Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Špatné držení volantu vás může přijít draho. Podívejte se, jak je to správně!

Jan Mička Jan Mička 5. 4. 2017 • 09:50
74
Správné držení volantu je pro bezpečné řízení automobilu klíčové. Dnes si ukážeme, jak na to!

video

V minulém díle naší školy bezpečné jízdy jsme si názorně ukázali, jak najít správnou pozici k řízení, a proč je pro nás tak důležitá. Jenom správné nastavení sedadla vůči volantu však nestačí. Je potřeba také správně držet volant, a přestože by to měli budoucí řidiče učit už v autoškole, „případy“ z českých silnic o úspěšnosti studia moc nevypovídají.

Základem správného držení volantu je pozice „tři čtvrtě na tři“, a to hned z několika důvodů: ruce máte na největším průměru věnce volantu, takže můžete snadněji manévrovat, aniž byste museli přehmatávat, a v případě nehody jste chráněni před vystřeleným airbagem. Zapomeňte na polohy „za deset dvě“, klasickou „devítku“ s loktem na dveřích a podobné skopičiny. Mohou vás přijít pěkně draho!

Volant držíme pouze zlehka, nikoliv křečovitě, a v hodně ostrých zatáčkách přehmatáváme (ručkujeme). Hezky jedna ruka přes druhou. Máme na paměti, že vnější ruka je vždy ta dominantnější. Proč? To se dozvíte v bonusovém videu pod textem!

video

Související články

Témata
10. 5. 2017 15:21
Pádla pod volantem.
Trochu bojuji s pádly pod volantem, jsou fixní, takže, když otočím volantem, pádla mi "ujedou" a já na ně nedosáhnu. Viděl jsem už zlepšováčky - nasazovací prodlužováky pádel. Ale, ať mi někdo poradí, jak mám řadit v zatáčce s pádly se zkříženýma rukama s oběma na volantu... To prostě nejde.
9. 4. 2017 18:58
A ako potom môžem jesť Big Mac Menu?
A ako pri takomto držaní volantu môžem jesť Big Mac Menu? Teda dvojitý hamburger, hranolky a shake... >:D
Avatar - O5kar
8. 4. 2017 05:46
Re: Každému nárazu a následné aktivaci airbagu předchází něc
Možná, že máte pravdu, ale já bych spíše řekl, že je to kvůli, nebo spíše pro nepozorné a pomalu reagující řidiče. Již 3x do mne zezadu narazili. 1x při brzdění a 2x při stání na konci kolony.
7. 4. 2017 15:06
Denno- dennde stretávam "šoférov" ...
s ľavačkou na 12:00, navalených napravo a zosunutých tak nízko, že nevidia cez palubovku. Hlavná vec, že im na späťáku visí ruženec alebo sv. Krištof!
A o šuhajkoch, čo majú na hlave šiltovku, cez to kapucňu mikiny + okuliare ani nehovorím - že aký trendy!
7. 4. 2017 13:36
Re: Porad jsem nepochopil, co je spatne na tom "za 10 2"...
>:D :yes:

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud