Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Policie představuje nová auta. Speciální Octavie připomínají americké speciály

ČTK ČTK 9. 9. 2019 • 23:11
4
18

Nové Octavie Combi pro prvosledové hlídky připomínají americké policejní speciály, červenými majáky a rámem na přídi.

Policisté a hasiči letos dostanou přes 2000 nových vozů. Novinářům to řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který dnes představil prototypy prvních 865 vozidel. První dodávka aut bude sloužit takzvaným prvosledovým hlídkám, které zajišťují rychlý zásah na místě činu, dopravní policii a dalším uniformovaným policistům.

První várku vozů dodá automobilka Škoda Auto, která se jako jediná přihlásila do tendru vypsaného letos poté, co mnohem větší výběrové řízení na policejní auta za 2,25 miliardy korun zrušil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Na vozidla má v letošním roce ministerstvo vnitra 950 milionů korun.

"Konečně je tady hmatatelný výsledek úsilí posledních let," uvedl policejní prezident Jan Švejdar. Stávající policejní auta jsou podle něj již často v havarijním stavu, některá mají najeto přes 400.000 kilometrů. "To už nejsou ani vozidla, to je skanzen," prohlásil. Náklady na opravu vozů jsou podle něj obrovské, stává se také, že auta nemohou vyjet do služby.

Nové vozy Octavia Combi mají zejména mnohem výraznější světelnou signalizaci. "V poslední době přibývá nepozorných řidičů," vysvětlil Švejdar. Nové majáky podle něj lidé již nemohou přehlédnout. Auta mají také větší úložné prostory, některá pak disponují bezpečnostním rámem, který je chrání při nárazu. Smlouvu na prvních 865 vozů podepsalo ministerstvo podle Hamáčka v pátek.

"Takže dnes symbolicky začíná tolik očekávaná obměna vozového parku policie, který byl dosud v katastrofálním stavu," uvedl ministr. Dalších 300 mikrobusů podle něj nakoupí vnitro podle rámcové smlouvy, dále vypíše nová výběrová řízení na civilní i policejní auta. Hasiči by pak do konce roku měli dostat 152 nových vozů. Ani 2000 nových aut ale podle Hamáčka nestačí, chce měnit vozidla každý rok. Ministr také připomněl, že stále trvá spor vnitra a ÚOHS.

Vnitro podalo o prázdninách na úřad správní žalobu kvůli zrušení tendru za 2,25 miliardy korun. Hamáček trvá na tom, že podmínky tendru nebyly diskriminační. Antimonopolní úřad podle něj neprokázal, že ministerstvo porušilo zákon. ÚOHS si za svým rozhodnutím stojí.

Vítěz zrušeného výběrového řízení měl s ministerstvem uzavřít rámcovou dohodu na dodávku osobních aut v policejním i běžném provedení na léta 2018 až 2021. Podle antimonopolního úřadu technické podmínky tendru zvýhodňovaly automobilku Škoda Auto. Jako problematické viděl omezení provedení aut na typy sedan a hatchback, požadavek na pětidveřovou karoserii i stanovení rozměrů interiéru vozů.

Poslední velká obměna policejních aut se podle Švejdara uskutečnila v letech 2009 až 2011, kdy jich policie vyměnila zhruba 1800. Dalších 477 Octavií nakoupili policisté v roce 2015.

Související články

Témata
Avatar - Barrichello
10. 9. 2019 12:46
Re: HA, OBJEVILI JSME AMERIKU
Crown victorie se dávno nevyrábí, většina už byla nahrazena Chargery, policejními Caprice, Fordy Interceptor atd
Avatar - Ozzman
10. 9. 2019 11:36
Re: HA, OBJEVILI JSME AMERIKU
Oktávka I 1.9TDI.....
Avatar - Barrichello
10. 9. 2019 10:24
Přípomínaj americké speciály
až na to že sou poněkud menší a nemaj motor, nraozdíl od policejních Chargerů s 5,7 V8 a 3,6 V6 :-)
10. 9. 2019 09:20
Re: HA, OBJEVILI JSME AMERIKU
Asi bude celkem rozdíl co chceš, (od známých vím že se to navrhuje už několik desítek let) a co je v našich úřednických podmínkách možné a prosaditelné.
10. 9. 2019 07:40
Re: HA, OBJEVILI JSME AMERIKU
no tak ty budeš solidní ko*ot, ale sorry no, asi jsem urazil tve amenoego a tvoji 4okou škodárnu co :-[]

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud