Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Dokonale zrenovovaná Toyota Land Cruiser se prodala za téměř dva miliony

Marek Bednář
Diskuze (0)

Pečlivá renovace pick-upu značky Toyota z roku 1983 navíc přidala moderní odpružení, naviják a rádio. Odhad prodejní ceny mířil do okolí půldruhého milionu korun.

Toyota Land Cruiser je legendou přinejmenším stejného významu jako původní Land Rover, z nějž se později stal Defender, či Willys Jeep, dnes nazývaný Wrangler. Není lepší pocta legendárnímu vozu, než ho dokonale zrenovovat – a právě takový kousek řady FJ45 prodával aukční dům RM Sotheby’s na aukci v Arizoně.

Označení FJ45 znamená pick-up se zážehovým motorem a prodlouženým rozvorem, postavený na základě řady J40, de facto druhé generace land cruiseru. Tento konkrétní kousek je roku výroby 1983, předposledního pro J40, a pod jeho kapotou je 4,2l řadový šestiválec s označením 2F. Jako nový dával 99 kW (135 k) výkonu a 285 Nm točivého momentu

Video se připravuje ...

Motor, stejně jako celé auto, prošel renovací do posledního šroubku. Vůz vypadá jako nový, protože taky ve skutečnosti nový je. Nejde však o renovaci přesně do původního stavu z výroby – tento pick-up dostal některá užitečná vylepšení.

Kromě moderních pneumatik BF Goodrich Mud-Terrain T/A to je zejména odpružení značky Old Man Emu, naviják od firmy Warn na speciálním nárazníku a vysoký offroadový zvedák, upevněný před pravými dveřmi kabiny. V interiéru je moderní rádio, které vypadá skoro dobově, ale má vstup USB a zvládá přehrávat soubory MP3.

Z ostatní techniky stojí za zmínku volnoběžky na přední nápravě, které pomůžou snížit spotřebu paliva při jízdě po asfaltu, čtyřstupňová manuální převodovka a dvoustupňová přídavná skříň, která zároveň přiřazuje pohon předních kol, jak je u offroadů běžné.

Tomuto dokonalému kousku aukční dům odhadoval prodejní cenu mezi 50 a 70 tisíc dolarů (1,14–1,59 milionu korun), výsledek nakonec byl o něco vyšší – 84 tisíc dolarů, tedy cca 1,91 milionu korun.

Marek Bednář
Diskuze (0)

Doporučujeme