Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Rusové představili prototyp plně autonomní Hyundai Sonata

Ondřej Mára Ondřej Mára 13. 7. 2019 • 03:17
7
1
Zobrazit náhledy (7)
Autonomní Hyundai Sonata Autonomní Hyundai Sonata

Minulý rok podepsala technologická společnost Yandex memorandum o porozumění s automobilkou Hyundai, které mělo vést k vývoji plně autonomních vozidel na 4. a 5. úrovni. A jak se zdá, nikdo na projektu neztrácí čas.

K podpisu memoranda došlo již v březnu minulého roku a první vůz Hyundai Sonata obdržel tým techniků Yandex a Hyundai Mobis až koncem května 2019. Přesto se již nyní Yandex pochlubil videem, na kterém se plně autonomní Sonata prohání po rozlehlé testovací ploše.

Cílem spolupráce společností Yandex a Hyundai měla být stavba plně autonomního vozu Hyundai nebo Kia, což se již zřejmě povedlo. A proč si k přestavbě vybrali právě model Sonata? Podle prohlášení Yandex nabízela platforma Sonaty snadné umístění technologií i hardware plně autonomních systémů řízení jen s minimálními úpravami.

Testovací provoz plně autonomního modelu Sonata probíhal na uzavřené testovací ploše společnosti Yandex a to v režimu 24/7. A vůz se v něm zřejmě osvědčil, neboť nyní ho již společnost testuje za různých povětrnostních podmínek i v simulovaném provozu, kdy se po trati kromě Sonaty prohání i další plně autonomní vozy Yandex.

Pokud budou testy úspěšně pokračovat, mohla by se plně autonomní Sonata již brzy objevit i v ulicích Moskvy. Bude se tak jednat o první ze zhruba sto plně autonomních vozů, které chce Yandex zařadit do své flotily ještě před koncem tohoto roku. Díky spolupráci s Hyundai Mobis se však dá očekávat, že brzy dorazí i další plně autonomní modely Hyundai a Kia.

„Naše spolupráce s Hyundai Mobis je důležitým elementem ve strategii naší expanze a nová Sonata je jen začátek,“ uvádí Yandex. Kromě Hyundai Mobis chce Yandex spolupracovat i s dalšími společnostmi z automotive odvětví, přičemž dlouhodobým cílem má být postavit „out-of-box řešení autonomního řízení pro širokou škálu platforem.“

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku