Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Portrét Tomáše Vavřince: Ještě neřekl poslední slovo!

Michal Štěpanovský Michal Štěpanovský 4. 10. 2021 • 12:26
12
2
Zobrazit náhledy (12)
Pozdrav divákům po úspěšném závodě Motoristické sprinty 2021 Tomáš Vavřinec Jako každý opravdový závodník má Tomáš Vavřinec blízko k ženské kráse. Už léta pořádá klání missek. V motoristických sprintech startuje Tomáš Vavřinec již tradičně s Nissanem GT-R Tomáš Vavřinec Tomáš Vavřinec

Automobilový jezdec Tomáš Vavřinec startuje již dvacet let jako český reprezentant. Patří k předním účastníkům v závodech do vrchu a také organizátorům úspěšného seriálu.

Nebývá zvykem, aby se rychlý jezdec za volantem staral o něco jiného než o svůj sport. Pražský rodák dokáže své sportovní i organizační schopnosti uplatnit ve více aktivitách.

Uspěl ve veslování

Jako kluk vesloval. Stal se mistrem republiky a jako reprezentant Tatry Smíchov ČKD byl členem vítězné posádky v juniorských Primátorkách. Na gymnáziu Nad Štolou se přihlásil do AMK Praha 3 Žižkov. Začal jezdit na závody jako mechanik a záhy si udělal licenci.

Prvním vlastním závodním vozem Tomáše Vavřince bylo Suzuki Swift GTI. „To bylo slušné auto, v sériové verzi mělo přes sto koní, a to na třináctistovku docela šlo,“ vzpomíná jezdec. Závodil na kopcích i na okruzích. Vyzkoušel Škodu Favorit a Ford Fiesta v prvním ročníku proslulého Fiesta Cupu. Startoval i s Nissanem Sunny GTI. Podnikal i závodil. Stihl vystudovat Právnickou fakultu a udělal si doktorát.

V dalších letech se za volantem Fordu Escort Cosworth prosadil mezi evropskou špičkou a patřil k největším favoritům na přední umístění. V roce 2002 si pořídil Lancii Delta Integrale Evo II. „Bylo to původně tovární „áčko“ z rallye. Na lancii jsme udělali úpravy, aby mohla jezdit ve volné kategorii. Dostala kevlarové blatníky a prošla velkou odtučňovací kúrou,“ říká Tomáš. Parta mechaniků si dávala pozor na to, aby se jednou mohly dát zpátky původní díly a z auta bylo zpátky soutěžní „áčko“.

Svět motorů 40/2021 Svět motorů 40/2021

Kocour jako symbol

Vavřinec postupně vybudoval v Praze Autocentrum, ale i čtyři další showroomy. V Satalicích navíc sídlilo oddělení, v němž se připravovaly závodní automobily. Navíc otevřel i čerpací stanici. V Praze zorganizoval dva závody mistrovství republiky do vrchu. Pustil se do realit a developerských projektů. Tato oblast přerostla v hlavní podnikatelskou činnost.

V jeho mládí frčela kreslená postavička kocoura Vavřince. Tomáš se s akademickou malířkou Věrou Faltovou domluvil na koupi autorských práv. Od začátku tisíciletí ho komiksový hrdina provází na každém kroku. Dostal se do loga firmy i na závodní automobily.

Vavřincův život nenaplňují jen závody. Věnuje se i charitativním akcím, k nimž patřil finanční dar na léčbu Lucie Šimrové, kterou srazil autem opilý lékař. Podporoval pediatrickou a ortopedickou kliniku motolské nemocnice a Jedličkův ústav. Patnáct let pořádá každý rok bowlingový turnaj kocoura Vavřince pro pražské dětské domovy.

Od roku 2013 pořádá seriál závodů v motoristických sprintech, které jsou aktuálně finančně nejschůdnějším způsobem, jak regulérně závodit. V letošní sezoně skončil v mistrovství Evropy na druhém místě ve skupině a v mistrovství ČR sprintů AČR zvítězil v kategorii II. „Podařilo se mi vyhrát třikrát Pohár FIA v závodech evropského šampionátu. Pořád se cítím plný energie a chuti, takže chci pokračovat ve svých aktivitách. Věřím, že v závodním autě jsem ještě neřekl poslední slovo,“ dodává Tomáš Vavřinec.

Tomáš Vavřinec

  • Automobilový jezdec
  • Trojnásobný vítěz Poháru FIA v ME závodů do vrchu (1995, 1997, 2017)
  • Vítěz Zlatého volantu (2017)
  • Držitel ceny Jiřího Sedláře (1992)
  • Člen Klubu mistrů
  • Pracuje ve Výkonném výboru Autoklubu ČR
  • Producent společenských a charitativních akcí

Související články

Témata
Avatar - Midlosek
5. 10. 2021 14:22
Re: Ostuda
Budou volby a on je na kandidátce ODS za Prahu 7. Je to tedy jednoduché, potřebuje teď být vidět.
5. 10. 2021 09:32
Ostuda
Nechápu, jak může zde a ve Světě motorů dostat takový prostor člověk, který má na svědomí smrt jiného člověka !!!

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud