Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Povinná výměna řidičských průkazů: Řidičák si ještě nevyměnilo 1 milion řidičů

17. 11. 2009 • 00:02
16
V ČR momentálně platí čtyři typy řidičských průkazů. Ty budou do roku 2014 nahrazeny jediným, nejnovějším, splňujícím celoevropské standardy. Dva starší vzory vydávané do roku 2000 musí být vyměněny do 31. 12. 2010, tedy v průběhu následujících 400 dní.

Do konce roku 2010 musí být vyměněny všechny řidičské průkazy vydané Českou republikou od 1. 1. 1994 do 31. 12. 2000. Výměnu zatím neprovedlo 1 milion řidičů, plná šestina všech občanů ČR s řidičským oprávněním. Jedná se přitom o závažný problém – polovina z těch, kdo si řidičák dosud nenechali vyměnit, je ve věku do 40 let.

Výměnu zatím provedlo necelých 400 tisíc řidičů, zhruba čtvrtina z celkového počtu těch, kterých se toto opatření týká. Podle ideálního scénáře mělo být nyní vyměněno už 60 % starých řidičských průkazů, realita tedy za matematickým předpokladem značně zaostává. Měsíční počty výměn se však navzdory tomu výrazně nemění, v příštím roce tak hrozí, že se výměny nebudou kapacitních důvodů stíhat.

Staré řidičské průkazy budou od začátku roku 2011 neplatné, řízení s nimi tak bude přestupkem. Výměnu bude možné provést i později, řidič po uplynutí lhůty nepozbude řidičského oprávnění, podle zákona však nesmí řídit vozidlo, dokud mu obecní úřad nevydá nový řidičák. Vydání nového průkazu je osvobozeno od správního poplatku.

I přes tyto nepříznivé údaje ale může být většina řidičů klidných. 64 % z nich jsou totiž již držiteli evropského řidičáku (růžová plastová kartička), zbývajících 20 % má na výměnu čas do roku 2013 (ŘP vydané od 1. 1. 2001 do 30. 4. 2004).

K výměně řidičských průkazů spustilo Ministerstvo dopravy kampaň Nevyměníš – nepojedeš. Na webu www.vymentesiridicak.cz je možné dočíst se další informace a prohlédnout si, jak vypadají řidičské průkazy, kterých se výměna týká.

Související články

Avatar - Dinar
19. 11. 2009 09:48
Re: Pritom je to jednoduche.
:yes: ;-)
18. 11. 2009 12:57
Pritom je to jednoduche.
Já ano. Je toho spousta, co lze státu i úředníkům vytknout. Na druhou stranu, každý by měl začit taky občas trochu u sebe. Výměna řidičáků je avizovaná už několik let. Kolega loni v létě (opakuji v létě) navštívil příslušný úřad a trvalo mu to pokaždé 10 minut. Pak v prosinci si "vzpomnělo" 90% těch, kterých se to týkalo a na úřadech nastal mazec. Hysterici, kteří celý rok "neměli čas" se pak vyřvávali do mikrofonů ochotných televizí, jejichž pologramontní redaktoři hned vyrobili kauzu. Úředník je, především díky obrazům z médií gauner, darebák a idiot, zatímco občan je vždycky neviný beránek s atributy anděla. Vždycky má pravdu a je zásadně šikanován neoprávněně.

Jenže - nikdo nebude najímat třikrát tolik lidí za přepážky a budovat třikrát tak velký úřad kvůli nárazové akci, aby ty prostory pak zcela zely další roky prázdnotou. Jossalito to píše zcela jasně a nejen on. To by měl Antirenault nahoře pochopit.

Nakonec, kdo si dělá podobnými blbostmi problémy, když může logickou a pochopitelnou situaci řešit standardním způsobem je v zasadě - idiot.
18. 11. 2009 08:17
Re: Pritom je to jednoduche.
To uz rovno implantovat daky cip pod kozu, a v nom vsetko: obciansky, vodicak, zdravotna karta, kreditka, aj permanentka na plavaren...
Avatar - white label
17. 11. 2009 21:52
Re: Pritom je to jednoduche.
Já bych tu velikost kreditky uvítal i u občanky...
17. 11. 2009 21:38
Re: Pritom je to jednoduche.
Tak jistě, jen následné peripetie nejsou nic příjemného a i když nakonec člověk vyhraje, tak ho to stojí moooc času a nervů. Někdy je lepší se stáhnout a ušetřit si běhání. ;-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud