Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Škoda v Mladé Boleslavi vyrobila už 15 milionů aut. Tím jubilejním je Enyaq

Jan Zajíc Jan Zajíc 7. 3. 2021 • 06:27
32
3
Zobrazit náhledy (32)
Škoda Mlada Boleslav Škoda Mlada Boleslav Škoda Mlada Boleslav Škoda Mlada Boleslav Škoda Mlada Boleslav Škoda Mlada Boleslav Škoda Mlada Boleslav Škoda Mlada Boleslav Škoda Mlada Boleslav Škoda Mlada Boleslav Škoda otevřela novou lakovnu Škoda otevřela novou lakovnu Škoda otevřela novou lakovnu Škoda otevřela novou lakovnu Škoda otevřela novou lakovnu Škoda otevřela novou lakovnu Škoda otevřela novou lakovnu Škoda otevřela novou lakovnu Škoda Mlada Boleslav Škoda Mlada Boleslav Škoda Mlada Boleslav Škoda Mlada Boleslav Škoda Mlada Boleslav Škoda Mlada Boleslav Škoda Mlada Boleslav Škoda Mlada Boleslav Škoda Mlada Boleslav

V roce 1905 z továrny pánů Laurina a Klementa v Mladé Boleslavi vyjel první automobil. Ve středočeském městě se auta vyrábějí i dnes, v tamním závodě Škody dokonce vznikl vůz s produkčním číslem 15.000.000. 

Jubilejním vozem je elektrická Škoda Enyaq iV v metalickém odstínu stříbrná Arctic.

Počátky výroby automobilů v Mladé Boleslavi sahají až do dob firmy Laurin & Klement, z níž později vzešla společnost Škoda Auto. V roce 1905 se zakladatelé Václav Laurin a Václav Klement rozhodli ukončit výrobu jízdních kol a věnovat se pouze produkci motocyklů a automobilů.

Historické tovární haly, z nichž vyjel jako první automobil model Voiturette Typ A (vyráběl se do roku 1907), dodnes stojí a již několik desítek let v nich sídlí Škoda Muzeum.

Hned naproti němu, na druhé straně silnice, se rozkládá hlavní výrobní závod současné škodovky, v němž zhruba 29.100 zaměstnanců produkuje vozy šesti modelových řad: Fabia, Scala, Octavia, Kamiq, Karoq a Enyaq.

Aktuálně podle automobilky asi 60 procent všech vozů značky Škoda, které jsou v provozu po celém světě, pochází ze závodu v Mladé Boleslavi.

Kromě automobilů vyrábí společnost ve středočeském městě i motory, manuální převodovky MQ 200 a MQ 100, nápravy nebo vysokonapěťové baterie pro plug-in hybridní modely několika koncernových značek.

Převážná část z oněch 15 milionů vozů vznikla v Mladé Boleslavi po začlenění do koncernu Volkswagen v roce 1991: od té doby se tu vyrobilo přes 10.700.000 automobilů.

Vedle hlavního výrobního závodu provozuje Škoda Auto i vlastní výrobní závody v Kvasinách a ve Vrchlabí, škodovky se však vyrábí také na Slovensku, na Ukrajině, v Číně, v Indii a v Rusku. Od roku 1905 automobilka na celém světě vyrobila více než 24.800.000 vozů. Letos bychom se tedy měli dočkat škodovky číslo 25.000.000.

Video se připravuje ...

Doporučujeme

Témata
8. 3. 2021 09:55
Náhodička
PR rulez! :-[]

Ps. Zrovna včera jsem Eniaq (ve stejné barvě jako tento jubilejní) viděl naživo! Bez polepů dealera, asi si to fakt někdo koupil.
Heč!
8. 3. 2021 00:08
Tak 15miliontá škodovka ...
...je zrovna zkratowůz Enyaq? Fakt náhoda?! :-[] :-[] :-[]
Avatar - zaplosak
7. 3. 2021 17:22
Ale
že ty jubilejní auta jsou vždycky ty nej, nikdy ne jebka s tříválcem - to je ale náááhoda. :D