Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Slovenská vláda navrhla snížit silniční daň, jak žádali dopravci

ČTK ČTK 9. 10. 2020 • 09:37
8
Zobrazit náhledy (8)
Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto

Návrh zákona o snížení sazeb silniční daně na autobusy, tahače i návěsy dnes schválila slovenská vláda.

Dopravci, kteří letos v lednu s cílem prosadit pokles zmíněné daně blokovali silnice i některé hraniční přechody s Českou republikou, by tak měli ušetřit 28,5 milionu eur (770 milionů Kč).

Silniční daň, kterou platí firmy a živnostníci za vozidla využívaná při podnikání, se podle materiálu ministerstva financí například u autobusů a tahačů v prvních 13 letech stáří vozu sníží proti základní sazbě o deset procent až o polovinu. U návěsu půjde o plošný pokles o 60 procent. Snížit by se měla také daň u starších vozidel.

V případě schválení předlohy ve sněmovně dopravci ušetří na silniční dani už za letošní rok, daň se totiž platí zpětně.

Podle Unie autodopravců Slovenska (UNAS), která stála za zmíněnými blokádami silnic, je silniční daň na Slovensku u souprav kamionů druhá nejvyšší v EU. Požadovala proto její snížení o polovinu. To by si podle dřívějších odhadů ministerstva financí vyžádalo 35 milionů eur (945 milionů Kč).

Již předchozí kabinet premiéra Petera Pellegriniho částečně vyhověl dalšímu požadavků dopravců, a to v systému úlev na mýtném, které na Slovensku platí kamiony a autobusy za jízdu po dálnicích, rychlostních silnicích a po zpoplatněných silnicích první třídy.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud