Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Scania dodala zásahová vozidla pro pražské hasiče

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 22. 10. 2018 • 01:31
5
Do služeb pražských hasičů zamířilo deset zásahových vozidel značky Scania s nástavbou od české společnosti Kobit.

Scania ve spolupráci se společností Kobit připravila pro pražské hasiče prvovýjezdové hasičské cisterny, které jim byly slavnostně předány na pražském výstavišti v Holešovicích koncem září.

Pohon těchto vozidel s kabinou řady P zajišťuje přeplňovaný vznětový šestiválec, disponující nejvyšším výkonem 353 kW (480 k) a spolupracující s převodovkou s automatickým řazením rychlostních stupňů a hydrodynamickým měničem, umožňující řazení bez přerušení tažné síly.

Podvozek s konfigurací náprav 4x2 má vzduchové odpružení, umožňující vozidlu změnu světlé výšky, což ocení hasiči zvláště při překonávání terénních nerovností a dalších nástrah pražské infrastruktury, mezi něž mohou patřit i nízké podjezdy.

Nástavbu vyrobila společnost Kobit pomocí technologie lepení plechů ze slitiny lehkých kovů s rovným povrchem. Mimo běžnou výbavu na všechny druhy zásahů, tedy technické zásahy, dopravní nehody a samozřejmě požáry, je vozidlo vybaveno ještě lanovým navijákem a osvětlovacím stožárem.

Cisterna má v sobě nerezovou nádrž na 2000 litrů vody a 120 litrů pěny. Hasiči budou mít k dispozici i speciální zařízení pro řezání vodním paprskem Cobra.

„Pro HZS hlavního města Prahy je pořízení těchto nových vozidel velmi významný krok, který umožní nejen modernizovat stávající výjezdovou techniku, ale umožní i změnit taktiku zásahu tak, aby byl rychlejší, efektivní a zmírnil následné škody. Nákup deseti nových automobilových cisteren v jednom roce je historicky první takto velká zakázka v novodobé historii HZS ČR”, řekl ředitel pražských hasičů, brig. gen. Ing. Roman Hlinovský.

„Jsme rádi, že vozidla Scania jsou u hasičů velmi oblíbená díky své robustnosti a spolehlivosti a osvědčila se také v náročných podmínkách. Scania tak chrání Letiště Václava Havla, Pražský hrad a využívají je téměř všechny krajské sbory a také řada útvarů podnikových a dobrovolných hasičů,“ dodal obchodní manažer pro speciální vozidla Scania Petr Smola.

Deset hasičských vozidel zakoupil pražským hasičům Magistrát hl. m. Prahy v hodnotě bezmála 100 miliónů korun.

Související články

Témata
Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku