Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Škoda nebude muset kvůli Euro 7 propouštět! Udrží totiž výrobu levnějších modelů

ČTK
Diskuze (53)

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto díky očekávanému odkladu zavedení emisní normy Euro 7 nezavře jednu výrobní halu a nepropustí 3000 lidí, jak dřív avizovala.

Firma nebude muset předčasně ukončit výrobu modelů Fabia, Scala a Kamiq. V rozhovoru pro deník E15 to řekl člen představenstva Škody Auto pro prodej a marketing Martin Jahn.

Fabia, Scala a Kamiq pokračují ve výrobě

O omezení výroby Jahn mluvil v březnu v České televizi. Tehdy ještě hrozilo, že norma Euro 7 začne platit od poloviny roku 2025 pro osobní vozidla, připomněl nyní. "Zástupci Evropské komise i členských států už evidentně pochopili, že to byl naprosto nerealistický termín. Nyní jednáme o délce odkladu od okamžiku schválení, může být dvou až pětiletý. Stane-li se tak, žádné výrobní kapacity zavírat nebudeme, nikoho nepropustíme a výrobu zmíněných modelů v této souvislosti předčasně neukončíme," řekl E15.

Škoda varuje před zdražením kvůli Euro 7

Škoda Auto už dříve oznámila, že zavedení normy prodraží zejména menší vyráběné vozy o desítky tisíc korun, a budou tak neprodejné. Cena malých modelů by začínala na 450.000 Kč, což je podle zástupců Škody pro zákazníky nepřijatelné.

Dopady rychlého zavedení přísnější emisní normy by pocítily také další automobilky vyrábějící v Česku. Z 1,2 milionu ročně vyráběných vozidel by po přijetí původní varianty Euro 7 nebylo možné vyrobit 300.000 až 400.000 menších a cenově dostupnějších automobilů, uvedlo dříve Sdružení automobilového průmyslu.

Výroba menších vozů ohrožena

Euro 7 v dříve navržené podobě má mimo jiné omezit zplodiny oxidů dusíku a pevných částic vypouštěných do ovzduší, a to nejen z výfuků, ale také brzd a pneumatik. Cílem je také sladit limity pro benzinová a naftová auta. Vozidla jí budou muset vyhovovat dvakrát déle než dosavadním standardům. Vozy mají mít navíc čidla, která emise umožní kdykoliv zkontrolovat.

Video se připravuje ...

Nejen Česko blokuje zavedení normy

Proti dřívější a podle zástupců autoprůmyslu nerealistické variantě Euro 7, kterou navrhla Evropská komise, se ostře vymezilo osm zemí, a to Bulharsko, Česko, Francie, Itálie, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Slovensko. Dohromady drží blokační menšinu, takže pokud by hlasovaly proti zavedení normy, neprošla by. V současnosti se jedná o kompromisním termínu, odkdy mají nově vyráběné vozy splňovat přísnější podmínky.

"Pokud by byla norma schválená podle návrhu těchto osmi zemí, Škoda by měla dost času, aby se připravila," dodal Jahn. Nové vozy se spalovacími motory přesto zdraží, než je ve střednědobém výhledu nahradí elektromobily, píše server. Zástupci automobilového průmyslu vyčíslují dopady v řádu jednotek tisíc eur na vůz v závislosti na konkrétním modelu.

ČTK
Diskuze (53)

Doporučujeme

Avatar - Hammunasakra
1. 6. 2023 15:17
Re: Ale jistě že se bude ve Škoda Auto propouštět
Jj NIKDO nechce NIKDO nekupuje https://elektrickevozy.cz/…davanejsim-autem

teda nikdy si nebyl myslitel = ale tohle je fakt ČÍM DÁL HORŠÍ a HORŠÍ aneb Mark TWAIN měl pravdu (viz včera 11:32
Avatar - Hammunasakra
1. 6. 2023 15:16
Re: Ale jistě že se bude ve Škoda Auto propouštět
a von se s tebou někdo o ten první odstavec HÁDÁ? jsi TAK EXTRÉMNĚ MIMO znalosti, že fakt nerozumíš, že to jsou DVĚ ROZDÍLNÉ VĚCI??

ad ten druhý odstavec = no jo dobře seS vlastně popsal TVOJE ZNALOSTI SOU TAK ZOUFALE TRISTNÍ že si pleteš opraváře s konstruktérem, TAKE VŮBEC NEVÍŠ O ČEM JE TU ŘEČ viď?

víš jak ti to jen říct TOHLE JE PLATNÝ ÚPLNĚ STEJNĚ u auta na naftu benzín plyn vodík elektřinu KONSTRUKCE AUT (prostě lepší nebo horší a taky to v čem proč je lepší elektrická verze toho Maserati než jinak VYNIKAJÍCÍ benzín = nechápeš CO SE DÁ DĚLAT

rovnou (po tolika příspěvcíh) odpovím NIC SE NEDÁ DĚLAT Barik zůstane Barikem
Avatar - Hammunasakra
1. 6. 2023 15:10
Re: Ale jistě že se bude ve Škoda Auto propouštět
víš že TY máš něco co je obecná ZNALOST za bblý žvásty = to máš BLBÝ no ;-)

sCHodnými se píše jinak = a já teda radši SE SHODNÝMI PARAMETRY Teslu 3 (který v Číně a doma v Americe vyjde tak nějak podobně, jen ta silnější verze má 440 koní ale TY NECHÁPEŠ FURT PODSTATU = bude "jen hůř" ;-)

znáš opravdu nějakého konstruktéra (klidně starejch škodovek)? NECH SI TO VYSVĚTLIT!!
Avatar - Hammunasakra
1. 6. 2023 15:07
Re: Temná budoucnost
říkal jsem NECH SI TO VYSVĚTLIT (jestli siS TO NEVYMYSLEL) tak od konstruktérů = tady věk nehraje roli, obecné principy platí FURT

tak FURT jako ty FURT nevíš, vo čem je řeč
Avatar - Barrichello
1. 6. 2023 09:45
Re: Temná budoucnost
To já vím že nic :-)