Před 130 lety si nechal veterinář Dunlop patentovat jistý vynález. První ale nebyl
Dunlop 7. prosince 1888 nechal jako první patentovat vzduchem plněné pneumatiky a nápis Dunlop a slavné logo s letícím písmenem "dé" lze dodnes najít na pneumatikách mnoha automobilů i motocyklů, ale také například na tenisových raketách a dalších výrobcích.
I když skutečným otcem prapneumatiky je Angličan Robert William Thomson s patentem z roku 1845, mnohem známějším a úspěšnějším se stal právě Dunlop (1840 až 1921). K pneumatice s duší plněnou vzduchem inspiroval Dunlopa, který provozoval veterinární praxi v irském Belfastu, jeho neposedný synek. S tříkolkou na trávníku totiž zanechával hluboké rýhy a drkotání po kamenité cestě nebylo rovněž příjemné. Dunlop tak jednoho dne roku 1888 rozstříhal svou gumovou zástěru na pruhy a slepil z nich jakousi duši, tu pak připevnil na dřevěné kolo plátěnými popruhy a nafoukl. Kolo tak mělo mnohem menší valivý odpor a bylo značně rychlejší.
Dunlopův vynález se brzy ujal a do konce 19. století prakticky vytlačil pevné gumové obruče a díky bratřím Michelinům se také stal běžnou součástí automobilů. John Dunlop se později věnoval i jiným věcem a značka Dunlop se postupně rozšířila z pneumatik na různé další produkty, jako například sportovní zboží, oblečení, povlečení a také průmyslové produkty.
Kvůli Thomsonovu prvenství nakonec v roce 1891 Dunlop o patent přišel a výroba pneumatik tak byla rázem otevřena dalším zájemcům. V roce 1896 prodal Dunlop svůj patent majiteli továrny na výrobu papíru Williamu Harveyeovi Du Cros za 1500 akcií. Slavnou značku pneumatik Dunlop v současnosti vlastní americká společnost Goodyear.