Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Rallye Dakar 2023: Loprais končí! Nepustili ho na start další etapy

Michal Štěpanovský
Diskuze (11)

Vedoucí jezdec kategorie kamionů na 45. ročníku Rallye Dakar - Aleš Loprais, nemůže pokračovat v soutěži. Musí být k dispozici orgánům, které vyšetřují nehodu s tragickými následky, ke které došlo v předchozí deváté etapě.

Vůz řízený českým závodníkem měl na trati při přejezdu písečné duny střet s divákem. Devětašedesátiletý Ital zemřel tři hodiny poté v helikoptéře na infarkt. Jak uvádí web dakarmania.cz, organizátoři nedovolili posádce pokračovat v soutěži. Je zřejmé, že jejich rozhodnutí souvisí se zmíněnou nehodou. Oficiální zdůvodnění rozhodnutí ovšem pořadatelé zatím nezveřejnili.

Jedinou informaci ze strany pořádající společnosti ASO obsahuje pouze příspěvek zveřejněný v on-line zpravodajství na webu a v aplikacích soutěže. V něm se uvádí: „Dosavadní lídr Aleš Loprais se v bivaku dozvěděl, že byl účastníkem nehody, při níž zemřel italský divák, a je k dispozici orgánům, které v takových případech obvykle provádějí vyšetřování, což mu znemožnilo odstartovat do speciálu.“

Potáhne se to celý život

K nešťastné události došlo v den, kdy měl český závodník třiačtyřicáté narozeniny. Aleš Loprais je synovcem šestinásobného vítěze soutěže Karla Lopraise a letos měl velkou šanci navázat na úspěch svého strýce, který zemřel 30. prosince 2021, dva dny před startem minulého ročníku.

Loprais startoval na Rallye Dakar posedmnácté a jeho největším úspěchem je třetí místo z roku 2007, kdy se jel poslední ročník této soutěže na území Afriky.  Loprais vyhrál letos dvě etapy (celkem 11 na Dakaru) a vedl průběžné pořadí s náskokem 26:54 minuty.

K samotnému incidentu uvedl český jezdec pohnutým hlasem na facebookovském profilu Facebooku Aleš Loprais Live následující.

„Už jsme si chtěli jít lehnout, když za námi přišli organizátoři, že mají záznam o tom, jak jsme měli střet s člověkem, který si nás chtěl vyfotit za dunou. Utrpěl zranění, následně dvě tři hodiny poté dostal v helikoptéře infarkt. Vyhasl lidský život mým přičiněním, protože já jsem v tu chvíli točil volantem. Nikdo z nás toho člověka neviděl a ani nemohl. Devětašedesátiletý pán z Itálie se přijel podívat na Dakar a našel si místo nešťastně pod dunou. Tímto bych chtěl vyjádřit soustrast jeho rodině, blízkým a kamarádům. Strašně mě to mrzí a potáhne se to se mnou celý život.“

Podle dostupných údajů při Rallye Dakar přišlo od roku 1979 o život kolem osmdesáti lidí, přesný počet úmrtí se podle různých zdrojů liší. Závodníků bylo 27, ostatní byli členy doprovodu, novináři a diváci. V roce 1986 nepřežil v průběhu závodu havárii vrtulníku zakladatel soutěže Thierry Sabine.

Video se připravuje ...

Diváci jsou strašně neukáznění

K nešťastnému incidentu se vyjádřil Miloslav Janáček, který má za sebou několik startů na Dakaru. Poslední roky se této soutěže účastní jako divák a svá videa s českými závodníky a také ze zákulisí soutěže zveřejňuje na facebookovském profilu Dakar mobilem.

„Jsem si stoprocentně jistý, že posádka Aleše Lopraise nemohla toho člověka vidět. Kdyby věděli, co se stalo, tak by určitě okamžitě zastavili a zavolali pomoc. Byli jsme na dunách, kde je strašně moc diváků, chovají se naprosto neukázněně. Lezou za duny, zaparkují tam i auto. My je odtud vyháněli, ale je to marné. Snažili jsme se jim vysvětlit, jak je to nebezpečné, ale s těmi lidmi nehnete. Bohužel si nedají říci a chtějí mít něco na mobilu za každou cenu. Pokud ten člověk je za dunou a přímo ve stopě, jsou následky střetu fatální. Jezdec v kabině, navíc na vrcholu duny a přes čumák auta nemá šanci vidět, co se děje pod ním.“

Fanoušci stáli v cestě

Zkušený český jezdec na čtyřkolce Zdeněk Tůma přiletěl s týmem Barth Racing do Česka. Po páté etapě soutěže musel odstoupit ze zdravotních důvodů, jeho nohy byly po několika pádech pohmožděné. Půjde s nimi ještě na prohlídku a bude odpočívat. O tom, jestli se bude chtít vrátit na Dakar v příštím roce, jasno ještě nemá.

„V porovnání s předchozími ročníky je diváků v Saudské Arábii více. V minulosti jsem potkával na trase hlavně lidi z bivaku nebo místní. Teď tam byly na některých místech davy, které se občas snažil organizátor kontrolovat. Po celou etapu to ale rozhodně není možné,“ uvedl Tůma.

Podle něho se diváci orientují hlavně podle stop, ke kterým pak chodí co nejblíže. „Jenže jde o lidi, kteří neznají tolik motorsport a chování závodních vozů. Viděl jsem moment, kdy kamion vyjede dunu a pak z ní sjíždí dolů a to je chvíle, ve které není možné stroj zcela kontrolovat. Já s tímhle na čtyřkolce problém nemám, protože se dokážu lidí vyhnout celkem včas,“ popsal zkušený dálkový jezdec, který ale s diváky jeden krizový moment měl. „To se opravdu stalo, kdy mi stáli v trase, tedy přímo v cestě. Musel jsem celou skupinu objet, nevěděl jsem, kudy mám jet.“

Michal Štěpanovský
Diskuze (11)

Doporučujeme

Avatar - 3_diamanty
12. 1. 2023 10:49
Uz som to spominal
Nie je divak ako divak.... ti uvedomelejsi s pudom sebazachovy problemy nikdy nemaju ani inym ich nesposobuju...
Avatar - rohYpnol
11. 1. 2023 22:06
Pomsta Ruska?
Konspirační teorie - že by pomsta Ruska za vyřazení Kamazu a za podporu Ukrajiny ze strany Česka?!?
11. 1. 2023 20:11
Re: Mozno potrebuju ineho vitaza...
Jako, že mu pořadatel nebo někdo z konkurence toho itala strčil pod kola? :-O
Avatar - LEGOPARK
11. 1. 2023 18:23
Mozno potrebuju ineho vitaza...
...a nie nejaku Pragu. V3S vitazom Dakaru? Tak to tedy ne! Konspirujem, ale...
Avatar - Mokrous
11. 1. 2023 16:33
Je mi líto všech, ale
...ten senior byl s prominutím úplnej kretén. Co asi čekal, když si stoupnul za hranu duny přímo do stopy??? Posádka na hraně kouká do nebe a i kdyby ho uviděla, už by nestihla zabrzdit.
Prostě zase Darwinova cena jak pro Itala, tak i pro pořadatele.