Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Podle odborů zabrání Euro 7 Škodě vyrábět modely Kamiq, Scala a Fabia

ČTK
Diskuze (88)

Navrhovaná emisní norma Euro 7 zabrání Škodě Auto vyrábět a homologovat malé vozy, jako jsou Kamiq, Scala a Fabia. V novém vydání časopisu Škodovácký odborář to uvedl předseda podnikové rady Škody Jaroslav Povšík.

Dopad podle něj bude mít norma i do vývoje a homologace dalších komponentů důležitých pro provoz automobilů, jako jsou pneumatiky, brzdy, ale také například kapalina do klimatizace.

Video se připravuje ...

Navrhovaná norma Euro 7 má mimo jiné snížit zplodiny oxidů dusíku a pevných částic vypouštěných do ovzduší. Euro 7 má sladit limity pro benzinová a naftová auta, vozidla jí budou muset vyhovovat dvakrát déle než dosavadním standardům a kromě výfuků se bude vztahovat i na brzdy a pneumatiky. Vozy mají mít navíc čidla, která emise umožní kdykoliv zkontrolovat. Platit by měla již za dva roky.

Škoda Auto již dříve oznámila, že zavedení normy prodraží zejména menší vyráběné vozy o desítky tisíc korun, a stanou se tak neprodejné. Cena malých modelů by začínala na úrovni 450.000 Kč, což je podle zástupců Škody pro zákazníky nepřijatelné.

Loni Škoda dodala zákazníkům 96.300 vozů Kamiq, 39.500 kusů modelu Scala a 92.700 fabií. Tyto vozy tvořily 31 procent celkových prodejů značky.

Povšík se v dubnu zúčastní delegace do Bruselu spolu s předsedkyní Podnikové rady Volkswagen Danielou Cavallo a dalšími zástupci zaměstnanců. "Veškeré poznatky, které získám z těchto setkání (se zaměstnanci), přenesu do naší Evropské a dokonce Světové rady zaměstnanců Volkswagen tak, abychom mohli věcně lobbovat v Bruselu a pokud nebude možné použít argumenty budeme muset použít emoce. Už jsem zažil osobně nájezdy do Bruselu, sám jsem tam byl nejméně čtyřikrát, například když jsme se postavili za zákon o Volkswagenu. Naposledy tam byli od nás oceláři, aby politici v tom vzdáleném sídle odtrženém od běžného lidského života, ve spleti chodeb, vztahů a také korupce, věděli, že si tam pro ně umíme přijít," uvedl Povšík.

Video se připravuje ...

Proti chystané normě Euro 7 se staví i další tuzemské automobilky, ale i vláda nebo poslanci. Podle nich nebude mít průmysl dost času na zavedení požadavků normy a zároveň to bude stát další investice, které by výrobci mohli využít na přípravu k ukončení výroby vozů se spalovacím motorem v roce 2035.

ČTK
Diskuze (88)

Doporučujeme

26. 2. 2023 07:46
Re: Populizmus hýbe svetom
Co myslis? EV?

Protoze je to zpusob jak zachranit evropsky automotiv. Dat jistotu co bude.

Proc se poustit do odsuzovano EU kdyz ani netusis princip trideni plastu?
26. 2. 2023 07:45
Re: Populizmus hýbe svetom
“ Naopak tvoje EV budou zdražovat”

nejaky podklad pro tohle tvrzeni?
Avatar - Barrichello
25. 2. 2023 23:04
Re: Populizmus hýbe svetom
v Helmutákově jedou bomby, chudák Lysenko, to byl proti těmhle utopistům jenom čučkař

https://www.newstream.cz/…dostatku-energie

:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)
Avatar - twistedTSD
25. 2. 2023 22:25
Re: Populizmus hýbe svetom
TAK PROČ MI TO VNUCUJEŠ ZÁKONEM!
Avatar - Barrichello
25. 2. 2023 20:10
Re: Euro 7 & zákaz spalováků 2035 je fakt blbost
Tak ty neznam, ale Boubín sem ti doporučoval, pro tebe jasná volba.

PS:

Strýček dělal v Jawa Týnec n S. a druhej byl hudebník a opravář hudebních nástrojů zároven.

Tetička dělala vychovatelku v Dětském domově a později prodavačku.

Takže to ti úplně nevyšlo no. Zkus to zas příště :-)