Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Řidiči už rok kupují elektronické známky, pořídili 5,75 mil. kusů za 5,2 mld. Kč

ČTK ČTK 2. 12. 2021 • 06:41
22
3
Zobrazit náhledy (22)
Elektronické dálniční známky 2021 Elektronické dálniční známky 2021 Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto

Řidiči v Česku mohou už rok kupovat pro cesty na dálnicích elektronické dálniční známky. K dnešnímu dní jich pořídili téměř 5,75 milionu kusů za 5,2 miliardy korun.

Největší zájem je o roční kupony, nejčastěji pak motoristé k nákupům využívají internetové stránky. V tiskové zprávě to dnes uvedl správce systému Cendis. Elektronické dálniční známky od letoška nahradily staré papírové kupony. Výnosy jsou zatím asi o 400 milionů korun vyšší než za celý loňský rok.

Motoristé za uplynulý rok koupili přes 2,81 milionu kusů ročních známek a 2,31 milionu kusů desetidenních kuponů. Nejmenší zájem byl o měsíční viněty, kterých se prodalo 621.000 kusů. Nejoblíbenějším prodejním kanálem je internetový obchod na webu edalnice.cz. Jeho prostřednictvím si e-známku kupuje zhruba 83 procent motoristů. V dalších sedmi procentech případů využívají řidiči pro nákup známky pobočky České pošty, v osmi procentech prodejů čerpací stanice EuroOil. Ve dvou procentech prodejů pak řidiči, a to zejména ze zahraničí, koupili známku ve 14 samoobslužných kioscích u hranic.

"Systém elektronické dálniční známky funguje a je pro občany jedním z nejlepších elektronických nástrojů. Je rychlý, pohodlný, bezpečný a řidiči si ho chválí. Státu šetří peníze a motoristům, kteří vše mohou vyřídit z domova, šetří čas. Po roce fungování může být elektronický systém dálničních známek vzorem k digitalizaci dalších agend,“ řekl ročnímu výročí spuštění prodeje ministr dopravy v demisi Karel Havlíček (ANO).

Nové elektronické známky letos nahradily papírové kupony. Jsou vázány na poznávací značky aut, není už tak nutné je lepit na přední sklo vozidla. Další z novinek, kterou elektronické známky oproti starým papírovým přinesly, je jejich klouzavá platnost. Řidiči si mohou nastavit platnost známky od přesně vybraného data na následujících 365 dní bez ohledu na kalendářní rok. Od poloviny dubna mohou řidiči také žádat o vrácení platby při chybném nákupu na neexistující poznávací značku vozidla. Ceny známek zůstaly proti loňsku stejné, roční stojí 1500 korun, 30denní 440 korun a desetidenní 310 korun.

Prodej nových elektronických známek byl spuštěn loni v prosinci, v první den jej však provázely problémy s výpadky systému. Zprovozněn byl ještě týž den odpoledne, výpadek systému však vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků. Od té doby systém funguje bez výraznějších problémů.

video

Související články

Témata
2. 12. 2021 11:50
Re: eShop s jedním výrobkem
A kde tohle, prosím tě, jde? Když nepočítáš státy s mýtnými bránami, kde skutečně můžeš jezdit jen den, ale za násobné ceny. Všude je minimálně týden či deset dní, ne? Nebo třeba rok :-)
Avatar - Ozzman
2. 12. 2021 11:44
Re: eShop s jedním výrobkem
Protoze nechteji :D Co by meli z jednodenni ? Takhle si musis koupit za vic penez i kdyz chces jet jednou
Avatar - Stejsn
2. 12. 2021 09:53
eShop s jedním výrobkem
za miliony. A mně je stále záhadou, jak je možné, že neumí prodávat jednodenní (nebo s JAKOUKOLIV platností) známky. Typický státní zmetek.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud