Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Scania a Nobina plánují provoz autonomních autobusů ve Švédsku

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 26. 2. 2019 • 22:56
2
2
Společnosti Scania a Nobina budou spolupracovat při provozu autonomních autobusů ve Stockholmu.

Společnosti Scania a Nobina, největší provozovatel veřejné dopravy ve skandinávských zemích, se připravují na spuštění projektu testování provozu autobusů s autonomními systémy řízení na pravidelných linkách.

Testy budou probíhat ve dvou fázích. V první z nich mají být provozovány autobusy bez přítomnosti cestujících. Ve druhé fázi pak budou autonomní autobusy na pravidelných linkách přepravovat pasažéry, ale i s ohledem na zajištění maximální bezpečnosti bude v každém autobuse přítomen řidič.

Pro testovací provoz mají být využívány dva elektrické autobusy Scania Citywide LF s celkovou délkou 12 m a kapacitou až 80 cestujících, z nichž pětadvacet může být sedících. Tyto autobusy mají spojovat rychle se rozrůstající novou obytnou zónu Barkarby, ležící zhruba 20 kilometrů od centra Stockholmu, s nedalekou stanicí metra.

Autonomní autobusy budou provozovány na nové vyhrazené pětikilometrové trase se čtyřmi zastávkami. Zpočátku mají tato vozidla využívat autonomní řízení na pouhém jednom kilometru. V rámci druhé fáze testování se očekává, že denně přepraví autonomní autobusy kolem 300 cestujících.

Projekt, jehož řídící a kontrolní systémy budou společně řídit Scania a Nobina, byl již spuštěn a první fáze jízdních testů se má rozběhnout v roce 2020. Během těchto zkoušek pak mají být shromažďována data mimo jiné o průměrných rychlostech, délce provozu, okamžitém výkonu a spokojenosti cestujících.

Související články

Témata
26. 2. 2019 12:42
Re: Juu Oni plánují
Však oni na to brzo dojdou až to bude pár let starý a všechny řídící jednotky budou zastaralé a pomalé

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud