rides Boattail Speedster Foose Design Deco Rides Boattail Speedster Foose Design Deco Rides Boattail Speedster Foose Design Deco Rides Boattail Speedster Foose Design Deco Rides Boattail Speedster Foose Design Deco Rides Boattail Speedster Deco Rides Scrape Zephyr Deco Rides Zephyr Deco Rides Zephyr
Společnosti Delahaye USA a Deco Rides vyrábí automobily, které jsou inspirovány těmi nejelegantnějšími zástupci francouzských značek Delahaye a Bugatti či severoamerických značek Duesenberg či Auburn.

Za značkami Delahaye USA a Deco Rides stojí Terry Cook, který patří mezi velké hvězdy severoamerické scény hot rodů a custom cars. Tento nadšenec z New Jersey je ročník 1942 a stal se členem hot rod clubu ještě dříve, než získal řidičský průkaz.

Terry Cook se v šedesátých letech přestěhoval do Los Angeles a psal pro magazíny Drag News, Drag World a Car Craft. K vrcholům jeho novinářské kariéry patří pozice editora magazínu Hot Rod, kterou zastával v první polovině sedmdesátých let, ale v roce 1974 se díky své manželce nesnášející zemětřesení vrátil do New Jersey a i zde pracoval jako motoristický novinář.

Vedle psaní se v roce 1983 pustil i do pořadatelství akce Lead East zaměřené na klasické a upravené automobily. Ta dnes patří mezi nejúspěšnější akce svého druhu a její již 37. ročník je naplánován na přelom srpna a září roku 2019.

Terry Cook se v devadesátých letech od psaní a pořádání akcí posunul na jednu z nejvyšších úrovní nadšení pro hot rody a custom cars, když se pustil do vlastního projektu, jehož výsledkem se stal Lincoln Scrape Zephyr. Toto kupé se veřejnosti poprvé představilo v roce 1998.

Právě tento automobil, který kombinuje tvary kupé Lincoln Zephyr modelových roků 1939 a 1941 s liniemi navrženými svými tvůrci se stal základem pro společnost Deco Rides, kterou Terry Cook založil v roce 1999.

Na kupé pak Deco Rides navázalo nabídkou laminátových karoserií stejných tvarů a následně se paleta provedení rozrostla o Convertible s plátěnou skládací střechou, Fastback s plynule klesající linií střechy a Sedan Delivery, což je vlastně stylová dodávka, která je ideální pro přepravu motorky.

Terry Cook se svou kreací, vycházející z tvarů klasického zástupce značky Lincoln, slavil úspěch a i díky tomu se rozhodl, že přivede na svět moderní interpretaci jednoho ze svých nejoblíbenějších automobilů, jímž je Auburn Boattail Speedster ve své podobě z poloviny třicátých let.

Deco Rides Boattail Speedster, s nímž se veřejnost mohla seznámit v roce 2004, není replikou, zachovávající do detailu původní tvary, ale zcela novým vozem, pod jehož liniemi je podepsán slavný Chip Foose. Ve srovnání se svým vzorem vyniká zástupce Deco Rides výrazně nižší celkovou výškou, zaujme i více skloněnou maskou chladiče a výraznějším členěním zadních partií.

Deco Rides nabízí svůj Boattail Speedster především jako stavebnici s laminátovou karoserií, kterou pro ni vyrábí u American Fiberglass, zatímco dodavatelem podvozku je Fat Man Fabrications.

Pod kapoty dokončených exemplářů pak míří více či méně moderní motory zvučných jmen a lze narazit například na vidlicové osmiválce Corvette či Maserati, vidlicový dvanáctiválec BMW a v případě v galerii prezentovaného oranžového exempláře z roku 2004 se v dlouhé přídí ukrývá osmilittrový desetiválec původem z Dodge Viper, disponující nejvyšším výkonem 331 kW (450 k).

Deco Rides Boattail Speedster se podobně jako Lincoln Zephyr dočkal dalších provedení, i když v jeho případě se vždy jedná o dvoumístné roadstery. Nejprve se v duchu hot rod dočkal verze bez blatníků, zvýrazňující jeho člunovitou záď. Následně dorazila druhá generace karoserie s odlišným řešením přídě a blatníky zcela kryjícími kola, inspirovanými kreacemi francouzské karosárny Figoni & Falaschi realizovanými na podvozcích značky Delahaye ve druhé polovině třicátých let.

Prakticky každý vůz společnosti Deco Rides je originálem a to platí i pro zástupce sesterské značky Delahaye USA. Ta se zrodila v roce 2007 jako posun na vyšší úroveň a nabídla kompletní zakázkové vozy s ručně vyráběnými hliníkovými karoseriemi, i když dnes již i v její nabídce figurují stavebnice s laminátovými karoseriemi.

Jak napovídá jméno společnosti, jsou její vozy z velké části inspirovány luxusními francouzskými automobily Delahaye z třicátých a čtyřicátých let se zakázkovými karoseriemi. Zároveň však jejich tvary vycházejí z linií slavných kupé a roadsterů značky Bugatti. V současnosti Delahaye reprezentuje především trojice vozů v podobě kupé Pacific a roadsterů Bugnotti a Bugnaughty.

Delahaye USA Pacific dává svými liniemi jasně najevo, který vůz se pro něj stal hlavní inspirací a samotná společnost pak již jen upřesňuje, že je moderní interpretací linií a stylu Bugatti 57 SC Atlantic, jejímž majitelem je módní návrhář Ralph Lauren. Ve srovnání se svým vzorem je tento vůz nižší a delší.

Karoserie z kompozitních materiálů ukrývá ocelový rám a pětilitrový vidlicový dvanáctiválec BMW, který spolupracuje se čtyřstupňovou automatickou převodovkou. V interiéru vedle kvalitní kůže zaujme brokát, který je použit na sedadlech a samozřejmostí je zde automatická klimatizace.

Delahaye USA Bugnotti je dvoumístný roadster, jehož karoserie vychází z druhé generace Deco Rides Boattail Speedster. Zároveň v sobě spojuje typické prvky vozů slavných značek Bugatti, Delahaye, Auburn a Hispano-Suiza. První jmenovanou připomíná tvar chladiče a navazující kapoty motoru, druhou provedení blatníků, třetí člunová záď a čtvrtou čáp na vrcholu chladiče.

Základem modelu Bugnotti je rám od Fat Man Fabrications, v jehož přídi je uložen vidlicový osmiválec Chevrolet LS-1, který spolupracuje se čtyřstupňovou automatickou převodovkou. Samozřejmostí je zde posilovač brzd i řízení.

Delahaye USA Bugnaughty je do jisté míry evolucí modelu Bugnotti a spojuje v sobě linie vozů Bugatti 57S, Delahaye 135 Figoni & Falaschi a Auburn Boattail Speedster z poloviny třicátých let. Chladič i zde zdobí čáp, který byl typický pro značku Hispano-Suiza. K pohonu zde slouží vidlicový osmiválec Ford o objemu 4,9 l ve spojení se čtyřstupňovou automatickou převodovkou.

K produkci Delahaye USA pak mimo jiné patří i stavba luxusního kabrioletu s technikou Bentley z roku 1953, jehož linie jsou inspirovány Delahaye 175 S Saoutchik nebo Jaguar Mark IV z roku 1947, který byl snížen rozšířen a ze čtyřdveřového přestavěn na dvoudveřové kupé. Původním majitelem tohoto vozu byl James Hetfield, kytarista a zpěvák skupiny Metallica.

Foto a video: Deco Rides, Delahaye USA

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud