Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Šéf VW byl prý na problémy kolem emisí upozorněn již v roce 2014

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 3. 3. 2016 • 20:49
9
Bývalý šéf německé automobilky Volkswagen Martin Winterkorn byl již v květnu 2014 upozorněn na problémy kolem testování emisí naftových vozů ve Spojených státech.

Tato záležitost však zpočátku ve vedení podniku nevzbudila větší pozornost. Vyplývá to ze středeční zprávy koncernu Volkswagen. Zpráva ovlivnila i kurz akcií Volkswagenu, které krátce po začátku dnešního obchodování ztrácely téměř dvě procenta.

Winterkorn prý informace o problémech kolem testování emisí v USA obdržel v e-mailu v rámci "objemné víkendové elektronické pošty". Ze středeční zprávy Volkswagenu ale není jasné, kdo tuto zprávu poslal, ani zda ji Winterkorn skutečně četl, upozorňuje agentura Reuters.

"Zda a do jaké míry vzal pan Winterkorn tuto informaci na vědomí, není zdokumentováno," píše se ve zprávě. V listopadu 2014 prý Winterkorn dostal další sdělení, které mimo jiné odhadovalo náklady na řešení problémů kolem emisí naftových motorů v Severní Americe na 20 milionů eur (zhruba 540 milionů Kč).

V červenci 2015 se Winterkorn podle zprávy zúčastnil schůzky, kde se o problematice emisí naftových motorů diskutovalo. Není ale jasné, zda už tehdy věděl o podvádění při emisních testech.

Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) loni v září Volkswagen obvinila, že do vozů s naftovým motorem instaloval software umožňující při testování skrývat vysoce nadlimitní hodnoty toxických oxidů dusíku. Volkswagen pak přiznal, že software instaloval po celém světě do zhruba 11 milionů naftových aut, včetně asi 1,2 milionu vozů české součásti Škoda Auto. Winterkorn v září v důsledku skandálu odstoupil z funkce, v čele koncernu ho nahradil Matthias Müller.

Volkswagen loni koncem října oznámil, že se ve třetím čtvrtletí v důsledku skandálu kolem manipulace testů emisí propadl do provozní ztráty 3,5 miliardy eur. Firma tak vykázala první čtvrtletní ztrátu za více než dvě desetiletí. Volkswagen si ve třetím čtvrtletí dal stranou 6,7 miliardy eur na úpravou aut, do nichž byl problematický software nainstalován. Předpokládá se ale, že celkové náklady spojené se skandálem budou mnohem vyšší.

Související články

Témata
4. 3. 2016 14:34
já nyc nevedel
Jak znám fungování koncernu tak je naprosto nemyslitelné aby o tom nevěděl. Tam se meldujou i o dva řády méně důležité věci. Tyhle věci budou teď vyplouvat na povrch s tím jak se postupně odstraňuje Winterkornova klika…
Avatar - Snooob
4. 3. 2016 12:50
Re: Aha...
Oni nemuseli vedieť o čo ide a ako to funguje; stačí že vedeli, že je to nelegálne! Tak nech nesú zodpovenosť.
4. 3. 2016 11:18
Re: Aha...
ono to nebude zase tak složité. Kdysi jsem měl možnost zažít obdobnou diskuzi s inženýry z vývoje motorů, bavili jsme se o motoru jiného výrobce, který oni viděli pouze na obrázku s udávanými parametry emisí a popisem konstrukčního řešení. Všichni se shodli, že to nemůže fungovat, rovnou od stolu, protože za sebou měli vývoj vlastního motoru stejné emisní třídy a věděli jaká řešení danou normu můžou splnit. Takže jsem pevně přesvědčen, že když přišlo zadání udělat motor s nějakým limitem NOx a měla být použita pouze technologie EGR, věděli předem konstruktéři, že to nejde, tzn. někdo musel dát pokyn k tomu aby se to obešlo. Nebo jim hrozili koncentračním táborem, když se to nepovede, ale za to musel být nějaký plukovník ve fabrice taky zodpovědný.
4. 3. 2016 10:19
Re: Aha...
Takhle jednoduché to není. Že něco není úplně v pořádku určitě vrcholoví představitelé společnosti věděli, ale úplně konkrétně o co jde a jak to funguje, to úplně vědět nemuseli. Je rozdíl mezi inženýrem, který tato řešení vymýšlí a manažerem, který má za úkol komunikovat s akcionáři, veřejností a rozhodovat o obchodním vedení společnosti. Docela bych věřil, že nevědli úplně přesně o co jde.
3. 3. 2016 18:08
Re: Aha...
samozřejmě, že to věděli od začátku do konce všichni. nebo to udělal Joachim s Jurgenem na sobotní směně z vlastního plezíru? >:-[]

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku