Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Soud rozhodl: Čínský plagiát Fiatu Panda nesmí do Evropy

Václav Pavlečka Václav Pavlečka 25. 7. 2008 • 23:01
12
76
Zobrazit náhledy (12)
Great Wall Great Wall Great Wall Great Wall Great Wall Great Wall Great Wall
Great Wall Motors prohrála soudní při s Fiatem, ve které sváděly společnosti souboj o možný import vozů GWPeri.

Ty jako by z profilu a zevnitř využili více než jen inspiraci italským vozem Panda. Ačkoliv čínská automobilka pozměnila předek a zadní část, okopírovaných prvků zbylo podle soudu dost na to, aby za importování jediného GWPeri musela Great Wall Motors zaplatit pokutu 15 tisíc eur (tedy přibližně 360 tisíc korun). Výrok soudu tedy znamená, že GWPeri se v Evropě prodávat nebude.

Čínské kopie – dnes budí úsměv, zítra však…

Pro automobilku Great Wall Motors tedy tentokrát expanze jejích malých modelů do Evropy nevyšla. Neoddiskutovatelný fakt je, že zkušenosti čínských výrobců stále narůstají, a to také díky spolupráci se světovými značkami. Příští GWPeri už klidně může být svébytným vozem, ovšem tato generace jím podle rozhodnutí italského soudu ještě není. Stačí porovnat profil vozu a tvar prosklení kabiny. GWPeri působí zkrátka jako facelift Fiatu Pandy.

Automobilka Great Wall se u svých konkurentů inspiruje velice ráda. Mírně řečeno. Například SUV Greatwall Sing je velice podobné Nissanu X-Trail. Ale lépe na tom nejsou ani další čínští výrobci. Známé případy přivlastnění si cizího díla známe z čínské kopie Chevrolet Matiz (Chery QQ), nebo starší generace Mercedesu třídy C (Geely Merrie 300). Toto kopírování však neplatí jen pro automobilový průmysl, známé jsou například i klony telefonů iPhone.

Vývozní ambice

Zkušenosti a chuť exportovat své vozy však v Číně stále roste. Brilliance hodlá vstoupit na náročný evropský trh už letos. Plány Brilliance ovšem nekončí na starém kontinentu. Po usazení na místních trzích totiž chtějí Číňané zaměřit své úsilí na expanzi do USA.

Související články

Témata
Avatar - Falco
27. 7. 2008 23:17
Re: VELKÁ ČÍNSKÁ ZEĎ
Dej si facku a poděkuj...
Avatar - T613
27. 7. 2008 22:48
Re: VELKÁ ČÍNSKÁ ZEĎ
hlavně se z USA nepos..
27. 7. 2008 22:10
Re: Čínská auta
Dokážeš aspoň raz odpovedať na jednoduchú otázku, alebo je to pre tvoju výplň hlavy príliš tvrdý oriešok?
Avatar - gld
27. 7. 2008 22:03
Re: VELKÁ ČÍNSKÁ ZEĎ
klídek, to je irelevantný subjektívny pocit väčšiny európanov...amíci si tiež o nás nemyslia nič pekné >:-[]
Avatar - R32
27. 7. 2008 20:01
Re: Ti Evropani jsou ale citlivky...
Zčasti s tebou súhlasím, no vži sa do firmy ktorá niečo za ťažké prachy navrhne, testuje a ktosi len tak príde a celé tvoje dielo skopíruje, zmení pár detailov a robí ti ešte k tomu aj konkurenciu... 8-s Keď si sami niečo navrhnú nech to kľudne predávajú ale takto ee. :no: :no:

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud