Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Rallye Dakar 2019: Buggyra chce zahájit rok úspěchem

Michal Štěpanovský Michal Štěpanovský 27. 12. 2018 • 01:08
76
Zobrazit náhledy (76)
Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth
Buggyra bude chtít prostřednictvím Martina Kolomého na Dakaru opět bojovat o vítězství. Ostatně Kolomého čeká už desátý start na této soutěži.

Na legendární soutěži se zástupci roudnické stáje Tatra Buggyra Racing představí pošesté. Shodně jako v minulých letech bude mít nejvyšší ambice týmová jednička Martin Kolomý. Pilot kamionu Tatra má sám o motivaci navíc, neboť ho čeká jubilejní desátý start na Dakaru.

„Samozřejmě, že chceme vyhrát a uspět, ale upřímně řečeno, to je vzdálený cíl. Víme, že se musí potkat spousta faktorů, které mnohdy ani sami nemůžeme ovlivnit. Přistupujeme k soutěži se vší pokorou,“ říká šéf týmu Jan Kalivoda a jedním dechem dodává: „Když se budeme pohybovat v první pětce, v desítce nejlepších, a na konci z toho vypadne zajímavé umístění, tak budeme spokojeni.“

Hon prodloužený o dva roky

Český tým se připravuje na nový ročník de facto od konce toho předchozího. Důležitý okamžik během tohoto období však přišel koncem července, když automobilka Tatra podepsala s týmem Buggyra nový dvouletý kontrakt. Znamená to, že hon na beduína (soška určená pro první tři jezdce a posádky na Rallye Dakar) se prodloužil o další dva roky. „Obě strany jsou přesvědčeny o prospěšnosti spolupráce. Společnými silami jsme vyhráli dvě etapy na Dakaru a tři na Silk Way Rallye. Martin Kolomý dokonce v obou soutěžích průběžně vedl hodnocení kamionů. Nesmíme zapomínat ani na okruhové závody. Bavit se o síle a důležitosti čínského trhu je asi zbytečné.“

Buggyra a Tatra spolupracují již od roku 2013. Dlouholetý manažer Buggyry neopomíjí marketingový přínos spolupráce. „Tatra vyhrávala s Karlem Lopraisem Dakar v době, kdy jsem ani netušil, že budu někdy pracovat v této branži. Spojení nám nabízí mimořádnou mediální platformu, neboť Tatra drží dlouhodobě postavení globálního brandu.“

„Když jsem byl s Davidem v roce 2011 poprvé na Dakaru, cítil jsem velký potenciál využití našich doposud nabitých technologických zkušeností. Začali jsme nejprve s přípravou motorů Gyrtech a bylo hned jasné, že to mezi Roudnicí a Kopřivnicí může fungovat,“ navazuje na Kalivodova slova technický ředitel týmu Tatra Buggyra Racing Robin Dolejš. „Pak přišel speciál Tatra 815, který se do dějin Dakaru zapsal jako Fat Boy, poté dva špičkové speciály Tatra Phoenix G2 a Tatra Phoenix G3. V lednu budeme na Dakaru bojovat o vysněného beduína s evolučním modelem Tatra Phoenix už 4. generace. Do toho testujeme prototypové díly. Pořád se posouváme vpřed a o tom to musí být. Pokud motoristický sport něco neodpouští, je to propadnutí myšlence, že všechno je tak dobré, že už to lepší být nemůže.“

Zároveň se však Robin z pozice poloviny úspěšné dvojice konstruktérů Robin Dolejš – David Vršecký, která postupnými kroky vyvinula po sedmi letech mistrovský truckový speciál Adama Lacka, brání srovnání závodního tahače a dakarského speciálu. „Jedná se o dvě nesrovnatelné motoristické disciplíny a stejný počet nesrovnatelných automobilů. Na okruhu není písek, chybí duny, spoustu věcí lze předvídat. Dakar má jednu velkou jistotu. A to, že dokud není auto v cíli, není nikdy nic jisté.“

Písek bude peklo

Členové týmu Tatra Buggyra Racing si dobře uvědomují, že k úspěchu potřebují i štěstí a fungující techniku. „Poslední roky nás vždy potkalo něco, co celkový výsledek trošku zhatil. Doufám, že v příštím ročníku se nám to vyhne,“ vysvětluje Kalivoda a připomíná: „Připraveni jsme dobře. Dakar je ale extrémní závod a ne nadarmo se říká, že je nejtěžší na světě. Martin dvakrát dokázal vyhrát etapu a věříme, že by to tentokrát mohlo klapnout,“ dodal.

Rovněž zkušený dakarský bard Kolomý před samotným startem mluví o štěstí, zároveň však věří i ve své nepopiratelné schopnosti. Radost mu udělalo množství písku, které závodníky čeká. V dunách a písku by se mělo odjet až sedmdesát procent z celkem 3.000 závodních kilometrů.

„Písek mám rád. Doufám jen, že nebudeme vylézat z auta a vykopávat nebo ležet na boku,“ usmívá se. „V rozježděném písku to bude peklo na zemi. Když se dostaneme zdraví do cíle, budeme spokojeni. Jsem velký optimista, ale na druhou stranu si uvědomuji, že už jsme měli často různé problémy, snad se nám tentokrát vyhnou,“ řekl Kolomý, v jehož posádce bude opět navigátor Rostislav Plný a mechanik Jiří Stross.

Dosáhne Kolomý na stupně?

Čtyři důvody proč má Martin Kolomý šanci na beduína, což je trofej pro první tři jezdce (posádky) na stupních vítězů v konečném pořadí.

Jezdecké schopnosti. Čtyři pódiová umístění v závodech 2018 hovoří jasnou řečí, jezdecké umění bruntálského svéráze je prostě nezpochybnitelné. Na stupních vítězů byl v Peru, Bolívii i Argentině, což vypovídá o jeho jezdecké univerzálnosti.

Psychická odolnost. Již třetí etapa Martina prakticky připravila v předchozím ročníku o možnost bojovat o celkové pódiové umístění. Přesto dokázal mobilizovat psychiku sebe i nové posádky a bojovat do samotného závěru.

Vůle po vítězství. Přestože si obdiv a úctu zaslouží všichni ti, kterým se podařilo dojet do cíle, defenzivní taktika k zisku beduína nevede. Vítězí jezdci schopni balancovat na hraně rizika. Do této kategorie jednoznačně patří.

Diplomatická síla. Před dvěma lety obětoval etapové vítězství na oltář celkového osmého místa týmového druha Valtra. V předešlém ročníku pomáhal na kola vítěznému Nikolajevovi. Za to se mu dostalo poděkování od samotného dakarského „cara“ a sedminásobného vítěze Viktora Čagina.

Rytíř Šoltys a jeho šance

Druhý kamion bude řídit Martin Šoltys, jenž letos při dakarské premiéře skončil dvanáctý. „Doufám, že druhý start bude o něco jednodušší. I když jsem se při premiéře písku trochu bál, tak jsem si ho nakonec zamiloval. Jsem celkem rád, že se pojede jen v Peru a vynecháme nadmořské výšky v Bolívii,“ uvedl Šoltys, jenž se chce v nadcházejícím ročníku posunout do elitní desítky konečného pořadí. V posádce pojede s Tomášem Šikolou a nováčkem je David Schovánek. Posledně jmenovaný je sice novým mužem týmu, ovšem zkušeností má s dálkovými soutěžemi dost. Naposledy navigoval Karla Trněného nebo Roberta Randýska v asistenčních kamionech.

Samotný Šoltys má za sebou (stejně jako Kolomý) generálku na Rallye El-Chot v Tunisku. V předposlední etapě soutěže upřednostnil zdraví před závoděním. „Závod jsme měli celkem dobře rozjetý, bojovali jsme o umístění na stupních vítězů. V sedmé etapě jsme se přimotali k nehodě Gábiny Novotné a čekali několik desítek minut na doktora. Jelikož jsme jí pak ještě odváželi motorku do depa, tak nebylo možné etapu dokončit. Nemrzí mě to, ani chvilku jsem neváhal. Zdraví je na prvním místě,“ připomíná událost.

Zdravotní problémy sehrály roli i před poslední rychlostní zkouškou, do které nakonec posádka po vzájemné dohodě nenastoupila. „Náš palubní mechanik „Šiky“ (Tomáš Šikola) dostal ledvinovou koliku. Doktoři mu píchali injekce, ale moc to nepomáhalo. Nemělo cenu zahrávat si s jeho zdravím,“ poukazuje Šoltys.

Na jednačtyřicátý ročník Rallye Dakar se vydává i legendární navigátor Josef Kalina, ovšem v poněkud jiné roli, než byl doposud zvyklý. „Letos mě čeká role moderátora pořadu Dakar za oponou, který běžel na České televizi již loni a Buggyra pro nadcházející Dakar tento projekt převzala. Podíváme se v něm především do zákulisí týmů a porozhlédneme se i po závodní trase v Peru,“ prozradil Josef Kalina.

Posádky Tatra Buggyra Racing

Startovní číslo 508 – Martin Kolomý (26. 5. 1973), Rostislav Plný (10. 9. 1978), Jiří Stross (10. 1. 1978). Kamion Tatra Phoenix.

Startovní číslo 515 – Martin Šoltys (19. 3. 1973), David Schovánek (20. 7. 1978), Rostislav Šikola (6. 4. 1986). Kamion Tatra Phoenix.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud