Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Senátní hospodářský výbor nepodpořil zavedení šrotovného

Senátní hospodářský výbor nepodpořil zavedení šrotovného

Senátní hospodářský výbor nepodpořil zavedení šrotovného Zdroj: acz

redakce AUTO.CZ
Diskuze (8)
Zavedení šrotovného, které navrhla ČSSD v zákoně o podpoře hospodářského růstu a sociální stability, nezískalo podporu senátních výborů.

Rozhodnutí tak zůstalo na Senátu jako celku, který by měl návrh projednávat ve středu. Předlohu dnes v hospodářském výboru podpořili jen sociální demokraté, ostatní senátoři se hlasování zdrželi. Zamítnutí nikdo nenavrhl. Podobně zákon projednal i senátní výbor pro sociální politiku.

Tento výsledek by při schůzi Senátu znamenal, že zákon by putoval k podpisu prezidenta republiky jako přijatý po uplynutí měsíční lhůty, kterou Senát na projednání zákonů má.

Místopředseda ČSSD Milan Urban si postoj hospodářského výboru vyložil jako určité nerespektování politické dohody, kterou ve sněmovně uzavřely ČSSD a ODS kvůli vzájemné podpoře svých návrhů na zmírnění dopadů hospodářské krize.

Šrotovné má podle Urbana pomoci udržet zaměstnanost v 70 firmách v ČR, které se zabývají výrobou automobilů nebo jejich součástí, neboť by zajistilo prodej zhruba 80.000 nových vozů. Podle senátora ODS Vítězslava Jonáše ale šrotovné těžko pomůže k nákupu nového vozu nízkopříjmovým rodinám.

Navrhovaný státní příspěvek ve výši 30.000 korun se má vyplácet při nákupu vozidla s benzinovým nebo naftovým motorem s cenou do 500.000 korun. Výměnou za to majitel musí nechat zlikvidovat automobil starší deseti let.

Mezi protikrizová opatření mají podle kompromisní dohody ČSSD a ODS patřit také vyšší a delší podpora v nezaměstnanosti, vyšší přídavky na děti, vyplacení sedmiměsíční mzdy zaměstnancům zkrachovalých podniků, dočasné slevy pro podnikatele na sociálním pojištění, regulace chování obchodních řetězců vůči dodavatelům nebo zrychlení odpisů firemního majetku.

Právě kvůli odpisům možná jednu z předloh Senát vrátí do sněmovny k novému projednání. Důvodem je změna zákona o daních z příjmů, která obsahuje stejné pasáže o mimořádných odpisech jak ve vládní novele tohoto zákona, tak v návrhu ČSSD. Senátor ČSSD Karel Korytář chce kvůli tomu vrátit do sněmovny vládní novelu bez duplicitních pasáží.

Vstoupit do diskuze (8)