Poplatky za vjezd do města: Mýtné za vjezd vybírají i česká města
Některá města v Česku vybírají už několik let poplatky za vjezd do historického středu. To, co Praha roky zvažuje, jinde funguje roky.
Poplatky za vjezd do vymezených částí měst jsou ve světě běžné a setkat se s nimi můžete i v ČR. Nejde ale většinou o regulaci průjezdu, jako ho občas plánuje zavést Praha, ale spíš o omezení počtu parkujících aut.
Zpoplatněné vjezdy v ČR
Už v 90. letech zavedlo zpoplatněný vjezd do centra Velké Meziříčí. Šlo asi o první město, které poplatek v novodobé historii začalo vybírat. V jediné ulici, kterou se dá autem dojet na náměstí, stála budka, ve které seděl výběrčí. „Zavedli jsme to hned, jak to umožnila legislativa, přesné datum už vám neřeknu. Ani pamětníci si to už nevybavují,“ popisuje místostarosta Velkého Meziřičí Martin Kaman. Příslušný zákon o místních poplatcích platí už od roku 1990. Od roku 2021 už ale mýto v Meziříčí nemají.
Systém fungoval tak, že řidič zastavil u budky ve Vrchovecké ulici, koupil si za deset korun povolení k vjezdu a mohl pokračovat dál do centra. „Ono se tomu říkalo kolotoč. Protože řidič si zaplatil za vjezd a pak kroužil kolem náměstí, povozil se, čekal, jestli se uvolní nějaké místo na parkování, a pak zas odjel a hledal jiné parkoviště,“ dodává Kaman.
Parkování bylo sice zadarmo, ale kdo měl smůlu, jen si zaplatil vjezd do centra, ale nezaparkoval. Kdo měl štěstí, mohl za deset korun stát v centru třeba celý den. Teď už se ve Velkém Meziříčí na náměstí jezdí zadarmo. Platí se ale za parkování, podobně jako v jiných městech.

Tento článek je součástí balíčku AUTO+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!