Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Ruská automobilka AvtoVAZ nevylučuje vyhlášení bankrotu

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 20. 10. 2009 • 23:18
5
8
Bankrot by podle finančního ředitele AvtoVAZu neznamenal zastavení výroby.

Největší ruská automobilka AvtoVAZ by mohla vyhlásit bankrot, pokud se jí nepodaří uzavřít s bankami dohodu o restrukturalizaci dluhu. Uvedl to dnes viceprezident společnosti Oleg Lobanov, který má na starosti finance. Zdůraznil však, že tento krok by neznamenal zastavení výroby.

"V žádném případě nemluvíme o zastavení produkce, ale mluvíme o určitých právních procedurách, jejichž důsledkem bude získání dodatečného času na vyřešení otázky restrukturalizace dluhu," prohlásil Lobanov.

Automobilka, v níž vlastní čtvrtinový podíl francouzská společnost Renault, se nyní potýká s prudkým poklesem domácí poptávky po automobilech v důsledku světové hospodářské a finanční krize.

Firma AvtoVAZ minulý týden oznámila, že její ztráta se v prvním pololetí zdesetinásobila na 19,4 miliardy rublů (11,5 miliardy Kč) z 1,9 miliardy rublů před rokem. Minulý měsíc uvedla, že kvůli slabé poptávce propustí 27.600 zaměstnanců, což představuje 27 % její celkové pracovní síly.

Za prvních 9 měsíců roku se prodej aut v Rusku propadl o 51 %, prodalo se o 1,1 milionu aut méně než ve stejném období roku 2008. Lada, která je v Rusku nejprodávanější značkou, ztratila 44 % loňského odbytu, když se za 9 měsíců prodalo 270 tisíc těchto vozů. Nejprodávanějším modelem je letos Priora (76 tisíc vozů), následovaná řadou Samara (70 tisíc vozů) a na třetím místě je ještě starší řada 2105/2107 (52 tisíc vozů).

Ruský premiér Vladimir Putin nedávno vyzval automobilku Renault, aby AvtoVAZu poskytla finanční pomoc nebo snížila svůj podíl v podniku. Firma Renault poté uvedla, že je připravena do AvtoVAZu investovat, ale upozornila, že investice by nemusela mít podobu hotovostních finančních prostředků.

Témata
Avatar - marek.g
21. 10. 2009 08:06
Re: jojo
ta prémie se prodává dobře předpokládám v evropské části Ruska hlavně Moskva a okolí a domácí produkce spíš za Uralem na vekově a v menších městech
Avatar - pelikoš
21. 10. 2009 07:43
Re: jojo
jezdí tam většinou autas pravostraným řízení a celkem to nikomu neva :-)
Avatar - twistedTSD
20. 10. 2009 17:54
Re: jojo
no jo ja vim, ber to s nadhledem ;-) ...jen mi to prislo zajimavy kdyz jsem si precetl titulek a najednou uvidel tu nadheru
20. 10. 2009 17:53
Re: jojo
To máš na jednu stranu pravdu, na druhou stranu - proč se tam prodává takové množství velice kvalitních a dokonce špičkových prémiových aut?

Kdesi jsem zachytil informaci, že ruský trh byl donedávna největším trhem pro pětkové bavoráky. Větším než vlastní Německo. Spíš je to dáno daleko drastičtějšími sociálními a místními rozdíly. A tahle domácí auta prostě díky své ceně pro většinu populace nemají alternativu. A mají-li být laciná, nemohou být moc sofistikovaná a vyspělá. Pak by byla i drahá. Je to začarovaný trh. Nakonec, známe to i z domova - škodovka už dávno není nejlevnější na domácím trhu (řada lidí to sice nechápe a rozčiluje se nad tím, ale s tím se nic udělat nedá), vyspělá technika a odpovídající kvalita představuje logicky i vyšší cenu. Vždyt i logan je velice jednoduché auto. V Rusku se ovšem prodává pod značkou Renault - jako rumunskou Dacii by ho Rusové nebrali.
Avatar - marek.g
20. 10. 2009 16:14
Re: jojo
chlapi viděli jste někdy po čem tam ty auta jezdí?vzhledem k jejich nízkým příjmům,kvalitě nebo spíš nekvalitě benzínu někde na sibiři a stavu cest jsou to ideální auta pro Rusko.Oni potřebujou bytelnou a hlavně jednoduchou techniku co si spraví sami na koleně a hlavně žádnou elektroniku co by se mohla pos... :-!

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud