Rallye Dakar 2009 (4. etapa): čtyři české kamióny v první desítce, Macháček ztrácel

Dariusz Szynder
Diskuze (9)
Dnešní den znamenal konec nadějí pro tři naše motocyklisty. Loprais se konečně vypořádal s technickými problémy, a etapu dokončil na sedmém místě. Triumfovali Coma, Sainz a de Rooy. (aktualizováno)

Josef Macháček na čtyřkolce, který vyhrál včerejší etapu, neměl dnes tak úspěšný den. Podle zatím neoficiálních výsledků byl evidován na pátém místě, což ho v průběžném pořadí posunulo na místo páté. Vítězem etapy se stal 40letý Joan Manuel Gonzalez z týmu Yamaha Pedrega, který obhajuje první místo z Dakaru v roce 2006. Lídrem klasifikace zůstává Francouz Christophe Declerck.

Motocyklista Ivo Kaštan musel odstoupit kvůli technickým problémům. I když se mu podařilo vyřešit pondělní problém s tlumičem, a na start etapy se postavil, z motoru jeho Hondy vytékal olej, proto závod vzdal. Dramatický osud potkal Randýska, který po nehodě skončil v nemocnici, odkud má být převezen do Česka. Podle posledních zpráv má zraněné koleno a pohmožděný hrudník. Nedařilo se ani Davidu Pabiškovi, který sice neodstoupil, jak jsme dříve informovali, ale po problémech s motocyklem dojel čtvrtou etapu teprve na 162. místě se ztrátou 08:26:46. Macek ukončil etapu na 47. místě, Froněk byl 54.

Marc Coma si připsal třetí etapové vítězství během letošního Dakaru, druhé v řadě a sedmé ve své kariéře. Speciálku mezi Jacobacci a Neuquen ukončil o 77 sekund rychleji než Cyril Despres. Třetí dojel Jonah Street a zároveň se posunul na druhé místo celkově, protože mu byl snížen nedělní trest z šesti na tři minuty.

Horské, kamenité trasy vyhovovaly autům z turbodieslovými motory. Po jedenácté ve své kariéře vyhrál etapu Carlos Sainz, který zvětšil svůj náskok před Nasserem al-Attiyahem na 3:46 min.

Na checkpointu 1 vedl Sainz před Orlandem Terranovou (+ 43 s), al-Attiyahem (+ 1:09 min), Alphandem (+ 1:35 min) a Gordonem (+ 1:55 min). I když se Sainzovi nepodařilo na trase etapy předjet al-Attiyaha (do čtvrté etapy startoval jako první), jeho výsledný čas byl o 6 sekund lepší než Katařanův. Zapletal ukončil etapu na 18. místě a v průběžném pořadí se dostal taktéž na 18. pozici.

Gerard de Rooy zvětšil svůj náskok před konkurenty na Kamazech a připsal si druhé vítězství v letošní Rallye Dakar. Nizozemec startoval minutu po Čaginovi a na CP1 dojel před ním se ztrátou jedné sekundy na dalšího Rusa Firdause Kabirova. Čagin byl na prvním checkpointu až čtvrtý (+ 2:15), ale zbytek speciálky zajel nejrychleji, což mu pomohlo k zisku druhého místa.

„Bylo to fantastické! Moje máma má narozeniny, otec dnes vyhrál v Africe a oba vedeme v průběžném pořadí,“ řekl Gerard de Rooy po dojezdu do cíle. „Jeli jsme na hraně. Do cíle jsme dojížděli naplno s proraženou pneumatikou. Některé momenty byly opravdu rychlé. Nejdříve na mně útočil Kabirov, pak jeho roli převzal Čagin. Jsem pyšný, že se mi podařilo vyhrát,“ dodal de Rooy.

Nejrychlejším českým kamiónem byla Tatra řízena Brazilcem de Azevedou, který ukončil na šestém místě, za nim se umístil Aleš Loprais, který se tak stal nejlepším českým řidičem. Další dvě místa obsadili Spáčil na Liazu a Tomeček na Tatře. Problémy s převodovkou svého Liazu měl Macík, a stále není jasné, zda se objeví na startu dnešní páté etapy.

Do úterní etapy vyjelo pouze 444 vozidel z 530 původně přihlášených. Čtvrtá etapa z Jacobacci do Neuguenu měřila 488 kilometrů, délka speciálky měla být 459 km, avšak pořadatelé se rozhodli zkrátit měřený úsek o 78 km.

Zítra nás čeká pátá etapa z Neuguen do San Rafael o délce 763 km, délka rychlostní zkoušky je pak 506 km. Na soutěžící čeká horský terén. Nejvýše položené místo trasy se nachází více než 2300 m nad mořem.

bmw vw toyota nissan mitsubishi suzuki tatra ktm hummer man gordon ruf bmw vw toyota nissan mitsubishi suzuki tatra ktm hummer man gordon ruf