Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Rozpočet fondu dopravy bude letos o 20 miliard vyšší. Přesáhne 100 miliard

ČTK ČTK 24. 2. 2020 • 19:14
17
12
Zobrazit náhledy (17)
Výstavba dálnice Výstavba dálnice Výstavba dálnice Výstavba dálnice Výstavba dálnice Výstavba dálnice Výstavba dálnice Výstavba dálnice Výstavba dálnice Výstavba dálnice Výstavba dálnice Výstavba dálnice

Loni měl SFDI, z něhož je financována třeba výstavba dálnic, rozpočet původně okolo 86 miliard korun, v průběhu roku se výdaje zvýšily na zhruba 101 miliard korun.

Rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) bude letos proti plánům o 20 miliard korun vyšší, instituce bude mít k dispozici asi 107 miliard korun. V diskuzním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Loni měl SFDI, z něhož je financována třeba výstavba dálnic, rozpočet původně okolo 86 miliard korun, v průběhu roku se výdaje zvýšily na zhruba 101 miliard korun. Havlíček chce také posílit pravomoci výkonného výboru a dozorčí rady fondu.

Letos počítal stát pro SFDI původně s částkou 87,3 miliardy korun. "Minulý týden jsme dohodli navýšení o dalších 9,2 miliardy a ještě přihodíme deset miliard z operačního programu," uvedl dnes Havlíček. V minulých letech stát také přispíval krajům na opravy silnic druhých a třetích tříd, ročně regiony dostávaly mezi dvěma až čtyřmi miliardami korun. Jim dnes Havlíček žádnou částku neslíbil.

"Nebylo to nic povinného, nechci říct, že to bylo dobrovolné. Byla to dobrá vůle. Teď jsme v situaci, kdy si musíme říct, zda něco ještě uděláme a zvládneme v tomto roce či nikoliv. Budu se snažit, abych na to ještě něco získal. Nechci teď slibovat částku čtyř miliard korun, troufám si tvrdit, že v této výši to asi nebude," řekl ministr.

Liberecký hejtman Martin Půta (SLK) v dnešní diskuzi uvedl, že by uvítal, kdyby peníze od státu byly nějakým způsobem zakotvené, tak aby s nimi mohly kraje počítat a plánovat. Kraje a obce podle něj trápí také kamiony, které objíždějí nově zpoplatněné silnice prvních tříd. Mýto se na zhruba 900 kilometrech z nich platí od začátku ledna.

Jako příklad uvedl Půta Mimoň a okolí. Policie podle něj v řadě případů neshledává dostatečné důvody pro to, aby bylo v kritických místech instalováno dopravní značení, které by objíždění placených úseků znemožnilo. Havlíček slíbil, že kvůli této věci osloví ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). "Nesmí být problém dát tam ceduli," uvedl.

Státní fond dopravní infrastruktury funguje od roku 2001, od té poskytl na financování dopravní infrastruktury více než 1,1 bilionu korun. K nejdražším projektům patřila stavba dálnice D8 a železničního tunelu v Ejpovicích. Ředitele fondu Zbyňka Hořelicu vyzval v polovině ledna premiér Andrej Babiš (ANO) k rezignaci. Spolu s prvním náměstkem ministra dopravy Tomášem Čočkem podle něj nezvládli situaci kolem zakázky k elektronickým dálničním známkám, kvůli které skončil ve vládě ministr Vladimír Kremlík (za ANO). Hořelica ve funkci zatím pokračuje.

Havlíček dnes dále uvedl, že chce posílit povinnosti výkonného výboru SFDI, jehož je předsedou, a dozorčí rady fondu. "Kritizuji to, jakým způsobem je dneska tak klíčová instituce jako SFDI kontrolována a monitorována," řekl ministr. Vadí mu především to, že dozorčí rada a výbor nemají aktuálně podle něj žádnou pravomoc ani odpovědnost. Posílit kontrolu SFDI navrhuje také poslanecký návrh, který v pondělí probere vláda. Kabinet k němu zřejmě zaujme neutrální stanovisko, podle Havlíčka může být spouštěčem diskuze ve Sněmovně.

Související články

Témata
25. 2. 2020 08:10
Re: Aktuální cena stavby dálnic
havlicek placnul 200-240M. ze se do toho nesmyslne zapocitava i oprava D1 uved na pravou miru ten profesurek z vysoky
24. 2. 2020 13:56
Aktuální cena stavby dálnic
Poslouchal jsem to na půl ucha, ale myslím, že o tom mluvili. Do ceny započítávají i rekonstrukci D1, která asi bude tu průměrnou cenu snižovat. Jinak už teď kácejí stromy pro část D3 mezi Svincema (Třebonín) a Skřidlama.
Avatar - Hammunasakra
24. 2. 2020 12:31
Re: havlicek vcera v OVM tvrdil
:yes: :yes:

Bohužel volič mu to prostě zbaštil = a zajímavý je že když nějakej novinář nebo třeba tady někdo v diskuzích věc uvede na pravou míru = smrž hněvu se snese na NĚJ :D :-!
24. 2. 2020 12:23
havlicek vcera v OVM tvrdil
ze dnes stavi dalnice za 200, maximalne 240mega za kilometr, zatimco driv se stavely za 350.
tak jen pripominam, D3 obchvat budejovic usilne-hodejovice 7.2km za 5.3mld, tedy 1km za 736mega, hodejovice-trebonin 12.5km za 7mld, tedy 1km za 560mega, a naslednych 24km trebonin-rakousko predpoklad za 9mld, tedy 1km za 375mega.
a na druhe strane republiky se hovori o urychlene dostavbe D11 alespon od polskych hranic do trutnova, protoze polaci budou na hranicich za 2-3roky, coz bude znamenat kolaps na tamnich silnickach, tam ma 21km prijit na 14mld, tedy 1km za dabelskych 666mega...
havlicek jen potvrzuje, ze kazdy politik za ANO je stejny lhar jako StBak
Avatar - Hammunasakra
24. 2. 2020 11:19
Re: Bez poliického zabarvení
No jistě že BEZ politického zabarvení = prostě u nás se staví NEJMÍŇ ze zemí V4
Mezi lety 2001 až 2010 se tu postavilo 378km dálnic, za tohle desetiletí kdy makáme 129 km

Viz čísla který jdou do Fondu dopravní infrastruktury = dodnes nedáváme ani tolik co v roce 2008

Abychom dávali aspoň ca stejně to co kdysi = chtělo by to vzhledem k inflaci aspoň 150-200 mld. ročně

A bohužel TOHLE bylo to období kdy sme měli a mohli stavět za zjednodušeně 20% cen = evropa by nám zbytek zaplatila. No zvolili sme JINOU strukturu výdajů = populistickou

Navíc přes neobvykle dlouhý období konjunktury = sme i tak rok co rok zasekávali desítky miliard dluhů a navíc si půjčovali z dalších zdrojů https://www.novinky.cz/…-rezerv-40280026 aktuálně vlastně to samý z hmotných rezerv státu

Zajímavý ale smutný je, že na lidi co věci nerozumí to co dělaj poslední vlády působí PŘESNĚ OBRÁCENĚ = a cesta jak to lidem vysvětlit = asi neni. No to blbý vzdělání = ale kdo by dneska chtěl bejt členem "pražský kavárny" žejo ;-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud