Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Sankce proti Rusku mohou dopadnout také na závody automobilek VW, Renault a Stelantis

Ondřej Mára Ondřej Mára 24. 2. 2022 • 07:30
48
226
Zobrazit náhledy (48)
Volkswagen Group (Kaluga, Rusko) Volkswagen Group (Kaluga, Rusko) Volkswagen Group (Kaluga, Rusko) Volkswagen Group (Kaluga, Rusko) Volkswagen Group (Kaluga, Rusko) Volkswagen Group (Kaluga, Rusko) Volkswagen Group (Kaluga, Rusko) Volkswagen Group (Kaluga, Rusko) Volkswagen Group (Kaluga, Rusko) Volkswagen Group (Kaluga, Rusko) Volkswagen Group (Kaluga, Rusko) Volkswagen Group (Kaluga, Rusko) Volkswagen Group (Kaluga, Rusko) Volkswagen Group (Kaluga, Rusko) Volkswagen Group (Kaluga, Rusko) Volkswagen Group (Kaluga, Rusko) Volkswagen Group (Kaluga, Rusko) Volkswagen Group (Kaluga, Rusko) Volkswagen Group (Kaluga, Rusko) Volkswagen Group (Kaluga, Rusko) Škoda Rapid (Rusko) Škoda Rapid (Rusko) Škoda Rapid (Rusko) Škoda Rapid (Rusko) Škoda Rapid (Rusko) Škoda Rapid (Rusko) Škoda Rapid (Rusko) Škoda Rapid (Rusko) Škoda Rapid (Rusko) Škoda Rapid (Rusko) Škoda Rapid (Rusko) Škoda Rapid (Rusko) Škoda Rapid (Rusko) Škoda Rapid (Rusko) Škoda Rapid (Rusko) Škoda Rapid (Rusko) Škoda Rapid (Rusko) Škoda Rapid (Rusko) Škoda Rapid (Rusko) Škoda Rapid (Rusko) Škoda Rapid (Rusko) Škoda Rapid (Rusko) Škoda Rapid (Rusko)

Sankce namířené proti představitelům ruského režimu a ruské ekonomice zřejmě dopadnou také na několik západních společností. Včetně automobilek.

Zatímco svět s údivem a rozhořčením sleduje situaci na Ukrajině, která byla ráno napadena ruskou armádou, některé společnosti s napětím sledují, jak se sankce vyhlášené proti ruskému režimu podepíší na jejich ekonomice. A mezi těmito společnostmi je i několik významných evropských automobilek.

Na území Ruska mají totiž své továrny koncerny Volkswagen, Renault i Stellantis, přičemž zřejmě největší obavy má podle informací Automotive News Europe skupina Renault. Ta má totiž kontrolní podíl ve společnosti AvtoVAZ, vyrábějící automobilky značky Lada – tedy nejpopulárnější značky v Rusku.

Luca de Meo, CEO skupiny Renault, se zřejmě velkých problémů s udržením produkce nebojí, neboť výrobní závod Lada získává většinu komponent z lokálních zdrojů. CEO společnosti AvtoVAZ měl ale prohlásit, že už se společnost v obavách z výpadku dodávek do Ruska začala porozhlížet i po alternativních dodavatelích mikročipů.

Společnosti VW Group a Stellantis mají své závody ve městě Kaluga, ležícím zhruba 180 kilometrů od Moskvy, které se stalo jakýmsi automobilovým centrem. Ostatně ve stejném městě sídlí také významní dodavatelé komponent, jako Continental, Magna nebo Visteon.

VW Group zde vyrábí modely Tiguan, Polo i lokální verzi Škody Rapid. Dále zde také sestavují prémiové modely Audi Q7 a Q8. Stellantis provozuje v Rusku továrnu sdílenou se společností Mitsubishi, z které měly být vyváženy užitkové vozy do Evropy.

Společnosti VW, Renault a Stellantis jsou tedy největšími západními hráči na ruském trhu, kteří mohou sankcemi ztrácet nejvíc. Sankce by se však mohly dotknout i řady dalších společností. Mercedes například investoval okolo 250 milionů eur do závodu na výrobu třídy E a SUV, zatímco BMW dodává kity na stavbu vozidel společnosti Avtotor, která je kompletuje a dodává na místní trh.

Doporučujeme

Témata
Avatar - Barrichello
26. 2. 2022 00:04
Re: Překvapivě??
Ten tu o autech zásadně nediskutuje, protože o nich nic neví.....

Je to žvanil plácal, zseklej gramofon a kopírovač za pomcí crtl+c a ctrl+v. Zelená neobolševická ubohá kedlubna, co uráží všechny okolo že sou blbci.
25. 2. 2022 15:28
Re: Překvapivě??
A k čomu to bude dobré. Také neskutočné nezmysly ako píšeš ty, len tak hocikde nevidno.
Takže len stručne. Samozrejme že ide len a jedine o mocenské záujmy. Rusko nechce stratiť nárazníkovú zónu medzi ním a západom. Takže keď sa Ukrajina vrhla na západ a vehementne sa začala hrnúť do NATO, je jasné, že že Rusov tým primäla k akcii. Ukrajina je obeť cudzej politiky. najprv ju Američania povzbudzovali a nastavovali prsia ako jej pomôžu, a keď prišlo na lámanie chleba, tak cúvli. Rusi teraz rozbijú Ukrajinskú obranu na prach, vrátia krajinu pod svoj vplyv a bude vymaľované. Američania pomáhajú len sebe, NATO je iba zásterka, že to akože robia v záujme všetkých členov a hlavne svetového mieru, ale to je rozprávka, ktorá nemá s realitou nič spoločné.
Ďalej mi už neodpisuj, nemám chuť s tebou debatovať a už vôbec nie na túto tému. Sme na webe o autách, zabudol si?
Avatar - Jerry.Gunman
25. 2. 2022 13:49
Re: Aspoň jedno malé pozitivum ta strašná ruská agrese má...
Kdyby jen diskusní :D
Avatar - Jerry.Gunman
25. 2. 2022 13:26
Smutné je, že
- Rusko vůči Ukrajině (pod záminkou DLR a LLR) postupuje velmi podobně, jako před cca 20 lety NATO vůči Srbsku, pod záminkou Kosova
- vojenskou konfrontaci nebude nikdo riskovat. Vedení USA ani EU nemá koule na to, aby začalo reálně harašit zbraněmi a pro přímou vojenskou podporu nemá ani žádné "veřejně únosné" diplomatické pověření
- na hospodářské sankce "západu" vůči Rusku se zase až tak moc spoléhat nedá. Budou-li nakonec vůbec nějaké schváleny - viz debata o vyloučení RF ze systému SWIFT
- zatímco EU potřebuje MNOHEM VÍCE energetických surovin, než je schopna si z vlastních zdrojů zaobstarat, u Ruska je tomu právě naopak
- státy "západu" jsou brutálně zadluženy, RF míru zadlužení o poznání nižší a velmi obstojné zásoby zahraničních peněz
- RF se posledních pár let začalo sbližovat s Čínou, která má našlápnuto na to, být brzy světovou ekonomikou č. 1, která potřebuje suroviny (jichž má Rusko dost) , je schopna za ně platit USD (kterých má taky dost) a je schopna Rusku dodat téměř vše, co jim nedodají "země západu"

Kámoš mne upozornil na velmi zajímavý rozhovor s politologem Petrem Drulákem - viz
https://www.youtube.com/watch?…
zatímco země "vyspělého západu" vedou (v lepším případě) kupci, v horším případě zelenou ideologií zaslepení mamrdi, Putin jedná jako válečník

Bohužel, "západu" chybí STÁTNÍCI jako Churchill, Thatcherová, Reagan, Kohl nebo De Gaulle.
Když nás vedou obskurní figury typu Uršuly von der Layen, Franze Timmermanse, Joe Bidena aj. tak se pak nesmíme divit.
Avatar - Barrichello
25. 2. 2022 13:09
Re: Aspoň jedno malé pozitivum ta strašná ruská agrese má...
Si totální diskuzní žumpa, morální zoulaflec, křivák, lhář manipulátor, a primitiv. A halvně neomarxista.

Takový člověk ME urazit nemůže :-) :-) :-)